A téma mélyebb megértése érdekében felkerestük Kabbaj Karima nagykövet asszonyt, Marokkó magyarországi nagykövetét.
Mit kell tudnunk Nyugat-Szaharáról?
Először is érdemes megjegyezni, hogy „Nyugat-Szahara” egy földrajzi térség, mely részét képezi a Marokkói királyság déli területeinek. Történelmileg Marokkó területe jelentős mértékben változott a terjeszkedés, hódítás és szövetségek révén, és
a Szahara régió már a 11. századtól kulcsfontosságú szerepet játszott
az állam életében. Ekkor a Szahara a marokkói állam szerves része volt, és központi szerepet töltött be a Földközi-tenger és a Szahara alatti Afrika közötti gazdasági, kulturális és vallási kapcsolatok kialakításában.
Sajnálatos módon a propagandista retorika azonban úgy próbálja beállítani, mintha a Szahara történelme a spanyol gyarmati időszakra (1884-1975) korlátozódna, mintha ez a terület sosem tartozott volna Marokkóhoz, és ezzel elfelejti a térség 12 évszázados kötődését a királysághoz. Egy gyors és egyszerű történelmi áttekintés azonban világosan megmutatja, hogy
a „Nyugat-Szahara” mindig is Marokkó része volt.
Az 1975. október 16-án kiadott Nemzetközi Bírósági tanácsadói vélemény egyértelműen kimondta, hogy a „Rio de Oro” és „Saqia El Hamra” területei nem voltak „senkiföldjei” a spanyol gyarmatosítás előtt, és jogi kötelékek fűzték a marokkói szultánt a Szahara törzseihez.
Ennek megfelelően Marokkó, miután 1956-ban elnyerte függetlenségét a francia protektorátustól, megkezdte a tárgyalásokat Spanyolországgal a terület visszaszerzése érdekében. Ennek eredményeként Marokkó 1958-ban visszaszerezte Tarfayát és 1969-ben Sidi Ifnit a „Cintra” és a „Fez” szerződések révén. A „Saqia El Hamra” és „Oued Ed-Dahab (Rio de Oro)” ugyanennek a folyamatnak a részeként került vissza.
Végül 1975-ben Spanyolország a „Madridi Egyezmény” értelmében kivonult a területről, és az egyezményt az ENSZ főtitkárságánál is regisztrálták.
Fontos megjegyezni, hogy a „Polisario” ebben az időszakban még nem létezett, és Marokkó volt az egyetlen, aki már 1960-ban nemzetközi szinten követelte e terület visszaszerzését.
Mi a Polisario Front? Ki képviseli a Nyugat-Szaharában élő embereket?
A Polisario hivatalosan 1973-ban, Rabatban alakult meg El-Ouali Moustapha Sayed vezetésével. A mozgalmat fiatal marokkói szaharávi diákok alapították, akik fegyveres küzdelemre szólították fel Marokkót a protektorátus alatt álló területek visszaszerzésére, szemben a királyság békés megoldásra törekvő választásával.
A szaharávi a Szahara nyugati részéről (Nyugat-Szahara, Marokkó déli része, Mauritánia nagy része, valamint Algéria délnyugati határvidéke) származó etnikai csoport. Származásuk vegyes, részben Hasszáni arab és Szanhádzsi berber eredetűek.
A Polisario eredetileg arra törekedett, hogy katonailag felszabadítsa a Szaharát Marokkó számára, a dekolonizációs folyamat részeként. Azonban a hidegháború és a spanyol–maghreb-i kontextus változásával a szervezet külső befolyások hatása alá került, és eltávolodott eredeti céljától. 1975-ben bejelentette egy fiktív szeparatista köztársaság létrehozását. Számos jel mutat arra, hogy a Polisario zsoldos milíciává és destabilizációs erővé alakult a Száhel-övezetben, ahol több terrorszervezettel is kapcsolatba került.
Fontos megjegyezni, hogy az Iszlám Állam Szahara-ágának alapítója, Adnan Abu Al-Walid Al-Sahrawi is a Polisario soraiból származik. Így a Daesh szervezet telepítése a Száhel-övezetben a Polisario közreműködése nélkül nem valósulhatott volna meg.
A Szahara régió valódi képviselői azok a szaharávi marokkóiak, akik a déli tartományokban élnek, és részt vesznek a helyi és parlamenti választásokon, ahol szabadon és demokratikusan választják meg képviselőiket.
Amióta a Szahara kérdése az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé került, egyik határozat sem adott legitimitást a Polisario-nak, hogy a „Nyugat-Szahara” lakosságának képviselőjeként lépjen fel.
A Szahara igazi képviselőit a déli tartományok lakosai választják meg, akik részt vesznek a helyi hatóságok munkájában, és a térség politikai emancipációjáért és gazdasági fejlődéséért dolgoznak. Az ENSZ, valamint más nemzetközi szervezetek
elismerik a Szahara térségének demokratikusan megválasztott képviselőit,
akik a marokkói küldöttségek tagjaként részt vesznek nemzetközi és regionális konferenciákon, így például az ENSZ Bizottság 24-es ülésein és szemináriumain is.
Kik a konfliktus további érintett felei?
2018 óta az összes ENSZ Biztonsági Tanácsi határozat előmozdította a kerekasztal-folyamatot, és véglegesen meghatározta a konfliktus minden résztvevőjét. Ha gyorsan átfutjuk az ENSZ határozatainak preambulumait, világosan látható, hogy 2018 óta ezek mindegyike egyértelműen hivatkozik a konfliktus résztvevőire. A legújabb, 2023-as 2703-as ENSZ határozat ismételten bátorítja a személyes megbízott és a felek közötti konzultációk folytatását az eddig elért eredményekre építve.
Ez a határozat megerősíti az elkötelezettséget is amellett, hogy segítséget nyújtson a feleknek egy igazságos, tartós és kölcsönösen elfogadható politikai megoldás elérésében, amely kompromisszumon alapul, és hangsúlyozza a felek szerepét és felelősségét ebben a folyamatban.
A határozatok ismételten felszólítják a feleket, hogy fokozzák együttműködésüket egymással, különösen a kölcsönös bizalom építésével és az ENSZ-szel való szorosabb együttműködés révén, valamint hogy erősítsék részvételüket a politikai folyamatban a megoldás felé vezető haladás érdekében.
Ez a helyzet bizonyos felek részvételéhez köthető, amelyek egyértelműen meg vannak jelölve ezekben a határozatokban, és amelyek mind finanszírozzák, mind támogatják a Polisario mozgalmat. Ezek a szereplők valószínűleg nem támogatnak semmilyen megoldást, mivel elsődleges céljuk a fennálló állapot fenntartása. Így a konfliktus rendezése nem lenne összhangban érdekeikkel.
Mit gondol az ENSZ a konfliktusról?
Fontos megjegyezni, hogy a Szahara kérdését Marokkó 1963-ban terjesztette be az ENSZ elé. Marokkó kérésére az ENSZ a Szaharát „nem autonóm területként” osztályozta, míg az még spanyol gyarmati uralom alatt állt. A dekolonizációs folyamat hivatalosan 1975-ben kezdődött, amikor az ENSZ Közgyűlése és
a Nemzetközi Bíróság felszólította Spanyolországot a békés kivonulásra, Marokkó történelmi kötelékeire hivatkozva a régióval.
Válaszul Spanyolország kivonulására az ENSZ támogatta Marokkó békés visszavételét a Szaharában, amelyet az 1975-ös Zöld Menet is szimbolizált. Az évek során több mint 65 ENSZ Biztonsági Tanácsi határozat született a konfliktus kapcsán, amelyek egyike sem nevezte Marokkót megszálló