Rendkívüli!

Kiszivárgott egy Mol-levél: azonnali változások jönnek a benzinkutakon!

A Tusk-kormány minisztere a magyarokat oktatja ki demokráciából, miközben romokban a lengyel jogállam

2024. december 19. 10:21

Adam Bodnar szerint mindenképpen meg kell buktatni Orbán Viktor kormányát.

2024. december 19. 10:21
Polish President Speech In The Parliament

Nyitókép: Jakub Porzycki / NurPhoto / NurPhoto via AFP

Ahogy arról a Mandiner is beszámolt Adam Bodnar, Tusk-kormány igazságügyi minisztereként keményen bírálta Magyarországot. Bodnar szerint problémák vannak a magyar jogállammal, és a magyar kormány leváltását szorgalmazta. 

„Lengyelország példája azt mutatja, hogy ha nem történik vezetőváltás, akkor rendkívül nehéz lehet visszafordítani [a] jogállamisággal kapcsolatos irányt és visszanyerni a demokratikus értékeket” – ajánlotta a magyarok figyelmébe a lengyel „jogállamot” a miniszter.

Ezt is ajánljuk a témában

Emellett persze azt sem felejtette el, hogy kampányoljon kicsit Magyar Péter mellett. De vessünk is egy pillantást, hogyan működik Lengyelországban a „liberális jogállam”. 

Idén októberben volt egy éve, hogy Donald Tusk balliberális kormánya átvette a hatalmat Lengyelországban. Tuskék nem is vesztegették az időt és azonnal elkezdték üldözni politikai ellenfeleiket.

Ezt is ajánljuk a témában

Emlékezetes, hogy Marcin Kamińskit korábbi belügyminiszter és helyettesét Michał Wąsikot a köztársasági elnöki hivatalba jogellenesen betörő rendőrök tartóztatták le, annak ellenére, hogy az államfő korábban kegyelmet adott nekik.

Marcin Romanowski ellenzéki képviselőt mentelmi jogát figyelmen kívül hagyva, jogellenesen tartóztatták le. Romanowski az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének tagja, így mentelmi jog illeti meg. A politikust csak azután engedték el, hogy a Közgyűlés elnöke tiltakozását fejezte ki a mentelmi jog megsértése miatt, majd egy bíróság is megerősítette, hogy a képviselő letartóztatásának nincs jogalapja.

A parlament és a kormány szándékosan nem veszi figyelembe az alkotmánybíróság döntéseit,

súlyosan megsértve ezzel a hatalommegosztás és a joguralom alapelveit, valamint a lengyel alkotmány rendelkezéseit.

A balliberális parlamenti többség ráadásul egy olyan állásfoglalást, amely szerint érvénytelenek a testület határozatai. A kormány maga alá igyekszik gyűrni a bíróságokat is. Az igazságügyi miniszter több tucat bírósági vezetőt menesztett politikai meggyőződésük miatt, köztük a Varsói Fellebviteli Bíróság elnökét is.

Továbbá a kormány „függetlenségi és részrehajlás-mentességi” tesztnek tervezik alávetni a bírák egyharmadát, mellyel valójában politikai engedelmességre kívánják őket szorítani.

Az igazságügyi miniszter törvénytelenül váltotta le Darius Barski államügyészt, és szintén törvénytelenül nevezte ki Barski utódját. 

A kormány a rendőrség és magán biztonsági szolgálatok segítségével erőszakkal elfoglalta a közmédiát,

és jogsértő módon eltávolította annak vezetőit, majd szintén törvénybe ütköző eljárással nevezett ki új vezetőket.

Ezt is ajánljuk a témában

Nemcsak a bíróságok, a média, de a lengyel sem úszta meg politikai támadás nélkül. A Lengyel Központi Bank elnöke, Adam Glapiński törvénytelen leváltására is kísérletet tett Donald Tusk miniszterelnök a koalíciós pártok segítségével a Szejmben. Ezt egyelőre az alkotmánybíróság akadályozta meg. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a kormány felhagyott volna a próbálkozással.

A rendőrség aránytalan és erőszakos módon lepett fel egy márciusi gazdatüntetésen Varsóban, ezzel megsértve a gyülekezési szabadságot.

A rendőrség a békés tüntetők ellen könnygázt vetett be, és erőszakot alkalmazott.

A hatóságok egyértelmű célja volt, hogy eszkalálják a helyzetet, hogy aztán a később politikai leszámolások során hivatkozni lehessen a „jobboldali erőszakra”. 

Ezt is ajánljuk a témában

Az Európai Unió és annak szervei, amelyek egyébként oly sokszor aggódnak például a magyar jogállamiság helyzete miatt, valamint aggódtak a lengyel jogállami helyzetet miatt is a konzervatív kormány regnálása alatt, az elmúlt egy évben nem csak hallgatással kísérték a Tusk-kormány ténykedését, de még meg is jutalmazták.

Májusban maga Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság azóta újraválasztott elnöke jelentette be, hogy „több mint hat év elteltével úgy gondoljuk, hogy a 7-es cikkely szerinti eljárás lezárható”. Ez szerinte 

Lengyelország kemény munkájának és határozott reformtörekvéseinek eredménye”. 

Most pedig az Európai Unió egyik legbefolyásosabb lapjában, a Politicóban oktatja ki „jogállamból” a magyarokat, és kampányol Magyar Péter mellett a lengyel igazságügyi miniszter. 

Ezt is ajánljuk a témában

***

 

Összesen 84 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
letsgobrandon-2
2024. december 19. 21:20
Orbánék meg fotelból nézik majd ahogy megbukik a libsi polák kormány
tapir32
2024. december 19. 18:36
A kelet-közép-európai új demokráciák azért vannak jobb helyzetben mint a régi nyugatiak, mert még nem követték el azokat a hibákat, amiknek a következményeitől a régi demokráciák szenvednek. Tanulva a hibáikból más úton járunk. Ilyen a fejlettebb demokrácia. Anakronizmus lenne nyugat-európai vagy amerikai mintára demokráciát építeni.
2024. december 19. 18:30 Szerkesztve
Ott kell állandóan a fair play-t emlegetni, ahol nem az a természetes. Ott kell állandóan a rasszizmust elítélni, ahol nem az elítélése a természetes. Ott kell állandóan a másság elfogadását propagálni, ahol a másság elfogadása nem természetes. Ott kell állandóan a jogállamiságot hirdetni, ahol az nem természetes. Ott kell állandóan a demokráciát hirdetni, ahol az nem természetes. Magyarországon a demokrácia, a jogállam, a másság elfogadása és a rasszizmus elítélése magától értődő és értetlenül állunk az előtt, hogy ez miért téma. /Érett személyiségű felnőtt emberekről van szó./ A nyilvánvaló, természetes, magától értetődő dolgoknak nincs információ, illetve hír értéke, azokról nem, vagy ritkán beszélünk. Magyarországon a demokrácia és a jogállam virágzik!
tapir32
2024. december 19. 18:22
Magyarország az EU-ban a kevéssé korrupt országok közé tartozik! A Világbank felmérése! Magyarország (1,2 százalék) 2023. Az alábbi országok mind korruptabbak! Csehország (3,5 százalék) 2019. Belgium (4,3 százalék) 2020. Lettország (2,0 százalék) 2019. Dánia (3,4 százalék) 2020. Spanyolország (3,5 százalék) 2021. Portugália (7,7 százalék) 2023. Horvátország (6,8 százalék) 2023. Görögország (5,5 százalék) 2023. Olaszország (11,8 százalék) 2019. Románia (2,7 százalék) 2023. Ausztria (1,3 százalék) 2021. Szlovákia (2,0 százalék) 2023. Szerbia (6,9 százalék) 2019. Lengyelország (2,8 százalék) 2019. Franciaország (1,6 százalék) 2021. Németország (2,2 százalék) 2021.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!