A lengyel ügyészség Brüsszelhez fordul a jogállamiság megsértése miatt
Kérdés persze, hogy Ursula von der Leyenék mit fognak reagálni erre, már ha egyáltalán fognak.
„Ha nem történik vezetőváltás, akkor rendkívül nehéz lehet visszafordítani a jogállamisággal kapcsolatos irányt” – mondta a Politiconak a Tusk-kormány igazságügyi minisztere.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd
***
Adam Bodnar neve idehaza közepesen ismert, de annyit érdemes megjegyezni róla, hogy a lengyel választások után gyorsan berendezkedő Tusk-kormány igazságügyi minisztereként büszkén hirdette, hogy célja lebontani mindazt, amit az elmúlt nyolc évben a Jog és Igazságosság (PiS) által vezetett konzervatív kormány felépített, például beszántani a közmédiát.
Emellett egyik első dolga volt tisztogatást végrehajtani a főügyészségen, az államfőt és mindenkit megkerülve; s többek között beleállt a PKN-Orlen állami olajvállalat volt igazgatójába is.
Ezt is ajánljuk a témában
Kérdés persze, hogy Ursula von der Leyenék mit fognak reagálni erre, már ha egyáltalán fognak.
Most ezt a Bodnart kereste meg a Politico, hogy kimondassa vele:
„A jelenlegi vezetés alatt nehéz lehet” Magyarország számára, hogy visszatérjen az EU jó könyveibe.
Ajánlotta is figyelmébe a lapnak Lengyelország példáját, ami mutatja, hogy Brüsszel bármit megtehet, a szuverenista kormányok nem törnek meg – amíg csak meg nem buktatják őket.
„Lengyelország példája azt mutatja, hogy ha nem történik vezetőváltás, akkor rendkívül nehéz lehet visszafordítani [a] jogállamisággal kapcsolatos irányt és visszanyerni a demokratikus értékeket” – mondta Bodnar.
Mindezzel licitált egyébként Michael McGrath, az EU új jogállamisági biztosára, aki még azt mondta, „Magyarországnak „soha nem késő” visszatérni a hidegből”.
Bodnar viszont Magyar Pétert emlegette, mondván, ha sikerült legyőznie Orbánt a 2026-os választáson, amint azt a közvélemény-kutatások mutatják, „a civil társadalomban olyan súlyos károk keletkeztek a Fidesz 16 éves kormányzása alatt, hogy herkulesi erőfeszítést igényel ezek kijavítása”.
A brüsszeli lap vonzalma Magyar Péter iránt viszonylag közismert, szerintük, pontosabban az évkönyvük szerint Magyar Péter lesz az, aki mindent megváltoztat.
Ezt is ajánljuk a témában
A Tisza Párt vezetője tüske a köröm alatt korábbi politikai oldala számára – írja a lap.
Egyébként Bodnar maga be is jelentkezett többek között a magyar bíróságok és bírók függetlenségének védelmére, akik szerinte nem feltétlenül hallathatják a hangjukat. Mondatainak üzenetértéke is van, olvasható ki a Politico sorai közül, hiszen Varsó arra készül, hogy januárban átvegye Magyarországtól az EU Tanács soros elnöki tisztségét – innen látszik majd, mire számíthat hazánk.