Ukrán miniszterelnök Donald Tusknak: Elfogadhatatlan a lengyel gazdák viselkedése!
Denisz Smihal felkérte lengyel kollégáját, hogy találjanak megoldást a gabonaproblémára.
Az eddigi legkeményebb összecsapás zajlott szerda este a lengyel gazdák tüntetésén egyes demonstrálók és a rohamrendőrök között. Az agrárvállalkozók már a miniszterelnöki hivatal és a parlament épületénél tiltakoznak.
Nyitókép: Lengyel tüntetők és rendőrök összecsapása Varsóban 2024. március 6-án / forrás: Omar Marques / ANADOLU / Anadolu via AFP
A lengyel gazdatüntetések eddigi leghevesebb napja volt szerda – az uniós agrárpolitika hiányosságai és az uniós piacon megjelenő olcsó ukrán gabona miatt demonstráló több ezer vállalkozó a miniszterelnöki hivatalnál, majd a varsói parlament épülete előtt tiltakozott. Voltak, akik megtaposták az EU zászlaját, mások dühödt rigmusokat skandáltak, este pedig egyesek füstbombát dobáltak, gumiabroncsokat égettek.
A kivezényelt rohamrendőrök végül könnygázzal oszlatták fel a tömeget,
miután a tiltakozók és a rendfenntartók között dulakodás támadt, egyes tüntetők kövekkel kezdték dobálni a hatósági embereket, illetve megpróbálták elbontani a törvényhozás épülete körül felhúzott kordont.
A szerda esti eseményekről készült videót, az AP hírügynökség felvételét itt nézheti meg:
A szejmnél történt összetűzésben több rendőr megsérült, illetve mintegy tucat erőszakos tüntetőt őrizetbe vettek – írja tudósításában az Euronews.
A lengyel rendőrség ezt követően az X közösségi médiafelületen üzenetet tett közzé, amelyben jelzi a gazdák felé, hogy a rendfenntartó szervek nem részei a politikai-gazdasági vitának, a hatóság elleni erőszakos fellépést pedig szigorúan fogják kezelni.
Michał Kołodziejczak agrárminiszter-helyettes nyilatkozatában annak adott hangot, hogy
a szejmnél történt erőszakot nem gazdák, hanem provokatőrök követték el,
ezen személyek kiszűrése pedig a közrend megőrzése érdekében prioritás lett.
A lengyel gazdák dühösen amiatt, hogy az EU környezetvédelmi-klímavédelmi előírásai olyan plusz terheket helyeznek az uniós vállalkozások vállára, amelyek betartásával versenyhátrányba kerülnek az EU-n kívüli termelők olcsóbban megtermelt áruival szemben.
A lengyel főváros nagyobb bekötőútjait a gazdák traktorokkal eltorlaszolták – azt követelik, hogy Donald Tusk kormánya lépjen vissza az EU zöld szerződéséből, zárja le a lengyel-ukrán határt az olcsó ukrán élelmiszerimport előtt.
A lengyel kormányfő már jelezte, hogy
a gazdák követeléseit jogosnak tartja, és az uniós egyezmény módosítását fogja kezdeményezni.
A Világbank adatai szerint a lengyel GDP 3 százalékát teszi ki a mezőgazdasági, erdőgazdálkodási és halászati szektor – írja az uniós lap.
Ezt is ajánljuk a témában
Denisz Smihal felkérte lengyel kollégáját, hogy találjanak megoldást a gabonaproblémára.