Hét mutatót szedtek össze, amik miatt dühös az átlag román szavazó, ugyanis szerintük Georgescu azért tudott győzni, mert meglovagolta a jelenlegi román helyzet elleni dühhullámot.
Elnézve a számokat, ebben most igazuk van.
Keleti szomszédunkból ugyanis Ceaușescu óta 4 millióan vándoroltak el nyugatra egy jobb élet reményében, a helyi munkaerő 20 százaléka külföldön keresett jobb lehetőségeket, a román társadalom elöregedett, Romániában a legalacsonyabb a felsőfokú végzettséggel rendelkező fiatalok aránya,
és az, hogy a román munkanélküliségi ráta az uniós átlag alatt van, csak elrejti a stagnáló munkaerőpiac valóságát, mert a munkaképes korú lakosság harmada gazdaságilag inaktív – mindezt a Politico írja elemzésében.
Románia továbbá jócskán elmarad az oktatásba és a munkaerőpiaci fejlesztésekbe történő beruházások terén uniós társaitól (igen, itt is lekörözi a magyar éves átlagos oktatásra fordított tanulónkénti kiadás a román számokat).
A Politico arról is vall immáron, hogy Romániában akkora a szegénység, hogy
a társadalom 23 százaléka nem tudja megengedni magának azt, hogy legalább minden második nap egyen húst.
(Igen, itt is jobb a magyar adat, nyilván.)
A szegénység kapcsán arról a döbbenetes adatról is írtak, hogy a román lakosság harmada van szegény, az Eurostat adatai szerint. Megjegyezték azt is, hogy
keleti szomszédunknál még a születéskor várható élettartam is öt évvel kevesebb, mint az EU27 átlaga.
(Igen, ebben is jobb a magyar adat.)
Egyetlen egy említett mutatóban rosszabb a magyar adat a románnál, mégpedig a Transparency International felemlegetett korrupcióérzékelési indexének a kérdésében.