Megkezdte a gyászmunkát a Politico: hivatalosan is jobb Magyarországon élni, mint eddig írták

2024. november 28. 06:50

Nemrég még azzal volt tele a brüsszeli lap, hogy Románia jobb hazánknál, most meg már arról szól a fáma, hogy miért volt dühös a román átlagszavazó.

2024. november 28. 06:50

Fotó: Daniel MIHAILESCU / AFP

 

Nemrég még arról írt a Politico egy élcelődő, szarkasztikus cikkben, hogy Románia leelőzte Magyarországot. Aztán megesett a romániai elnökválasztás első fordulója, és a radikális jobboldali, EU- és NATO-kritikus Călin Georgescu nyerte meg azt – a Politico pedig meg is kezdte a gyászmunkát, s immáron ők maguk leplezték le, hogy

abszolúte semmilyen „gazdasági csoda” nincs a „bezzegromániázás” mögött.

Ezt is ajánljuk a témában

Hét mutatót szedtek össze, amik miatt dühös az átlag román szavazó, ugyanis szerintük Georgescu azért tudott győzni, mert meglovagolta a jelenlegi román helyzet elleni dühhullámot.

Elnézve a számokat, ebben most igazuk van.

Keleti szomszédunkból ugyanis Ceaușescu óta 4 millióan vándoroltak el nyugatra egy jobb élet reményében, a helyi munkaerő 20 százaléka külföldön keresett jobb lehetőségeket, a román társadalom elöregedett, Romániában a legalacsonyabb a felsőfokú végzettséggel rendelkező fiatalok aránya, 

és az, hogy a román munkanélküliségi ráta az uniós átlag alatt van, csak elrejti a stagnáló munkaerőpiac valóságát, mert a munkaképes korú lakosság harmada gazdaságilag inaktív – mindezt a Politico írja elemzésében.

Románia továbbá jócskán elmarad az oktatásba és a munkaerőpiaci fejlesztésekbe történő beruházások terén uniós társaitól (igen, itt is lekörözi a magyar éves átlagos oktatásra fordított tanulónkénti kiadás a román számokat).

A Politico arról is vall immáron, hogy Romániában akkora a szegénység, hogy 

a társadalom 23 százaléka nem tudja megengedni magának azt, hogy legalább minden második nap egyen húst.

(Igen, itt is jobb a magyar adat, nyilván.)

A szegénység kapcsán arról a döbbenetes adatról is írtak, hogy a román lakosság harmada van szegény, az Eurostat adatai szerint. Megjegyezték azt is, hogy 

keleti szomszédunknál még a születéskor várható élettartam is öt évvel kevesebb, mint az EU27 átlaga.

(Igen, ebben is jobb a magyar adat.)

Egyetlen egy említett mutatóban rosszabb a magyar adat a románnál, mégpedig a Transparency International felemlegetett korrupcióérzékelési indexének a kérdésében. 

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 68 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tikkadt-szocske
2024. november 29. 10:19 Szerkesztve
...
haxima
2024. november 28. 17:04
Picnic Nikijanicsar-2 2024. november 28. 16:38 • Szerkesztve Strabag máig itt van, és szépen kap munkát De nem elég neki? Minden munkát a stabagnak kéne kapnia?
2024. november 28. 16:48 Szerkesztve
jobb Magyarországon élni, ---- Egyeseknek... D E Itt kettesekből van rengeteg,
Zolt
2024. november 28. 14:23
Ha ,szélsőballos az ország a szélsőballos média nyomja a jobb oldalra a süket szöveget,ámítást álomkort. Amint jobbosra fordul az ország ugyanarra az országra azonnal zúdul minden xar. Talán az egészből annyi lehet lekövetkeztetni,ne higyj szélsőballosnak és a médiájának.Magadba higyj hogy eltudod dönteni mi az igazság,ha több helyen érdeklődsz. Szerintem
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!