Nyitókép: Przemysław Keler, KPRP
Több mint hét évnyi lengyelországi szolgálatot követően nyáron tért haza Kovács Orsolya Zsuzsanna nagykövet, aki első nőként és a leghosszabb szolgálati idővel töltötte be a misszióvezetői posztot Varsóban. Idén júniusban Andrzej Duda köztársasági elnöktől a Lengyel Köztársasági Érdemrend Parancsnoki Keresztje kitüntetést vehette át. Továbbra is hisz a lengyel–magyar barátságban. Meggyőződése, hogy a varsói székhelyű Wacław Felczak Intézetnek, amelyet most készül bezárni a lengyel kormány, politikai irányzatoktól függetlenül létjogosultsága van. Az orosz–ukrán háború kitörését követően a diplomatáknak új kihívásokkal kellett szembenézniük. Interjúnk.
***
A lengyel kormány épp most készül fölszámolni a lengyel-magyar kapcsolatok ápolására létrehozott varsói székhelyű Wacław Felczak Intézetet, így a budapesti Wacław Felczak Alapítvány elveszíti lengyelországi „testvérét”. Mit gondol, jelen politikai helyzetben meg lehetne tartani az Intézetet a lengyel fővárosban?
Meggyőződésem, hogy a Wacław Felczak Intézetnek minden körülmények között van létjogosultsága. Az Intézet és az Alapítvány azzal a céllal született meg 2017-ben, hogy a lengyel-magyar barátság történelmi hagyományát a jövő nemzedékeinek továbbadja. Alapvetően társadalmi, tudományos, oktatási és kulturális célokat szolgál, ifjúsági programokat szervez. Nagykövetségünk több rendezvény és kezdeményezés kapcsán szorosan együttműködött az Intézettel és az Alapítvánnyal is. Varsóban a felszámolás előtt álló Intézet volt az egyik fő támogatója a lengyel középiskolások számára a lengyel–magyar történelmi kapcsolatok témakörében évről-évre meghirdetett versenynek, amelyen Lengyelország minden szegletéből részt vettek diákok. Felkészültségük mindig elismerést váltott ki a szervezőkből. Minden generáció felelős azért az örökségért, amelyet továbbad utódainak. Éppen ezért tartom sajnálatosnak a Felczak Intézet felszámolására irányuló szándékot.
Az ezeréves lengyel–magyar barátság azonban sok mindent kibírt már. Ezt is ki fogja bírni.