Megfejtette a svájci lap: ezért szúrt ki Orbán Viktorral egy teljes évtizeden át az Európai Unió
A Die Weltwoche szerzője szerint Donald Tusk nemrég megtalálhatott egy kiskaput.
A történelem nem hazudtolja meg önmagát.
Nyitókép: Nicolas Economou / NurPhoto / NurPhoto via AFP
A magyarok és a lengyelek hagyományosan testvérekként tekintenek egymásra, de a kapcsolat kezd megromlani, mivel a két ország nagyon eltérő politikai irányba mozdult el – írja a Politico.
Amikor Orbán Viktor magyar miniszterelnök 2016-ban Krakkóba látogatott, beszédében a lengyel–magyar barátság sajátos jellegét emelte ki.
Nem egészen nyolc évvel később, az idei tusványosi nyári rendezvényen mondott beszédében a magyar miniszterelnök egészen más hangnemet ütött meg, kiemelve, hogy „egész Európában a legálszentebb politikát a lengyelek folytatják”.
A brüsszeli lap arról is beszámolt, hogy Lengyelország teljesen máshogy látja a helyzetet: „Miért nem lép Orbán unióra Vlagyimir Putyinnal és más tekintélyelvű államokkal? Ha valaki nem akar tagja lenni valamelyik klubnak, bármikor kiléphet” – mondta Wladyslaw Teofil Bartoszewski lengyel külügyminiszter-helyettes, aki Orbán hangnemét nemcsak EU- és Ukrajna-ellenesnek, hanem lengyelellenesnek is nevezte.
A Politico ezzel együtt azt is elismerte, hogy a magyar miniszterelnök és Jaroslaw Kaczynski korábbi kormányzó jobboldali Jog és Igazságosság (PiS) pártja továbbra is különleges barátságot ápol, de nézeteltérést szült a két fél között az orosz–ukrán háború. Viszont, amikor Donald Tusk a tavalyi parlamenti választáson győzött, a viszály tovább fokozódott – írta a Politico.
A brüsszeli lap egyébként teljesen megfeledkezett arról, hogy a több lengyel politikus is ugyanúgy kiáll Magyarország mellett, ha a helyzet úgy hozza. A Mandiner korábban beszámolt róla, hogy bár az utóbbi időben több közéleti szereplő is temette a mintegy ezeréves múltra visszatekintő lengyel–magyar barátságot, ezeket a kijelentéseket sorra megcáfolja az élet.
Legutóbb Strasbourgban láthattunk arra példát, hogy miként álltak ki a lengyel képviselők Magyarország mellett.
Beata Szydło, Lengyelország korábbi miniszterelnöke, – aki jelenleg EP-képviselőként dolgozik –, a magyar uniós elnökségről szóló európai parlamenti vitán úgy fogalmazott, hogy „ennek a vitának nagyon fontos dolgokról, a magyar elnökség prioritásairól kellett volna szólnia. A gazdaságról kellett volna beszélnünk, a biztonságról, az emberek munkájáról, arról, ami ma az európaiak számára a legfontosabb”.
Közben ebből a vitából Magyarország-per lett: a szuverén magyar nemzet által demokratikus választáson megválasztott magyar kormány pere”
– hívta fel a figyelmet.
Arról pedig szintén hallgat a Politico, hogy Donald Tusk is elkezdett Orbán Viktorhoz hasonlóan gondolkodni a bevándorlás kapcsán. A Mandiner is beszámolt róla korábban, hogy a lengyel kormány új migrációs stratégiát terjeszt elő, melynek egyik fő eleme a menedékjog ideiglenes regionális felfüggesztése lesz.
A cikket Közép-Európa szakértője, médiafigyelője és piackutatója, a CEPER szemlézte a mandiner.hu számára.
***
Ezt is ajánljuk a témában
A Die Weltwoche szerzője szerint Donald Tusk nemrég megtalálhatott egy kiskaput.