Nyitókép: OLIVER BERG / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP
A német IG Metall szakszervezet kedd este sztrájkokat indított az ország fém- és villamosenergia-iparában, hogy megpróbáljon magasabb béreket kiharcolni – számolt be róla a Deutsche Welle.
Több német médium jelentése szerint is a dolgozók az éjszakai műszakban kezdték meg a munkabeszüntetést, többek között a Volkswagen Osnabruck városában lévő üzemében, ahol a dolgozók attól tartanak, hogy az üzemet be kell zárni.
Az alsó-szászországi Hannoverben az akkumulátorgyártó Clarios mintegy 200 dolgozója sztrájkolt és tartott fáklyás felvonulást.
A szintén alsó-szászországi Hildesheimben a hírek szerint mintegy 400 alkalmazott, köztük a Jensen GmbH, a KSM Castings Group, a Robert Bosch, a Waggonbau Graaff és a ZF CV Systems Hannover alkalmazottai szüntették be a munkát.
További tiltakozások várhatóak a BMW és az Audi bajorországi üzemeiben is.
Az IG Metall fémipari szakszervezet szerint a munkabeszüntetések okaiért a munkáltatók felelősek. Az IG Metall 7 százalékos béremelést követel, szemben a munkáltatói szövetségek által felajánlott 3,6 százalékos emeléssel. A vállalatok azonban irreálisnak nevezték ezt a követelést.
A tömeges sztrájkokra azután került sor, mert a Volkswagen hétfőn bejelentette, hogy tíz németországi üzeméből „legalább” hármat bezár, több tízezer alkalmazottat elbocsát. Az intézkedések a költségcsökkentési törekvések részét képezik – közölte korábban a konglomerátum. Oliver Blume, a VW-csoport vezérigazgatója a „nehéz gazdasági környezetre” és a „német gazdaság versenyképességének csökkenésére” hivatkozott.
A német autóipari szövetség (VDA) tavaly arra figyelmeztetett, hogy az ország „drámai mértékben veszít nemzetközi versenyképességéből” az energiaárak emelkedése miatt. A VDA nemrégiben végzett felmérése szerint
a német autóipar átrendeződése 2035-ig 186 ezer munkahely megszűnéséhez vezethet,
amelynek nagyjából egynegyede már meg is szűnt.