Íme, az új magyarországi jelentéstevő, akinek mindene a migráció, az Izrael-ellenesség és a háború
A holland zöldpárti képviselő szélsőségesen megszavazott minden háborúpárti előterjesztést, és persze előszeretettel egyeztet a Soros-féle NGO-kkal.
A magyar ügyészség pontról pontra helyretette Tineke Strik, „az új Sargentini” valótlan állításait.
Nyitókép: Romy Arroyo Fernandez / NurPhoto / NurPhoto via AFP
Az Európai Parlament Magyarország jogállamiságával foglalkozó új jelentéstevője, Tineke Strik sajtótájékoztatója előtt az ügyészséggel nem konzultált, tőle adatokat nem kért, viszont a közösségi oldalán már a magyarországi látogatása előtt leírta, hogy szerinte mit fog itt tapasztalni – szögezte le közleményében a Legfőbb Ügyészség.
Ezt is ajánljuk a témában
A holland zöldpárti képviselő szélsőségesen megszavazott minden háborúpárti előterjesztést, és persze előszeretettel egyeztet a Soros-féle NGO-kkal.
Ezért, mint írják,
visszautasítják „az Európai Parlament Magyarország jogállamiságával foglalkozó új jelentéstevője ügyészséget érintő valótlan állításait”,
hozzátéve: Magyarországon az ügyészség minden egyes ügyben a törvények előírásait betartva, szakszerűen, politikai befolyástól mentesen jár el.
Tény: „az új Sargentininek” is nevezett politikusnő látogatása előtt az X platformon osztotta meg erre vonatkozó gondolatait.
Mint írta:
„Szörnyű helyzetekre számítok – szegénységre, a menekültügyi eljárásból kizárt menedékkérőkre, üres egyetemek, és gyűlöletbeszédre, amit az emberi jogok védelmezőinek kell elszenvedniük. Ennek ellenére remélem, hogy megerősödöm a közös harci szellemünkben a szebb jövőért.
A helyszínről származó megbízható információkkal felvértezve
kemény eljárást indíthatunk Orbán propagandisztikus és hamis narratívái ellen,
valamint más, az ő kottájából játszó uniós szélsőjobboldali vezetők ellen. És mindenekelőtt szigorúbb végrehajtást követelhetünk az Európai Bizottságtól”.
Azt is leírta: a magyar hatóságokkal fog ugyan találkozni, de példaként csak az emberi jogi biztossal és az integritási hatóságot említette. Annál több delikvenst sorolt fel a saját oldalán: a holland, belga, ír, svéd, dán, valamint a német és az amerikai nagykövetet – közülük a német nagykövetet nemrég saját oldala feddte meg, hogy túlságosan messzire ment a magyar belügyekbe valóbeavatkozásban, David Pressmant viszont nem szorítja ilyen szűk keretek közé hazája.
Ezt is ajánljuk a témában
Az amerikai nagykövet a magyar demokráciát kérdőjelezte meg.
De Strik azt is elismerte:
„időm nagy részét civil szervezetekkel, aktivistákkal, volt bírákkal és akadémikusokkal fogom tölteni, akik komoly áldozatokat hoznak az alapvető szabadságjogok, a demokrácia és a jogállamiság helyreállításáért folytatott harcuk során. Olyan helyekre is ellátogatok, ahol a roma közösség nehéz körülmények között él”.
Vagyis láthatóan nem kiegyensúlyozott jelentésre, hanem politikai vádirat összeállítására készült.
Tevékenysége kifutásának pedig éppenséggel október 9-ét jelölte meg, amikor a „kemény per” lehetőségével élni is kíván, amikor Orbán Viktor felszólal az EP-ben.
Az ügyészség továbbá leszögezte: Strik véleménye szerint az ügyészség, a legfőbb főügyész nem független Magyarországon, azonban „a magyar ügyészi szervezet független a végrehajtó hatalomtól, a kormány vagy az igazságügyi miniszter nem utasíthatja a legfőbb ügyészt” – rámutattak, hasonló ügyészi szervezet működik az EU-n belül például Szlovákiában, Finnországban és Portugáliában is, ezzel szemben a francia és a német ügyészi szervezeti modell, miközben a szakminiszter utasíthatja az ügyészeket, erősen hierarchizált, ezzel mégsem volt bajuk az uniós szerveknek.
Ezzel szemben a magyar legfőbb ügyész egyedi ügyben utasítást nem ad, és megszüntetni se tud ügyeket, mint a szlovák kollégája.
Az ügyészség emellett helyre teszi a jelentéstevő állítását, miszerint Magyarország az egyik legkorruptabb állam az EU-ban – az Eurobarometer 2023-as felmérése szerint ugyanis alig minden ötödik magyart érint korrupció, és alig 9 százalék találkozott vele a közelmúltban, szemben az általános válasszal, miszerint úgy vélik, van-e ilyen Magyarországon – ez viszont már az uniós átlagnál jobb eredményt jelöl. Az említett 9 százalék esetében pedig az ügyészség fellép, és minden esetben, ahol annak fennállnak a törvényi feltételei, vádat emel.
A korrupciós bűncselekménnyel érintett regisztrált elkövetők számát vizsgálva megállapítható, hogy a magyarországi korrupciós helyzet viszonylag állandó.
Korrigálják azt az állítást is, miszerint „Magyarországon teljes büntetlenséget élveznek az elkövetők, illetve az ügyészi hivatalnál eltűnnek az ügyek” – ezzel szemben a magyar ügyészség, ahol annak fennállnak a törvényi feltételei, minden esetben vádat emel, sőt, 2023. óta egy új eljárással ismét bírósághoz lehet fordulni, ha egy feljelentést elutasítanak – éltek is a lehetőséggel tavaly már 35 alkalommal.
Striket ez nem érdekelte különösebben – a zöldpárti politikus sosem rejtette véka alá ellenszenvét.
Ezt is ajánljuk a témában
Tavares és Sargentini után Magyarország egy „új megmentőt” kapott a zöldpárti politikus, Tineke Strik képében.