A német egység napja alkalmából páros lábbal beleszállt az Orbán-kormányba a német nagykövet
Kétségbe vonta Magyarország megbízhatóságát, kritizálta a gazdasági semlegességet, és szólt a magyar választókhoz is.
Ráadásul a hazánkkal kifejezetten ellenséges Frankfurter Allgemeine Zeitung hasábjain írták meg mindezt.
Nyitókép: MTI/Illyés Tibor
„Tisztelet Magyarország iránt” címmel jelent meg Thomas Jansen szerkesztői kommentárja a Frankfurter Allgemeine Zeitungban, amely az orosz-ukrán háború kitörése óta kifejezetten ellenséges hangnemben írt hazánkról.
A véleménycikk felütésében a szerző arról írt, hogy a német nagykövetek külföldön egyértelmű megbízással rendelkeznek: az adott országban a német érdekeket kell képviselniük. Hogy ezek az érdekek egy adott időpontban pontosan mik, arról esetenként megoszlanak a vélemények – folytatta.
„Azonban egy dolognak mindenképpen világosnak kell lennie:
egy diplomatának mindenáron el kell kerülnie, hogy egy demokratikus állam polgárainak választási ajánlásokat adjon,
vagy akár csak ennek látszatát keltse. Ez akkor is érvényes, ha a Fideszről és Magyarország miniszterelnökéről, Orbán Viktorról van szó” – szögezte le Jansen.
A német nagykövet asszony Budapesten, a német egység napja alkalmából elmondott beszédével megsértette ezt az alapelvet – a Német Szövetségi Köztársaság kárára – idézte fel a szerző.
Thomas Jansen hozzátette, hogy „Orbán helyett Berlin minden bizonnyal egy megbízhatóbb partnert szeretne, olyat, aki nem űz rendszeresen tréfát az EU-ból és nem közeledik Putyinhoz.”.
Azonban véleménye szerint
tiszteletlenség a magyar választói akarattal szemben,
hogy a német nagykövet Budapesten arra szólít fel, „gondolják át, mennyiben teszi a magyar kormány működése jobbá az életüket magyarként”.
Az újságíró ehhez kapcsolódóan hangsúlyozta, hogy „ezen túlmenően egy ilyen felsőbbrendű kioktatás eleve kudarcra van ítélve. Melyik magyar hagyná, hogy ez hasson rá?
A kérdés inkább az, hogyan teljesítheti jobban feladatát a német diplomácia”
– zárta cikkét a FAZ munkatársa.
Ezt is ajánljuk a témában
Kétségbe vonta Magyarország megbízhatóságát, kritizálta a gazdasági semlegességet, és szólt a magyar választókhoz is.
Ahogy arról a Mandiner is beszámolt a német egység napja alkalmából tartott fogadáson Julia Gross, Németország Magyarországra akkreditált nagykövete nyitóbeszédében megemlékezett ugyan a magyarok jelentős szerepéről, melyet a német újraegyesítésben játszottak, s úgy fogalmazott, hogy akkor – illetve EU-csatlakozásunkkor – hazánk jelentős bizalmi tőkét szerzett magának, ennél azonban jóval több időt fordított fogadó országa kormányának nyílt és kendőzetlen kritikájára.
„Jelenleg aggodalommal látjuk, hogy a magyar kormány ezt a tőkét, amely az Önöké is, egy teljesen bizonytalan célú és bizonytalan kimenetelű politikai fogadás tétjeként kockára teszi.
Ez a bizalom mostanában egyre jobban megrendül”
– fogalmazott a nagykövet.
Julia Gross azt azt is elmondta: feltételezi, hogy „Önökben, magyar választókban – teljesen mindegy, hogy milyen a politikai irányultságuk – egyre gyakrabban merül fel a kérdés: hogy szolgálja ez az én érdekemet, mennyiben teszi ez jobbá az életet Magyarországon”.
Az elhangzottak nem maradtak reakció nélkül. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az esemény után Facebook-oldalán azt írta, hogy „Németország budapesti nagykövete beszédében hazánk szuverenitását sértő módon, súlyosan beavatkozott Magyarország belügyeibe”. Majd leszögezte,
a hazánkban szolgáló nagykövetektől minden esetben elvárjuk a tiszteletet,
ezért a nagykövet beszéde teljességgel elfogadhatatlan”.
A tárcavezető a fentiek értelmében pedig bekérette Gross-t a külügyminisztériumba.
Ezt is ajánljuk a témában
„A nagykövet beszéde teljességgel elfogadhatatlan” – jelentette ki a külgazdasági és külügyminiszter.