Új veszély fenyegeti a német gazdaságot, megint ők lesznek a nagy vesztesek

2024. szeptember 20. 21:56

Kína problémái is Németországnak fognak fájni.

2024. szeptember 20. 21:56

Nyitókép: Sean Gallup/Getty Images

Megkongatta a vészharangot a Die Welt: olyan gazdasági problémákat tapasztalnak Kínában,

amelyeket végső soron a németek fognak pánztárcáikon érezni.

A német liberális lap a holdsütemény piacán megfigyelhető kedvezőtlen trendekről súlyos válságra következtet. Szerintük nagy baj van, ha már a holdsüti se fogy rendesen: a kínai holdünnepen a kínaiak csak 300 ezer tonna holdsüteményt vásároltak, 20 ezer tonnával kevesebbet, mint tavaly, sőt a holdsüti-eladásból származó árbevétel is kilenc százalékot zuhant. „Ez csak a legfrissebb részlet a rossz kínai gazdasági adatok végtelen áramából. Az ország egyre mélyebb krízisbe csúszik, és időközben egyre több szakértő aggódik azon, hogy többéves betegség következik, mint korábban Japánban a 90-es évek elejétől” – írja a német lap.

Következtetésük is vészjósló: ha Kína gazdasága válságba kerül, akkor „kiesik, mint a világ gazdasági motorja”, és „ennek legnagyobb vesztese Németország lenne”.

Minden kínai gond anyja a Welt szerint az ingatlanpiaci lufi: ismét gyorsult a kínai ingatlanárak esése, 2021 óta a kínai ingatlanok értéke átlagban ötödével esett vissza, így 11,4 milliárd euró, a kínai háztartások több mint egyéves jövedelme párolgott el a semmibe. Ez az, ami most kiütközik a háztartási fogyasztásban: csökkent a kiskereskedelmi forgalom is, és a covid óta nem állt még helyre a fogyasztói bizalom. Emellett munkaerőpiaci problémákkal is küzd a vörös óriás, a fiatalok egyre nehezebben találnak maguknak munkahelyet.

Úgy látják, hogy azok a megoldások, amelyeket a kínai állam e problémák orvoslására kitalált, nem műkdnek: szerintük nem jó, hogy a kínai állam szinte parancsba adja a növekedést, és folyton beavatkozik a gazdaságba. A bankok például elmondásuk szerint szabotázzsal reagálnak arra, hogy megparancsolták nekik, hogy hitelszűke idején adjanak több hitelt: formailag így tesznek ugyan, de valójában a hitelkamatnál magasabb betéti kamatokat kínálnak, így a parancsszóra kihelyezett hitelt betétként mindjárt vissza is szedik, a gazdaság pedig nem profitál mindebből semmit sem.

Problémákat látnak az exportban is, amelyet Kína jelenleg szubvenciókkal támogat –

és úgy látják, hogy jelen piaci körülmények között a Kínába exportáló német vállalatok nem számíthatnak túl sok jóra.

2023-ban már tapasztalható volt, hogy a Kínába irányuló német export majdnem tíz százalékkal visszaesett, s az idei első félév is alulmúlta a tavalyi adatokat. „Németország az egyik nagy haszonélvezője volt a globalizációnak, annak, hogy Kínát bevonták a világgazdaságba. Most viszont a népköztársaság lefelé tartó spirálban van, a globalizáció legalábbis leállt, de talán vissza is fordult. Ezáltal Németországot az fenyegeti, hogy ő lesz a nagy vesztes” – összegez a Die Welt.

 

Összesen 28 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
SABOTAGE
2024. szeptember 22. 01:01
Pedofideszes kamukrónikások!!! Ha már annyira örültök hogy szarban a német gazdaság, akkor tudnotok kéne hogy a magyar gazdaság is szarban van , mivel függünk tőlük!!! Ezért veszik fel a hiteleket a pedofideszes ganék, mert jól áll a magyargazdaság??? Erről kéne îrnotok ti propagandista szarjancsik!!!!
B_kanya
2024. szeptember 21. 19:25
jandorB_kanya 2024. szeptember 21. 06:26 "a kapitalizmusban a krízisek ciklikusak. kínát is egyszer elkapja a gépszíj." A klasszikusnak hitt kapitalizmus egyik nagy kilábalása meg a New Deal, azaz állami beavatkozás volt, de azt is csak 3 év világválság után tudták elkezdeni. Kína miért várna 3 évet?
nedudgi
2024. szeptember 21. 10:56
A jó idők gyenge embereket formáltak, akik a világ egyik legerősebb gazdaságát is képesek voltak megrogyasztani. Gondolom Soros röhög a markába, hogy bosszút állt a náci németeken... :)
Silcon
2024. szeptember 21. 09:34
Előszeretettel ekézik Kínát, hogy ott nincs szabadság meg demokrácia, közben meg azt feltételezik, hogy az ún. szabad világ gazdasági mechanizmusainak megfelelően működik. Érdekes logikájuk van, annyi szent. - Tény, hogy vannak gondok Kínában, csakhogy a vezetésnek jóval nagyobb repertoár áll a rendelkezésére, mint a nyugati világ kormányainak. - A kínai kormánynak nem az a célja, hogy valahogy kihúzza a következő választásig, ők hosszútávon gondolkodnak. A hosszútáv jelen esetben évtizedeket jelent.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!