Arra a kérdésre, hogy mit gondol az európai válaszlépésekről, Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója „gyerekesnek és abszurdnak” minősítette a bojkottokat, és azt mondta, hogy Budapest kitart a saját álláspontja mellett.
Sajnos egyáltalán nem lepett meg minket a békeküldetésünkre adott heves reakció”
– mondta az Euractivnak Orbán Balázs. „Az eltérő hangok elhallgattatása teljesen ellentétes az európai szellemmel és az európai értékekkel, amelyekért sokan olyan hevesen kiállnak Brüsszelben” – mondta.
Olaj és vízum
Az Euracitv szerint két fő téma lehet a Brüsszel és Budapest közötti csörték középpontjában. A múlt hónapban az Európai Bizottság elutasította Magyarország és Szlovákia kérését, hogy kezdeményezzen konzultációs eljárást Ukrajnával a Kijev által a Lukoil orosz olajipari vállalat ellen bevezetett szankciók miatt, mondván, „a sürgős konzultáció nem tűnik indokoltnak”.
Az orosz és fehérorosz állampolgárok munkavállalási vízumkönnyítésének kérdése, amely a legtöbb uniós tagállam szerint veszélyeztetheti a blokk belső biztonságát, valószínűleg egy újabb irritáló tényező marad Brüsszel és Budapest között. Míg Magyarország elutasította a blokk schengeni határok nélküli utazási övezetét fenyegető potenciális biztonsági kockázatokkal kapcsolatos aggodalmakat, az oroszellenes tagállamok nem valószínű, hogy annyiban hagyják a kérdést – mondta több uniós diplomata.
Ezek a kérdések az elkövetkező hónapokban várhatóan tovább borzolják a kedélyeket, és valószínűleg hatással lesznek az uniós döntéshozatalra
– írt az Euracitv.
Bár az Európai Bizottság nem biztos, hogy meg akarja kockáztatni a politikai harcot, az Ukrajna elleni orosz támadások eszkalációja arra kényszerítheti, hogy mégis belevágjon, és politikai patthelyzetet kockáztasson olyan kérdésekben, mint az Ukrajnának nyújtott segély nyolcadik részlete, valamint a tizenötödik szankciós csomag.
Továbbá lassan haladnak a tárgyalások azzal kapcsolatban is, hogy mihez kezdjenek a befagyasztott orosz vagyonnal,
uniós tisztségivselők szerint ebben a kérdésben is nehéz lesz egyhangúságot teremteni a blokkon belül.
Aztán ott van a novemberi informális EU-csúcstalálkozó, amelyet hagyományosan a blokk soros EU-elnökségét betöltő országban tartanak. A tervek szerint a következő, mintegy 50 európai vezetőből álló Európai Politikai Közösség (EPC) csúcstalálkozójával párhuzamosan tartanák. Orbán Viktor július eleji békemisszióját követően ugyanakkor több EU-tagállam azt ígérte, hogy bojkottálni fogja a magyarországi találkozókat.
„Bármilyen kérdésről is vitatkozunk mostanában, elsősorban, ha az Ukrajnával vagy az európai biztonságunkkal kapcsolatos, mindig ott motoszkál a fejünkben a kérdés: Magyarország milyen borsot fog az orrunk alá törni?” – mondta egy uniós diplomata. Mások egyre inkább a bizalmi kérdésekre mutattak rá, mivel Magyarország Oroszországhoz fűződő kapcsolatai miatt az „európaiak egyre kényelmetlenebbül érzik magukat”, és megkérdőjelezik Orbán motivációját.
Az uniós álláspontot alátámasztása érdekében az Euractiv Krekó Pétert a Political Capital vezetőjét hívta segítségül. Krekó elmondta, hogy „Magyarország uniós elnöksége trolldiplomáciává vált”. Szerinte ugyanis
Orbán csupán még több dühöt akar kiprovokálni az uniós vezetőkből”.
„De Magyarország körül tényleg megfagyott a levegő (...), határozottan látjuk, hogy az EU magatartása Magyarországgal szemben változik” – tette hozzá. „Bár Orbán nyilvánvalóan nem hülye, de amit most Oroszországgal és Kínával tesz, az teljesen elidegeníti őt az európai fősodortól” – mondta Krekó. „Ennek ára van, ezt ő is érzi, de mégis csinálja – így logikusan nehéz feltételezni, hogy nem kap valamit cserébe” – mondta.
Orbán azt hiszi, hogy Oroszország megnyeri a háborút, és szerintem ez egy valódi hit a kormányzati oldalon”
– mondta Krekó. „Hosszú távon úgy gondolja, hogy a Nyugatnak vége, és hogy az EU és a NATO inkább a tegnap, mint a holnap projektjei” – tette hozzá.
Más elemzők szerint ugyanakkor az európai vezetők közvetlen, erős és határozott fellépésének a hiánya ösztönözhette Budapest lépéseit. „Németország és Franciaország politikai gyengesége nagyon is az egyik oka annak, hogy Orbánnak ennyi tere van, amit a politikájával kitölthet” – mondta Marija Golubeva, a Center for European Policy Analysis (CEPA) elemzője.