Zelenszkij aláírta Ukrajna halálos ítéletét, innen már nincs visszaút – megszólalt Putyin ukrán embere
Viktor Medvedcsuk szerint a kurszki betörés előtt még lett volna lehetőség eljutni a béketárgyalásokig.
Koskovics Zoltán szerint a kurszki támadással nem érték el céljaikat az ukránok.
Nyitókép: UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE / AFP
Ahogy arról a Mandiner beszámolt, a Kreml-párti ukrán politikus, Viktor Medvedcsuk szerint a kurszki terület elleni támadással Zelenszkij aláírta Ukrajna halálos ítéletét.
Ezt is ajánljuk a témában
Viktor Medvedcsuk szerint a kurszki betörés előtt még lett volna lehetőség eljutni a béketárgyalásokig.
Azzal kapcsolatban, hogy az orosz területek elleni támadás milyen hatással lehet Ukrajna jövőjére, miben reménykedhet Zelenszkij ukrán elnök, és hogy az oroszok megállnak-e Kurszknál az orosz-ukrán határon, Koskovics Zoltánt, az Alapjogokért Központ geopolitikai elemzőjét kérdeztük.
Az elemző elmondta, hogy a kurszki terület elleni támadás alapjaiban nem változtatott Ukrajna helyzetén; a támadás katonai értelemben egy kísérlet volt arra, hogy megosszák az orosz erőket, ezzel meggyengítve az orosz nyomást a donyecki fronton. Ez a kísérlet, annak ellenére, hogy komoly logisztikai kihívás elé állította az orosz hadsereget és súlyos presztízsveszteséget is okozott mind a hadseregnek, mind a hírszerzésnek, sikertelennek bizonyult – tette hozzá.
A donyecki fejlemények azt mutatják, hogy az oroszok tisztában vannak az ukránok gyengeségeivel
– fogalmazott.
Ha összeomlik a donyecki front, akkor összeomlik a szervezett ukrán ellenállás is. Ebben az esetben az oroszok katonai győzelmet tudnak aratni a háborúban.
Ukrajna jelenleg elég kilátástalan helyzetben van, és ezzel Volodimir Zelenszkijnek is tisztában kell lennie. Az ukrán elnök elsődleges politikai célja most az kellene legyen, hogy valamilyen módon fegyverszünetet érjen el.
A szakértő ugyanakkor attól tart, hogy Zelenszkij még abban bízik, hogy valamilyen „csodafegyverrel” vagy NATO-segítséggel olyan csapást tud mérni az oroszokra, amitől Putyinék meghátrálnának.
Ha ezt gondolja, akkor az egy nagyon veszélyes helyzetet idézhet elő, mivel ez a forgatókönyv rendkívül távol van a valóságtól”
– mondta Koskovics. Hozzátette, „ezzel csupán egy olyan orosz válaszcsapást tudna kiprovokálni, amelybe jobb nem is belegondolni”. A legvalószínűbb forgatókönyv éppen ez lehet, hogy egy bizonyos pillanatban a katonai vezetés fogja eltávolítani Zelenszkijt a hatalomból.
Ez persze még messze van,
a donyecki front egyelőre nem omlott össze, de már recseg-ropog, a hadsereg az utolsó mozgósítható tartalékait használja fel.
Az elemző emlékeztetett, hogy már a háború kitörésekor lehetett tudni, hogy minél hosszabb ideig tart a háború, Ukrajna annál rosszabb helyzetbe kerül egy esetleges béketárgyaláson. Ez a helyzet most sem voltozott.
Jelenleg pedig, amíg a kurszki területen nem rendeződik a helyzet, az oroszok nem lesznek hajlandók tárgyalóasztalhoz ülni.
Koskovics Zoltán úgy fogalmazott, ha adhatna egy tanácsot Volodimir Zelenszkijnek, akkor azt tanácsolná, hogy
az ukrán elnök forduljon a kínaiakhoz segítségért.
Jelenleg egyedül a kínaiak, az indiaiak és az arab államok azok, amelyek talán képesek hatással lenni Vlagyimir Putyinra. De így is rendkívül nehéz helyzetben lenne az ukrán elnök, és valószínűleg nem tudná megőrizni a hatalmát a béketárgyalásokat követően.
Azzal kapcsolatban, hogy amennyiben az orosz csapatoknak sikerül kiszorítaniuk az ukrán erőket a kurszki területről, akkor megállnak-e az orosz-ukrán határon, az elemző elmondta, hogy a hadtudomány szabályai szerint ilyenkor „nem szokás” megállni, de persze a valóság hozhat bármi mást is – tette hozzá.
Ezt is ajánljuk a témában
Szerdán Brüsszelben találkoznak az uniós külügyminiszterek, és ezzel a nyári szünet után újra kezdetét veszi a munka az EU központjában.
***
Kapcsolódó vélemény
Vajon ha elég sok ukrán gyűlik össze mondjuk a keleti megyékben, nem jelentik-e be a szétbombázott országuk helyett igényüket erre a békésebb vidékre?