Újra nekiugranak a tűzszüneti próbálkozásoknak az izraeliek, közeledik a megegyezés
Eközben a halottak száma elérhette a 40 ezret.
A kialakulóban lévő megállapodás egyik kulcsfontosságú eleme, hogy a Hamász szabadon engedi-e a tavaly október 7-i támadások óta fogva tartott, több mint száz izraeli túszt.
Nyitókép: Andrew Leyden / NurPhoto / NurPhoto via AFP
Joe Biden amerikai elnök meglehetősen optimistán nyilatkozott az Izrael és a Hamász közötti tűzszüneti megállapodásról, kijelentve, hogy az „közelebb van, mint valaha”, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a végső megállapodás „még nem jött létre” – írta meg a Sky News. Az elnök a Fehér Ház Ovális Irodájában beszélt újságíróknak, ahol elmondta, hogy most kifejezetten optimista a tárgyalások menetével kapcsolatban, de egyúttal óvatosságra is intett:
Nem akarok semmit elkiabálni… lehet, hogy lesz valami, de még nem tartunk ott. Sokkal közelebb vagyunk, mint három nappal ezelőtt. Szóval, drukkoljanak”.
Biden korábban a CBS-nek adott interjújában úgy vélekedett, hogy lehetséges, hogy az ő elnöksége alatt sikerülhet megállapodást elérni a gázai tűzszünetről. A Katarban zajló tűzszüneti tárgyalásokra rálátó források „óvatosan optimisták” a megállapodás lehetőségével kapcsolatban – nyilatkozta a Sky Newsnak egy bennfentes. Az Egyesült Államok, Egyiptom és Katar közös közleménye szerint a megbeszélések „komoly és konstruktív, pozitív légkörben” zajlanak.
A közleményben az is szerepelt, hogy a három ország magas rangú tisztviselői a jövő hét végén ismét találkoznak Kairóban, hogy a most felvázolt feltételek alapján lezárják a megállapodást.
A kialakulóban lévő megállapodás egyik kulcsfontosságú eleme, hogy a Hamász szabadon engedi-e a tavaly október 7-i támadások óta fogva tartott, több mint száz izraeli túszt. „A munkacsoportok az elkövetkező napokban folytatják a technikai munkát a végrehajtás részleteivel kapcsolatban, beleértve a megállapodás kiterjedt humanitárius rendelkezéseinek végrehajtására vonatkozó intézkedéseket, valamint a túszokkal és fogvatartottakkal kapcsolatos konkrétumokat” – áll a közleményben.
A felek korábban egyetértettek a Joe Biden által május 31-én bemutatott tervvel, amely egy három szakaszból álló békefolyamatot vázolt fel. Az első, hathetes fázisban teljes tűzszünet lépne életbe, és az izraeli erők kivonulnának a Gázai övezet lakott területeiről. A második szakaszban végleg megszűnne az ellenségeskedés, és megtörténne a fogolycsere. A harmadik szakaszban pedig jelentős újjáépítésre kerülne sor a Gázai övezetben. Azonban a Hamász módosításokat, Izrael pedig pontosításokat javasolt, ami sajtóhírek szerint feszültséget keltett a felek között. Most pénteken a közvetítők egy új javaslatot terjesztettek elő, amely reményeik szerint áthidalja a két fél közti nézetkülönbségeket.
Az amerikai külügyminisztérium pénteken bejelentette, hogy Antony Blinken külügyminiszter augusztus 17-én Izraelbe látogat, „hogy folytassa az intenzív diplomáciai erőfeszítéseket a tűzszüneti megállapodás megkötése, valamint a túszok és foglyok szabadon bocsátása érdekében”.
Ez a javaslat tűzszünetet érne el a Gázai övezetben, biztosítaná az összes túsz szabadon bocsátását, biztosítaná a humanitárius segítségnyújtást Gázában, és megteremtené a szélesebb körű regionális stabilitás feltételeit.”
– áll a külügyminisztérium közleményében.
***
Ezt is ajánljuk a témában
Eközben a halottak száma elérhette a 40 ezret.
Kapcsolódó cikkek a Háború Izraelben aktában.
A 40 halálos áldozattal járó támadás célpontja a Hamász egyik parancsnoki központja volt.
Robert C. Castel szerint minden azon múlik, hogy Oroszország rendelkezik-e a szándékkal és a képességgel, hogy a szíriai forgatókönyvet alkalmazza Ukrajnában.
A vádiratot eredetileg februárban emelték, de abban a reményben tartották titokban, hogy sikerül elfogni Hanijét, a Hamász vezetőjét.