Megölték Iszmáíl Hanijet, a Hamász politikai vezetőjét Teheránban
Hanije néhány órával azután halt meg, hogy egy izraeli vadászgép Libanonban, Bejrút szívében megölte a Hezbollah műveleti központjának vezetőjét.
Eközben a halottak száma elérhette a 40 ezret.
Nyitókép: Artur Widak / NurPhoto / NurPhoto via AFP
***
Pénteken újra találkoznak a katari fővárosban, Dohában a gázai tűzszüneti megállapodás kapcsán az izraeli és a palesztin(okat képviselő egyiptomi és katari) tárgyalók. Egy résztvevő – a Reuterstől neve elhallgatását kérő – amerikai tisztviselő „konstruktívnak” nevezte a csütörtökön kezdődött párbeszédet az Euronews szerint.
Mindeközben folytatódott Izrael hadművelete a Gázai övezetben, palesztin források szerint a halottak száma most érte el a negyvenezret. Közülük hatan egy csütörtök esti izraeli légicsapásban vesztették életüket az övezet déli részén található Jabaliában.
A Hamász politikai szárnya természetesen az izraeli hadműveleteket vádolta a tárgyalások elhúzódásáért, csütörtökön a Hamász illetékesei nem csatlakoztak a dohai tárgyalásokhoz, amiken amúgy is csak stratégiai szempontból vesznek részt. Illetve most éppen úgy sem. Az alkupontokat Katar és Egyiptom képviselői tárják a Hamász vezetőiből álló, szintén Dohában tartózkodó palesztin delegáció tagjai elé, akik ezt tovább közvetítik Jahja esz-Szinvár, a Hamász új politikai vezetője felé, és megy vissza a lánc.
Ott van izraeli részről David Barnea kémfőnök, Ronen Bar belbiztonsági szolgálat vezetője és Nitzan Alon, a hadsereg túszokkal kapcsolatos műveleteiért felelős vezetője; amerikai részről pedig Bill Burns CIA-igazgató és Brett McGurk, az Egyesült Államok közel-keleti megbízottja. Ott van a katari miniszterelnök és az egyiptomi hírszerzési főnök is.
Szerdán az izraeli tárgyalócsoport egyik forrása azt mondta, Benjámin Netanjahu miniszterelnök jelentős mozgásteret engedett néhány lényeges vitában.
A kérdéses pontok: az izraeli csapatok jelenléte Gázában, a túszok szabadon bocsátásának sorrendje, valamint a civilek szabad mozgásának korlátozása Gáza déli részéből észak felé.
Mindeközben Irán és Izrael között is háborús feszültség előszele lebben, mióta Irán a Hamász-vezér, Iszmail Hanije teheráni meggyilkolása óta készen áll bosszút állni a zsidó államon.
Ezt is ajánljuk a témában
Hanije néhány órával azután halt meg, hogy egy izraeli vadászgép Libanonban, Bejrút szívében megölte a Hezbollah műveleti központjának vezetőjét.
Közben Amerikában értelemszerűen belpolitikai téma is Izrael támogatása. A Biden-féle Fehér Ház csütörtökön az izraeli telepesek ciszjordániai támadásait ítélte el, míg Donald Trump republikánus jelölt bírálta a Biden-kormány hónapok óta tartó tűzszünetre irányuló felszólítását, mondván, hogy az „csak időt adna a Hamasznak az újracsoportosításra”, és támogatását fejezte ki Netanjahu felé.
Ezt is ajánljuk a témában
„Egyetlen elnök sem tette azt, amit én tettem Izraelért” – mondta.
Emlékezetes: az egész háborús konfliktus azután robbant ki, hogy a Hamász fegyveresei tavaly októberében 1200 izraelivel, zömmel civilekkel végeztek egy rajtaütés során, miközben másfél száz túszt magukkal hurcoltak, akiknek a jelentős részét még most is szörnyű körülmények között tartják fogva.