Hazánkban szolgált izraeli diplomata gyermekrokonai is meghaltak a Hezbollah focipályát ért támadásában
Gyerekek játszottak a pályán. „A Hezbollahot el kell törölni.”
A Hezbollah nevű síita terrorszervezet rakétacsapásában 12 gyermek és tinédzser halt meg. Izrael kemény választ ígér, a Nyugat egy újabb háború kitörésétől tart.
Nyitókép: Jalaa MAREY / AFP
Ahogy arról a Mandiner is beszámolt: szombat este a Hezbollah rakétája csapódott be a Golán-fennsíkon található Majdal Shams drúz faluban. A robbanásban 12 gyermek és tizenéves halt meg, akik éppen egy focipályán játszottak. Az Izraeli Védelmi Erők később megerősítették, hogy a rakéta iráni gyártmányú volt, és a dél-libanoni Shebaa falutól északra fekvő területről indították – számolt be a JNS.
Herzi Halevi altábornagy, az IDF vezérkari főnöke a rakétatámadás helyszínén szombat este azt mondta:
Pontosan tudjuk, honnan indították a rakétát. A focipályán talált maradványok megerősítik, hogy ez egy Hezbollah-rakéta volt, pontosabban egy Falaq rakéta 53 kilogrammos robbanófejjel.”
A libanoni síita terrorszervezet a bizonyítékok ellenére tagadta, hogy ők lőtték volna ki a rakétát. A tagadásnak vélhetően az az oka, hogy az áldozatok kivétel nélkül muszlim gyerekek voltak.
A Hezbollah egy libanoni székhelyű síita-iszlamista terrorszervezet, amelyet Irán legerősebb proxi hadseregeként tartanak számon. Október 7-ét követően közel százezer észak-izraelit kellett kitelepíteni, mivel a terroristák folyamatosan lövik a határ menti területeket. A Hezbollah támadásaira eddig Izrael korlátozott légicsapásokkal válaszolt. A szombati támadás brutalitása miatt sokan arra számítanak, hogy Izrael kemény választ fog adni, a kérdés csak az: vajon háború követi-e az ellencsapást?
A Golán-fennsíkot 1967-ben foglalta el Izrael Szíriától, majd később annektálta a területet. A Trump-adminisztráció elismerte, hogy a terület Izraelhez tartozik, azonban a nemzetközi közösség „megszállt területként” tartja számon. A fennsíkon 50 ezer ember él, 50-50% arányban drúzok és izraeliek. A Golán drúz lakosai és Izrael között vegyes a kapcsolat, de az ország más területein élő drúzok jó kapcsolatot ápolnak a zsidó állammal, és nagy számban jelentkeznek az izraeli hadseregbe is.
A csapást követően a libanoni terrorszervezet megelőző jelleggel kiürített néhány kulcsfontosságú helyszínt az ország déli részén és a keleti Bekaa-völgyben, mert egy nagyszabású izraeli támadásra számítanak – számolt be a BBC.
Izrael miniszterelnöke gyorsan visszatért az Egyesült Államokból, hogy személyesen vezesse a biztonsági kabinet ülését.
Benjamin Netanjahu kijelentette, hogy a Hezbollah „súlyos árat fog fizetni.”
Izrael azonban tudja, hogy egy háború pusztító lenne – írja a BBC. A Hezbollah a legerősebb nem állami szereplő a térségben, arzenáljában a becslések szerint 150 ezer rakéta található. Ráadásul ott áll mögötte Irán, ami néhány hónapja bebizonyította: nem riad vissza attól, hogy rakéták százait lője a zsidó államra.
Ezt is ajánljuk a témában
Gyerekek játszottak a pályán. „A Hezbollahot el kell törölni.”
Az izraeli katonai elemzők azonban határozott válaszra számítanak, mivel a Hezbollah tudatosan polgári területre lőtt. A támadás eltér a Hezbollah korábbi, kiszámítható mintájától, amelynek leginkább az volt a célja, hogy elvonja Izrael figyelmét Gázáról.
Yossi Kuperwasser IDF tartalékos dandártábornok, a Jerusalem Center for Public Affairs kutatója a JNS-nek elmodta:
minél közelebb kerül Izrael Gázában a céljai teljesítéséhez, a Hezbollah annál inkább fokozza a tevékenységét.
„Az elsődleges célnak egyértelműnek kell lennie: súlyos csapást mérni a Hezbollahra, hogy megmutassuk, nem nézünk el egy ilyen szörnyű tettet” – jelentette ki Kuperwasser.
Nyugati diplomaták az izraeli sajtónak elmondták, hogy jelentős erőfeszítések történtek annak érdekében, hogy megakadályozzanak egy olyan izraeli reakciót, amely egy teljes körű háborút váltana ki Libanonnal – írja a Times of Israel.
Az Egyesült Államok közölte, hogy Washington a szombati „szörnyű” támadás óta tárgyalásokat folytat izraeli és libanoni kollégáival, és diplomáciai megoldáson dolgozik.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter azt mondta, hogy Washington nem akarja a konfliktus további eszkalálódását.
A Golán-fennsíkon fekvő Majdal Shamsban vasárnap több ezren gyűltek össze annak a 10 gyermeknek a temetésre, akik a szombati támadásban haltak meg. Egy áldozatot máshol temettek, egy másik fiúnak pedig nem találták meg a holttestét.
Majdal Shams és a környező drúz falvak – Buq'ata és Masa'ada – lámpaoszlopain fekete zászlók lengtek, és a temetés idejére az összes helyi üzlet bezárt. A temetésen az áldozatok családtagjai drúz szokás szerint szinte mozdulatlanul és többnyire némán álltak.
A Times of Israel a helyieket kérdezte a tragédiáról: volt, akik Izraelt vádolták az esetért, mások ellencsapást követeltek a Hezbollah ellen.
Ezt is ajánljuk a témában
A Hezbollah libanoni síita terrorszervezet rálőtt egy sportpályára az izraeli Golán fennsíkon.
Kapcsolódó cikkek a Háború Izraelben aktában.
„Semmilyen Izrael-ellenes döntés nem akadályozza meg Izraelt abban, hogy megvédje állampolgárait” – tette hozzá a kormányfő hivatala.
Az arab vezetők megtárgyalják, hogy mit várhatnak a januárban érkező Trump adminisztrációtól.
Propaganda óvodásoknak, fegyveres gyakorlatok a kicsit nagyobbaknak, büszke pózolás terrorszervezetek jelképeivel – egymillió kis terorristát „gyártanak” Gázában egy újabb támadásra. Mutatjuk, hogyan!