Olaszország kulcskérdésben állt ki a magyar álláspont mellett
A hazánk által is támogatott megoldás mellett már az olaszok is rendkívül elkötelezettek.
A korábbihoz képest feleannyi idő alatt el tud készülni egy reaktor az EDF francia energiaszolgáltató cég szerint.
Nyitókép: Jean-Marc Barrere / AFP
A francia energiaszolgáltató vállalat (Électricité de France, röviden: EDF) vezérigazgatója, Luc Rémont bejelentette,
hogy a francia energiaóriás új nukleáris reaktorokat épít hat év alatt, ami fele a jelenlegi építési időnek.
Az EDF legújabb pénzügyi eredményeinek bemutatása során Rémont hangsúlyozta, hogy az egyes reaktorok átlagosan 70 hónap alatt készülnek el. Korábbi tervek szerint hat reaktor építettek volna kilenc év alatt, de most ezt az időt jelentősen le akarják rövidíteni – számolt be az Euractiv.
Ezt is ajánljuk a témában
A hazánk által is támogatott megoldás mellett már az olaszok is rendkívül elkötelezettek.
Az EDF 54 milliárd eurós adóssága 2023 vége óta 200 millió euróval csökkent, ami jó hír, de az áramárak esése hosszú távon alacsonyabb bevételeket eredményezhet,
ami kihívást jelent az EDF hat vagy akár tizennégy új reaktor építésére vonatkozó tervei számára 2035-2040 között.
A gyorsabb építési idő célja a versenyképesség növelése, amit a szektor pozitívan fogadott.
Ezt is ajánljuk a témában
Az elmúlt időszakban hazánkban is újabb és újabb melegrekordok dőltek meg, és ezzel párhuzamosan nyári rendszerterhelési csúcsok is születtek. Hárfás Zsolt mérnök, atomenergetikai szakértő szerint ráadásul az áramfogyasztási csúcsot naplementekor mérték.
Bár Franciaország építési üteme nem versenyképes a kínai reaktorokkal, amelyek öt-hét év alatt készülnek el, az EDF a „sorozatgyártásra” alapozva reméli, hogy sikerül csökkenteni az építési időt. Valérie Faudon, a francia nukleáris társaság főtitkára szerint a gyorsabb építkezés versenyképesebbé teszi az EDF-et, és már most láthatók eredmények az angliai Hinkley Point projektben, ahol két EPR típusú reaktort építenek.
Az EDF azonban jelentős kihívásokkal néz szembe, különösen a normandiai Flamanville-ben épülő reaktorral, amely 17 éve épül, és 12 évvel van elmaradva a tervezett befejezéstől.
Faudon szerint bár Rémont ambiciózus célokat tűzött ki az iparág számára, még sok mindent bizonyítani kell, és Európa legnagyobb energetikai vállalata kritikus pillanathoz érkezett.
Ezt is ajánljuk a témában
Mind a négy blokkra érvényes volt.