Másrészt a kormányzati nyomás egyre erősebb Franciaországban is. A múlt hónapban több rendezvényt betiltottak, több csoportot feloszlattak. A kormány meg akar szabadulni bizonyos szélsőséges baloldali csoportoktól, és ahhoz, hogy ezt igazolni tudja, egyfajta egyensúlyt kell létrehoznia. Lecsaptak olyan konzervatív csoportokra is, akik nem szélsőségesek. Például Action Française nevű monarchista csoport is a kormány célpontja lett, ami teljesen nonszensz, mert ez egy nagyon régi mozgalom. Ma már nem jelentenek veszélyt. De a kormánynak üzenetet kell küldenie, hogy a szélsőjobboldal ellen is fellépnek, ami természetesen abszurd, mert jelenleg Franciaországban a szélsőjobb nem jelent igazi veszélyt.
Közelednek az EP-választások. Mi várható Franciaországban?
A felmérések azt mutatják, hogy a Nemzeti Tömörülés (Marine Le Pen pártja) fogja kapni a legtöbb szavazatot. Lehetetlen megjósolni, hogy végül 25, 28 vagy 30 százalékot kapnak majd. Nehéz az EP választások alapján komoly következtetéseket levonni, mivel nagyon alacsony szokott lenni a részvétel. Lehet, még 50 százalék se megy el szavazni. Ezért hiába nyerne a Nemzeti Tömörülés, abból nem lehet egyenesen arra következtetni, hogy az elnökválasztást is megnyerik.
Érezhetően megrendült a szavazók bizalma Macron és pártja iránt,
különösen azokban a társadalmi rétegekben, amelyek korábban nagy számban szavaztak rá. Kezdi elveszteni például a nyugdíjasokat, akik az egyik legnagyobb szavazóbázisát jelentették, hiszen ők voltak az elsők, akik beálltak mögé.
Nemzetközi szinten hatalmas hullámokat vert Macron kijelentése, miszerint nem zárná ki annak a lehetőségét, hogy katonákat kellene küldeni Ukrajnába. Mit szóltak ehhez a franciák?
Nagy hisztéria kísérte Franciaországban is. Minden oldal felháborodott, a baloldalon az embereknek nem tetszett, hogy anélkül mond ilyet, hogy lett volna bármilyen vita erről a parlamentben. Franciaországban hagyományosan úgy gondoljuk, hogy a külpolitika az államfő számára fenntartott terület, de csak bizonyos mértékig. A jobboldalon is érte kritika ugyanezen okból, de azért is, mert vegyes a hozzáállás Oroszországhoz és Ukrajnához.
Jobboldalon vannak olyanok, akiket nem neveznék oroszbarátnak, de akik úgy gondolják, hogy nem lehet örökké harcolni Oroszország ellen,
és szeretnék, ha egyensúly lenne az Oroszországgal és Ukrajnával kialakított viszonyban.