Orbán Viktor: A kommunisták nem tudtak betiltani minket, és a brüsszeli bürokraták sem (VIDEÓ)
„Örülünk, hogy még szabad beszélnünk Brüsszelben” – jelentette ki újságírók előtt a miniszterelnök.
A cancel culture elérte Brüsszelt is.
Fotó: SIMON WOHLFAHRT / AFP
„Az évek során megtanultam, hogy amikor valaki azt mondja: »Hiszek a szólásszabadságban, de ... «, akkor az számít, hogy mit következik a »de« után” – írta Frank Füredi az MCC brüsszeli központjának vezetője a Politico hasábjain.
Füredi felidézte, „amikor tehát a brüsszeli Concert Noble helyszínének igazgatójával tárgyaltam arról, hogy a Nemzeti Konzervativizmus (NatCon) konferencia megtartható-e ott, tudtam, hogy rossz hírek következnek.” Az igazgató határozottan állította, hogy hisz a toleranciában és szereti a szólásszabadságot, aztán jött a „de”.
És tudtam, hogy a foglalásunkat törölni fogják – fogalmazott Füredi. Amikor megkérdezte, hogy miért, az igazgató azt válaszolta, hogy féltette a személyzetét, akiket megfélemlített a hír, hogy baloldali Antifa aktivisták meg fogják támadni a helyszínt.
Amikor pedig felvetette, hogy a rendőrség biztosan megvédi a helyszínt, közölte vele, hogy Brüsszel polgármestere úgy döntött, hogy nem biztosít rendőri védelmet a konferenciának. Azt is jelezte, hogy ami őt illeti, nem akarja, hogy a NatCon konferencia megrendezésre kerüljön. Az MCC brüsszeli vezetője úgy folytatta, „megfigyeltem, hogy nyilvánvalóan a biztonság kérdése szolgált ürügyként a rendezvényünk lemondásához, és
a biztonság nyelvezete elfedte azt, ami végső soron politikai döntés volt. Az igazgató mosolygott és egyetértően bólintott.”
„Sajnos nem a brüsszeli polgármester volt az egyetlen városi tisztviselő, aki úgy vélte, hogy a NatConra meghívottakat nem szabad meghallgatni” – tett hozzá. Másnap találtak egy másik helyszínt – a Hotel Sofitelben. De alig egy nappal azután, hogy a szerződést aláírták a szállodával, és amikor a konferencia szervezői már a színpadot állították fel, a szálloda vezetősége közölte velünk, hogy a találkozót nem lehet megtartani.
Füredi leírása szerint „az emberek biztonságát fenyegető veszélyt említették, de ezúttal nem volt igazi látszat, hogy megpróbálják elfedni a döntés mögött meghúzódó politikai okot. Hozzátette, Etterbeek önkormányzatának polgármestere egyszerűen azzal büszkélkedett, hogy gondoskodott arról, hogy a konferenciát ne az ő területén tartsák meg.
„A sajtó figyelmeztetett az esemény jellegére és az érkező emberekre. Tájékoztattam a helyi rendőrhatóságokat, akik felvették a kapcsolatot a Sofitel céggel, és a vezetőség úgy döntött, hogy lemondja a rendezvényt” – mondta Vincent De Wolf polgármester. „A szervezők nem voltak boldogok, nem akartak elmenni. Megérkeztek a rendőrök, akik elmagyarázták, hogy nem a Sofitel volt az, aki lemondta, és hogy ez volt a helyes döntés. Ezután békésen távoztak” – tette hozzá.
Más szóval, a polgármester szemérmetlenül dicsekedett azzal, hogy egy olyan rendezvényt, amelyen választott európai parlamenti képviselők, miniszterelnökök és vezető tisztviselők vettek részt, akik „rossz nézeteket” vallottak, lazán le lehetett mondani.
Ezt is ajánljuk a témában
„Örülünk, hogy még szabad beszélnünk Brüsszelben” – jelentette ki újságírók előtt a miniszterelnök.
Füredi leírja, hogy ennek ellenére sikerült találniuk egy harmadik helyszínt, a Claridge Event Hall-t, ekkor azonban akcióba lépett a harmadik polgármester. Ahogy a Mandiner is beszámolt róla, Kir Emir, Saint-Josse-Ten-Noode város polgármestere adott ki parancsot a rendezvény bezárására.
A rendőröket bírósági végzéssel a kezükben küldték a helyszínre, és minden jelenlévőt súlyos következményekkel fenyegettek meg. „Hirtelen, ahogy a rendőrség belépett a helyiségbe,
úgy éreztük, mintha egy orwelli rémálomban lennénk.
Csak azért távoztak, mert a híradós kamerák forogtak, és mindenki számára nyilvánvalóvá vált, hogy a konferencia egy civilizált és komoly szellemi esemény volt – fogalmazott Füredi. Szerencsére a helyszín tulajdonosa komolyan vette a szólásszabadságot, és minden fenyegetés ellenére közölte a polgármesterrel, hogy a konferencia megtartható. Frank Füredi azt írta, hogy tapasztalatai szerint „Brüsszel tolerancia-mentes zónává” vált, a helyi politikusok úgy viselkednek, mint a diktátorok, annak ellenére, hogy a belga alkotmány garantálja a szólásszabadságot és a békés gyülekezés szabadságát.
Nincs kétségem afelől, hogy a helyi polgármesterek túlzásba vitték a dolgot. Függetlenül attól, hogy a cancel culture egyre elterjedtebbé válik, elképzelhetetlen, hogy a NatCon mozgalom ellen irányuló hivatalos lejárató kampány bármely más nyugat-európai fővárosban is megtörténhetett volna – tett hozzá.
Az a kirívó mód, ahogyan a gyülekezési szabadságot Európa állítólagos fővárosában figyelmen kívül hagyták, még a nemzeti konzervatívok ellenfeleinek egy részét is zavarba hozta: Rishi Sunak brit miniszterelnök kénytelen volt elítélni a konferencia leállítására tett kísérleteket, majd Alexander de Croo belga miniszterelnök közleményt adott ki, amelyben elítélte a Claridge-ben zajló vita leállítására tett erőfeszítéseket.
A konferencia néhány résztvevője azonban azt mondta Füredinek, hogy örömmel fogadta politikai ellenfeleik cenzúrázó magatartását. Úgy érezték, hogy ez a felháborító akció nyilvánosan megerősítette azt az általuk régóta hangoztatott érvet, hogy
a brüsszeli buborék intoleránssá vált.
Füredi ugyanakkor úgy véli, hogy a történtek nemcsak a szervezet ellen irányult, hanem a demokrácia alapértékei ellen. A felelősök szerint uralom alá kell vonni a véleménynyilvánítást, az pedig mindenki számára rossz hír, ideológiai hozzátartozástól függetlenül. „Mindazok, akik szeretik a szabadságot, akik hisznek a gyülekezési és szólásszabadságban, álljanak ki a számonkérés ellen” – írta Füredi.
Ezt is ajánljuk a témában
Szabadság vagy elnyomás? Ki vezesse az európai jobboldalt? Mit gondol Ukrajnáról? – a miniszterelnök azon a rendezvényen szólalt fel, amit korábban a baloldali városvezetés megpróbált betiltani.
***