Gérald Darmanin belügyminiszter szeretné a kormányt stabilnak mutatni e téren. Olyanokat kommunikál, mint hogy „nem engedhetjük meg magunknak, hogy Franciaországban minden embert mindenhonnan befogadjon”, és hasonlókat, de egyelőre ez csak szöveg. A helyzet romlott, még Macron első ciklusának kezdetéhez képest is.
Az illegális bevándorlás problémáját valójában nem kezelik, közben a közbiztonság helyzete sokat romlott, a kormány pedig nem akarja elismerni e kettő összefüggéseit,
s ha mégis megteszi olykor, azért teszi, mert olyan szimbolikus tragédiák is rákényszerítik, mint például az ismert, Lola nevű kislány meggyilkolása, ami szintén szorosan kötődik a bevándorlókhoz. A kormánynak reagálnia kellett, de nem tesz eleget. Hiába van a Nemzetgyűlés előtt egy bevándorlási törvénytervezet számos korlátozással, hiába a meglévő szabályok, de ezeket nem tartatják be hatékonyan. Ebben nem a rendőrség a hibás, hanem elsősorban a – sokszor az illegális migránsok mellett döntő – bíróságok.
A média pedig nem akarja összekapcsolni a bűncselekményeket és az illegális migránsokat.
Természetesen nem. Elkenik az összefüggéseket. De a számok annyira beszédesek, hogy még néha a mainstream médiában is kénytelenek ezt időről időre elismerni. Például a párizsi statisztikákban látszik, hogy minden második kisebb bűncselekményt, szabálysértés bevándorlók követnek el, így nehéz tagadni az összefüggést. De akkor is tabu, s ha valaki felveti az összefüggést, egyből megkapja, hogy szélsőjobboldali.
Mi a vélekedés ennek fényében az Egyesült Királyság és Franciaország között a csatornán át közlekedő „kis csónakokról” szóló megállapodásról?
A francia sajtó nem kommentálta, az egyszerű emberek nem is tudnak róla.
Franciaország láthatóan eközben némi külpolitikai lavírozásba is kezdett. Van egy nézet, hogy is mondjam, Oroszországot lassan Kína leuralja; egyesek szerint Európa ugyanerre a sorsra juthat az Egyesült Államok viszonylatában. Legalábbis katonai értelemben biztosan – de mi van a francia gloiré-ral?
Nos, azt mondanám, hogy a franciák számára ez az egyik
ritka pozitívum Macronnal kapcsolatban, aki azt mondta, hogy Franciaországnak meg kell őriznie önálló álláspontját,
és nem szabad alávetni magát sem az Egyesült Államoknak, sem Oroszországnak vagy Kínának. De az a probléma, hogy Macron nem a megfelelő ember, hogy ezt végig is vigye. Igyekszik megőrizni a semleges pozíciót, de ahogy az afrikai útja során láttuk, nincs meg a tekintélye, és csak képzeli, hogy erős befolyása van. Persze, legalább tudatában van annak, hogy fenn kell tartania Franciaország független hangját, de ahogy erre mondják, „nincs meg az elég széles válla”, hogy ezt képviselje is.
Európa egyetlen atomhatalmaként mit gondolnak a franciák vagy a kormány egy atomháború lehetőségéről?
Őszintén szólva nem tudom, hogy a francia hadsereg és a francia kormány jelenlegi álláspontja ezzel kapcsolatban. Szerintem a franciák még mindig nagyon ragaszkodnak ahhoz, hogy Franciaország atomhatalom. De az utca embere számára ez nagyon hipotetikus dolog, mármint az atomháború.
Klasszikus vita folyik Németországgal az atomenergiáról, legutóbb az EU-csúcson. Mit gondolnak az emberek erről?
A zöldek megpróbálták lejáratni az atomenergiát. De nem vagyok benne biztos, hogy sikerrel járnak, mert az emberek tisztában vannak azzal, hogy az atomenergiának köszönhetően évek óta függetlenek vagyunk az energia terén. És sok franciát nem győz meg a megújuló energia, különösen azért, mert sok botrány van a szélerőművek kapcsán – korrupciós botrányok, környezeti hatások problémái, másodlagos hatások: a híres francia tájkép pusztulása olyan helyeken, mint Provence vagy Bretagne. És az emberek nagyon ellenzik ezt. Az atomenergia tehát továbbra is támogatott Franciaországban, és az elmúlt hónapokban az a mondás járja, hogy
ha ennyi bajunk van az energiaárakkal, az azért van, mert eldobtuk a nukleáris energia terén létező előnyünket.
Macron pedig túl későn, de megértette ezt, így már nem ellenzi akár újabb befektetéseket a szektorba. Jobb később, mint soha. Franciaország nem fog ilyen könnyen megszabadulni az atomerőműveitől.
Mit meséltek a francia magazinok Orbán Viktor látogatásáról, miután Marcon meghívta?
Majdnem semmi. Vicces volt, mert amikor megpróbáltam megírni a róla szóló cikkem, szinte semmilyen információt nem találtam a francia sajtóban, keresnem kellett a magyar sajtóban. A francia csak az Ukrajnával kapcsolatos vitát emlegette, a magyar sajtót olvasva fedeztem fel, hogy például atomenergiával kapcsolatban is voltak megállapodások, közben az önök külügyminisztere, Szijjártó Péter egy normandiai atomerőműben is járt. Mert persze nem lenne túl népszerű, ha azt mondanák, hogy atomenergia ügyében kollaborálnak Orbán Viktorral, szóval inkább nem mondanak semmit. Ez is igen jellemző.
Hélène de Lauzun az École Normale Supérieure de Paris-n végezte tanulmányait. Francia irodalom és civilizáció kurzusokat tartott a Harvardon, a Sorbonne-on doktorált. A Histoire de l’Autriche [Ausztria története] (Perrin, 2021) című mű szerzője.
Nyitókép: Egy tiltakozó Franciaországban, március 15-én. Fotó: Alain JOCARD / AFP