Fico lerántotta a leplet: Az Ukrajna EU-s csatlakozási folyamatának megkezdéséről hozott döntés csak egy túlértékelt politikai gesztus
„Gondolom, senki sem hiszi, hogy ezzel megváltoznak a viszonyok a harctéren” – mondta a szlovák kormányfő.
Nyugati hírszerző ügynökségek azt számolják, hogy Ukrajna mennyi ideig bírná ki az Egyesült Államok és a NATO anyagi támogatása nélkül.
Miközben az ukrán segélycsomag továbbra is elakad az amerikai kongresszusban, amerikai és európai tisztviselők nyilatkoztak a CNN-nek az ukrán védelmet potenciálisan gyengítő hatásokról és a háború hosszú távú kimeneteléről.
Egyértelmű sikerre nincs garancia a részünkről, de nélkülünk biztosan kudarcot vallanának
– mondta a lapban egy magas rangú amerikai katonai tisztviselő.
„Ha további területek elfoglalását és megtartását nézzük, akkor nehéz elképzelni, hogy mindez sikeres lehet az Egyesült Államok folyamatos támogatása nélkül” – nyilatkozta egy európai diplomata.
Általánosságban a nyugati tisztviselők attól tartanak, hogy az amerikai támogatás elvesztése vagy további késedelme hatással lehet a többi szövetséges által Ukrajnának nyújtott támogatásra is.
A lap szerint pénteken Ukrajna újabb csapást szenvedett el, amikor Magyarország megakadályozta az európai uniós segélyek további kifizetését, bár a tárgyalások ebben az ügyben várhatóan januárban folytatódnak majd. Ez a hír rávilágított a Kijev előtt álló kihívások súlyosságára, és sokan attól tartanak, hogy ha az Egyesült Államok nem folytatja a támogatást, akkor az európai nemzetek is követni fogják a példáját.
Jelenleg a hirszerző ügynökségek azt számolják, hogy Ukrajna mennyi ideig bírná ki az Egyesült Államok és a NATO anyagi támogatása nélkül. Egy magas rangú amerikai katonai tisztviselő szerint hónapokra becsülik ezt az időt.
A legrosszabb forgatókönyv esetén nyárra jelentős visszaesés vagy akár vereség is bekövetkezhet. A CNN szerint az orosz győzelem nemcsak Ukrajna számára lenne súlyos csapás, hanem katasztrófa lenne a szélesebb értelemben vett európai biztonság szempontjából is, és emellett jelentős veszteséget okozna az Egyesült Államoknak is.
Az amerikai segélyek folyamatos késedelmére reagálva Kaja Kallas, Észtország miniszterelnöke azt mondta a CNN-nek Brüsszelből:
Most nem beszélhetünk háborús fáradtságról, mert ha megtesszük, és aláássuk a helyzetünket, akkor Putyin nyer, és ez katasztrófát jelentene mindenki számára.
***
Nyitókép: Andrew Kravchenko/Bloomberg via Getty Images
Ezt is ajánljuk a témában
„Gondolom, senki sem hiszi, hogy ezzel megváltoznak a viszonyok a harctéren” – mondta a szlovák kormányfő.
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
„Az Egyesült Államok magas rangú tisztviselői nem akarnak harmadik világháborút, de úgy gondolják, hogy az oroszok sosem fogják átlépni azt a bizonyos határt” – véli a volt orosz elnök.
A kocka el van vetve.
Még a Tusk-féle kormánykoalíció szavazói szerint is inkább romlottak a kapcsolatok.