Ukrajna EU-tagsága kivégezné az Unió agrárpolitikáját a német gazdák szerint
Aggódik Ukrajna esetleges EU-csatlakozása miatt a német gazdák szervezete: szerintük a keleti agrárország csatlakozása az eddigi uniós agrárpolitika végét jelentené.
A szakértő felhívta arra a figyelmet, hogy a szomszédos ország eddig hétből négy feltételt teljesített.
Ukrajna nyugat-európai pénzügyi támogatása miatt számos uniós tagország számára a korrupcióval való leszámolás, és az erre adott kijevi garanciák jelenthetik a legfontosabb kérdést Ukrajna EU-csatlakozási folyamatában – nyilatkozta a Maszol.ro-nak Bendarzsevszkij Anton.
A szakértő megerősítette, hogy
Magyarország számára leginkább a nemzeti kisebbségekről szóló jogszabályi környezet megteremtése a legfontosabb az integráció folytatása előtt.
Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szakmai igazgatója arról is beszélt, „nehéz előre prognosztizálni, hogy miként alakulhat majd a december 14-15-ei EU-csúcs, és hogy folytatódnak-e a csatlakozási tárgyalások Ukrajnával. Ennek dinamikája és a várható eredmények nem csak az EU tagállamain múlnak majd, hanem Ukrajnán.
A csúcs előtt Kijevnek prezentálnia kell, hogy érdemben haladt a kitűzött EU-s feltételek teljesítésével”
– fogalmazott Bendarzsevszkij.
Hozzátette, az Európai Bizottság valóban javasolta a csatlakozási tárgyalások megkezdését Ukrajnával, de egyben az eddigi reformokat is áttekintették Brüsszelben.
A szakértő azonban arra is emlékeztetett, hogy a törvényeket nem elég elfogadni, hanem garantálni kell azok teljesítését és megfelelő működését is, ami a legoptimistább becslések szerint is tíz-tizenöt évet vehet igénybe. „Vagyis a csatlakozási tárgyalások megkezdése a megkezdett folyamat folytatását jelenti, ami semmilyen módon sem jelent azonnali csatlakozást az EU-hoz, és a csatlakozás további hosszú éveket vehet igénybe” – szögezte le.
A szakértő emlékeztetett, hogy a Bizottság novemberi állásfoglalása szerint
Ukrajna teljes mértékben négy feltételt tudott teljesíteni a hétből,
a maradék három még teljesítésre vár.
Kijev teljesítette az ukrán alkotmánybíróság kiválasztásáról szóló ajánlást, az igazságszolgáltatás független működéséről szóló ajánlást, a pénzmosás elleni jogszabályok elfogadását, valamint a médiáról szóló reformokat. Ami azonban még várat magára, az a korrupcióellenes reformok, az oligarchákkal szembeni korlátozások, valamint a nemzeti kisebbségekről szóló jogszabályok a Velencei Bizottság ajánlásai alapján – hívta fel a figyelmet Bendarzsevszkij.
A szakmai igazgató arra is kitért, hogy egy fontos dolog félreérthetően jelenik meg a sajtóban. „Ukrajna európai uniós csatlakozásának folyamata már elindult, és a decemberi csúcson lefolytatandó szavazás lényegében nem jelentene nagy újdonságot, hanem a folyamat folytatása lenne”.
Majd ismertette, hogy EU csatlakozási folyamata nyolc lépcsőfokból áll. „Kijev jelenleg a negyedik lépcsőfokon van, ezután következne az ötödik lépcsőfok. Miközben a tagjelölti státust követően Ukrajnának hét ajánlást kellene teljesítenie – ami legalább másfél évet vett igénybe –, addig a következő lépcsőfokban már az európai jogszabályoknak és normáknak való megfelelés szerepel. Ez pedig azt jelenti, hogy
Ukrajnának több ezer törvényt és rendeletet kellene módosítania,
hogy a korábbi, jellemzően szovjet múltat követő normákból áttérjenek a nyugati modellre” - hangsúlyozta a szakértő a Maszol-ro-nak.
Nyitókép: Mátrai Dávid/Mandiner
***
Ezt is ajánljuk a témában
Aggódik Ukrajna esetleges EU-csatlakozása miatt a német gazdák szervezete: szerintük a keleti agrárország csatlakozása az eddigi uniós agrárpolitika végét jelentené.
***