Netanjahu: „Ideje van a békének, és ideje van a háborúnak. Ez most a háború ideje”
Az izraeli miniszterelnök kizárta a tűzszünet lehetőségét.
Thomas Friedman azt írja: minél előbb bukik meg Netanjahu kormánya, annál jobb. Az amerikai publicista az izraeli kormányfő egyik leghangosabb kritikusa, és legújabb cikkében egyenesen azt állítja, hogy Netanjahu miatt erősödött meg a Hamász.
Thomas Friedman, a New York Times publicistája Izraelben járt, és mint elmondta, megdöbbentette, amit ott tapasztalt.
A szerző leírása szerint Izrael most három nagy kihívással néz szembe: először is azzal, hogy az ellenségei megpróbálják elpusztítani. A második kihívás a szerző szerint az, hogy Izraelnek partnerekre van szüksége ehhez a küzdelemhez. A publicista azt állítja: a zsidó állam csak akkor tudja megtartani a szövetségeseit, ha nyit a palesztinok felé és készen áll arra, hogy a kétállami megoldást keressen.
A harmadik kihívás: Benjamin Netanjahu.
Izrael történetének legrosszabb vezetője van hatalmon
– talán ő az egész zsidó történelem legrosszabb vezetője”– állítja Thomas Friedman.
A szerző kijelenti: Netanjahu nem lesz hajlandó a kétállami megoldásra, mivel, mint írja: „A miniszterelnök továbbra is a nemzeti szolidaritás fölé helyezi a szélsőjobboldali bázisának megtartását.”
Friedman szerint Biden nem tud segíteni Izraelnek, ha Netanjahunak az az üzenete, hogy: „Segítsetek nekünk legyőzni a Hamászt Gázában, miközben mi tovább építjük a zsidó telepeket, annektáljuk Ciszjordániát és
egy zsidó felsőbbrendűségű államot építünk ott.”
A publicista izraeli útján azt tapasztalta, hogy a Hamász terrortámadása „megkeményítette az izraeliek szívét a gázai civilek szenvedésével szemben”.
„Az izraeli hadsereg és a védelmi vezetés megalázva érzi magát és bűntudatot érez, amiért nem teljesítették legalapvetőbb küldetésüket: az ország határainak védelmét” – írja Friedman.
Mindez szerinte ahhoz vezet, hogy úgy harcol Izrael, hogy közben nincs terve azzal kapcsolatban: mi lesz Gázával a Hamász kifüstölése után. Ezért
Friedman aggódik mi lesz, ha Netanjahu marad a miniszterelnök,
aki szerinte nem ajánl semmit a palesztinoknak.
Az izraeli miniszterelnök a háború elején kritizálta a katonai és hírszerzési vezetést a Hamász váratlan támadása miatt – ezt később visszavonta –, de ezzel azt érte el, hogy ezek után nem fognak megbízni benne a tábornokok – állítja a szerző.
Friedman azt is leírja, hogy Netanjahu megosztotta az izraeli katonai vezetést az igazságügyi reform erőltetésével.
A szerző szerint Netanjahu és „szélsőjobboldali fanatikusai”
megosztották az országot és a hadsereget a csalárd igazságügyi reform miatt,
csődbe vitték az ország jövőjét azzal, hogy hatalmas beruházásokat tettek a vallási iskolákba, amelyek nem tanítanak matematikát, és a ciszjordániai zsidó településekbe, amelyek nem tanítanak pluralizmust – miközben felépítették a Hamászt, amely soha nem lenne békepartner, és lerombolták a Palesztin Hatóságot, az egyetlent, aki partner lehetne a békében”.
A New York Times publicistája azt javasolja: Izraelnek minél előbb le kell váltania Netanjahu kormányát és le kell cserélnie egy középre húzó egységkormánnyal. Így talán Biden sem veszít a hitelességéből, amiért Izrael mellé állt – teszi hozzá.
„Ez a társadalom sokkal jobb, mint a vezetője. Kár, hogy egy háború kellett ahhoz, hogy ez nyilvánvalóvá váljon” – állítja Thomas Friedman.
Nyitókép: Ohad Zwigenberg / POOL / AFP
Ezt is ajánljuk a témában
Az izraeli miniszterelnök kizárta a tűzszünet lehetőségét.
Kapcsolódó cikkek a Háború Izraelben aktában.
Az arab vezetők megtárgyalják, hogy mit várhatnak a januárban érkező Trump adminisztrációtól.
Propaganda óvodásoknak, fegyveres gyakorlatok a kicsit nagyobbaknak, büszke pózolás terrorszervezetek jelképeivel – egymillió kis terorristát „gyártanak” Gázában egy újabb támadásra. Mutatjuk, hogyan!
Izrael korlátozott, mégis hatásos csapást mért Iránra, betartva az amerikai „játékszabályokat” – de vajon Irán válaszra készül? A háttérben Szaúd-Arábia és a régió feszülten figyel, míg Washington választások előtt elkerülné az eszkalációt.