Trump szövetségese lett az új amerikai házelnök
Közel egy hónappal McCarthy elmozdítása után megválasztották az Egyesült Államok szövetségi Képviselőházának új, Trumphoz húzó házelnökét.
Mike Johnson korábban azt javasolta: csökkentsék az Ukrajnának nyújtott támogatásokat. Házelnökké választása azt jelentheti, hogy a republikánusok valóban ki akarnak állni Ukrajna mögül.
Ahogy a Mandiner is beszámolt róla, október 25-én az amerikai képviselőház Mike Johnson republikánus képviselőt választotta meg új házelnöknek. A Spectator magazinban Svitlana Morenets újságíró arról merengett: mit jelenthet az ukrán segélyek szempontjából Johnson megválasztása?
Johnson elődjét, Kevin McCarthyt október 3-án váltották le a posztról. Morenets megjegyzi: McCarthyt több republikánus azzal vádolta, hogy összejátszott a demokratákkal egy Ukrajnának segítséget nyújtó „titkos üzletben”. A republikánus belháború miatt elhúzódott több törvénytervezet megszavazása, köztük az ukrán segélycsomagé is.
De Mike Johnson megválasztásával, aki Donald Trump szövetségese, és köztudottan Ukrajna-szkeptikus, az amerikai politikusok talán eldöntötték a konfliktussal kapcsolatos álláspontjukat”
– írja Morenets.
A cikk szerzője megjegyzi: mind a demokrata, mind a republikánus szavazók körében csökkent az Ukrajnának nyújtott pénzek támogatottsága. A Republikánusok Ukrajnáért nevű, párton belüli érdekvédelmi csoport „elégtelen” címkével látta el Johnsont. Bár a képviselő támogatta az Ukrajnának nyújtott kölcsönöket,
következetesen kiállt a Kijevnek adott támogatás csökkentése mellett
– írja Morenets.
Mikor Johnsont arról kérdezték, hogy házelnökként hogyan áll az Ukrajnának nyújtott támogatás növeléséhez a következőt válaszolta: „Feltételeket támasztunk ezzel kapcsolatban, ezért dolgozunk rajta... A Fehér Ház részéről elszámoltathatóságot és világos célokat akarunk, és termékeny megbeszéléseket fogunk folytatni”.
A cikk szerzője megjegyzi: Joe Biden már sürgette is Johnsont, hogy gyorsan cselekedjen és segítsen az Ukrajnának nyújtott segítség megszavazásában. Biden egy törvényjavaslat keretében 61 milliárdnyi további támogatást szeretne adni Ukrajnának, valamint 14 milliárdot Izraelnek.
A Wall Street Journal azonban beszámolt róla, hogy
a republikánusok szeretnék szétválasztani az Izraelnek és az Ukrajnának adott támogatást.
Morenets szerint egy ilyen nagyságrendű segélycsomagot nehéz lesz elfogadtatni. A szerző rámutat: még Joe Biden is hangnemet váltott, mert korábban mindig azt mondta, hogy az Egyesült Államok „addig támogatja Ukrajnát, ameddig csak szükséges”, de most az elnök megváltoztatta az üzenetét és kijelentette: „segíteni fogjuk Ukrajnát abban, hogy megvédje magát”.
A szavazói letargia is egyre erősebb. A cikk idézi a Politico értesüléseit, hogy állítólag az amerikai politikusoknak azt tanácsolják, hogy úgy adják el a szavazóknak az Ukrajnának nyújtott támogatást, hogy az majd munkahelyeket teremt az amerikaiak számára, például a védelmi iparban.
A Biden által Ukrajnának javasolt pénz jelentős részét az amerikai fegyverraktárak feltöltésére fogják fordítani.
A szerző szerint ez a segélycsomag lehet az utolsó jelentős támogatás, amely talán még átmehet. Szerinte ugyanis arra lehet számítani, hogy egy Trump elnökség esetén megszűnnek vagy jelentősen csökkennek az Ukrajnának juttatott pénzek.
A cikk teljes verzióját itt olvashatja.
Nyitókép: TOM BRENNER / AFP
Ezt is ajánljuk a témában
Közel egy hónappal McCarthy elmozdítása után megválasztották az Egyesült Államok szövetségi Képviselőházának új, Trumphoz húzó házelnökét.