Brüsszel retteg: hiába minden erőlködés, Lengyelországban a lengyel emberek fognak választani
Már most, előre magyarázzák az ellenzék vereségét.
A miniszterhelyettes szerint akármi történik, a két ország közötti történelmi barátság továbbra is stabil marad.
Kövesse velünk a választás eredményeit, kattintson Facebook- vagy YouTube videónkra!
***
A Mathias Corvinus Collegium MCC Election Night: Lengyelország című választási rendezvényének második panelbeszélgetésén Szalai Zoltán, az MCC Főigazgatója, Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ főigazgatója és Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium miniszterhelyettese vett részt. A beszélgetést Tóth Bálint, az MCC Társadalom- és Történelemtudományi Iskola kutatója és oktatója moderálta.
A szakértők azt elemezték, hogy a lengyelországi választások eredménye hogyan fogja befolyásolni az ország, a V4 együttműködés és egész Európa jövőjét. Kiemelten foglalkoztak az ukrajnai háború, valamint a migrációs válság kezelésének kérdésével.
Az illegális migrációval kapcsolatban Szalai Zoltán azt mondta, ez inkább társadalmi, mintsem politikai kérdés. Nem a társadalom veszi át a politikai álláspontot, hanem fordítva, a politikai pártoknak kell figyelembe venniük ezt a társadalmi igényt.
Szerinte Lengyelországban, csakúgy mint Magyarországon van egy társadalmi elvárás, amit egyik politikai párt sem hagyhat figyelmen kívül.
Ukrajnával kapcsolatban hangsúlyozta, Európában Varsó Kijev egyik legnagyobb támogatója, ami az eredménytől függetlenül nem fog változni.
Szerinte azért érezhetünk most ebben változást, mert ahogy telik az idő, előjönnek a társadalmi együttélés problémái, a diplomáciai súrlódások.
„Ettől függetlenül a lengyel társadalom és a politika a jövőben is Kijevet fogja támogatni”
– mondta.
A Visegrádi együttműködés jövőjét illetően Szántó Miklós úgy vélekedik, továbbra is működőképes lesz, akárcsak a Három Tenger Kezdeményezés, de ehhez szükség lesz egy józan, két lábbal a földön álló lengyel kormányra. Hozzátette, a két szövetség nem zárja ki egymást.
Magyar Levente szerint a 2015-ös migránsválság óta megerősödött a V4 kezdeményezés, ami elindított egy ellenmozgást Brüsszelben, és több, kisebb regionális együttműködést hoztak létre, amelyek célja a V4 feloszlatása volt. A miniszterhelyettes szerint ennek egy stabil magyar-lengyel együttműködés állíthat ellenpontot. A két ország viszonya azonban jelentősen megromlott az ukrán háború kitörése óta.
Ezt is ajánljuk a témában
Már most, előre magyarázzák az ellenzék vereségét.
„Ha nem a PiS folytatja a kormányzást, az nem csak a V4-nek tesz rosszat, de a két ország kapcsolatát is megronthatja, és Magyarországot kiszolgáltatott helyzetbe hozhatja az európai politikában”
– nyilatkozta.
A lengyel-magyar kapcsolatok jövőjét illetően Szánthó Miklós arról beszélt, hogy idővel Lengyelországban is alábbhagy a háború támogatása iránti kedv. Mivel a háború mindkét országot közelről érinti, a következő hónapokban közeledni tud majd a két álláspont. Ellenzéki győzelem esetén a migráció, a határvédelem, a családvédelem, az állami szuverenitás kérdésében a globalista álláspont fog érvényesülni, és kevés közös pont lesz a két ország között.
Ezt is ajánljuk a témában
Jan Parys, volt lengyel nemzetvédelmi miniszter a mostani választások tétjéről, a volhíniai mészárlásról, Antall Józsefről valamint a lengyel-magyar barátságról.
„Ha Tuskék jönnek, akkor az értékvitákban partnert veszítünk”
– mondta, de hozzátette, bízik a PiS győzelmében.
Nyitókép: YouTube/képernyőkép
Kapcsolódó cikkek a Lengyel választás aktában.
Donald Tusk közölte, a többi ellenzéki párt vezetői megbízták őt „a kormányalakítás nehéz feladatával”.
A pártvezér rámutatott a lengyel közélet külső erőktől való kitettségére. Németország mellett most Oroszország neve is felmerült.
Az amerikai újságíró állítja, ezzel erősödnek a demokráciapárti nyugati hatalmak.