Putyin új történelemtankönyve fasisztának nevezi az 1956-os magyar forradalmárokat
„A magyar válságot a nyugati titkosszolgálatok és az általuk támogatott belső ellenzék akciói katalizálták” – fogalmaztak a készítők.
A mindenkori történelemoktatás igenis indoktrinál. A diákok egyszer mindenképpen megtanulják, aztán minimum egyszer, az érettségin vissza is adják a bemagolt dolgokat.
Nagy vihart kavart nemrég a hír: átírták az orosz történelemtankönyveket. Nem is akárhogy, a klasszikus szovjet-orosz imperializmus kacsintgat vissza a lapjaikról. A lapokról, amelyeken ismerős, de mégis kellemesen távoli frázisokat olvashatunk a szovjetek felszabadító szerepéről, az ötvenhatos „fasisztákról” és a többi marhaságról,
amit már az érett Kádár-rendszer idején is felpuhítottak kissé a legjobb magyar tanítványok, mert azért ez viccnek is erős lett volna.
Ezt is ajánljuk a témában
„A magyar válságot a nyugati titkosszolgálatok és az általuk támogatott belső ellenzék akciói katalizálták” – fogalmaztak a készítők.
Mindennek kapcsán – mármint nem annak kapcsán, hogy ez, úgy ahogy van, arcpirító propaganda, vagy hogy meg kell-e rajta lepődni vagy sem, hanem annak kapcsán, hogy mennyire van ennek bármiféle hatása a mai fiatalokra, s éppen ezért érdemes-e tollhegyre tűzni a dolgot, volt egy kisebb vitánk arcátlanul tehetséges ifjú kollégámmal, Kohán Mátyással.
Ő egyébként utóbb éles hangú cikkében ki is fejtette az érveit, miszerint a TikTok-generációnak, amelynek amúgy az inkriminált tankönyvek készültek, tökmindegy az egész, mert a fiatalok mindennapjait nem a tankönyvek, hanem a közösséginek hazudott médiában majomkodó celebek meg a lopott kazah bankkártyával az orosz tiltást megkerülve, okosba’ szerzett Netflix-mámor tölti ki. Magyarán ez, vagy épp az az immár hivatalos orosz tézis, miszerint nem lett volna szabad a nyolcvanas-kilencvenes évek fordulóján Közép-Európát „elengedni”, nem eredményezi azt, hogy „glédában állnak” majd az új orosz generációk térségünk leigázására, mivel „a trianoni utódállamok dermesztően magyarellenes történelemoktatása sem eredményezett szlovák vagy román agressziót”.
Kapcsolódó vélemény
Rendben van ez így, jól érzem magam az osztrákok, a bajorok, a lengyelek, az olaszok vagy a türk népek társaságában. Barátkozzon atomhatalmakkal, akinek hét anyja van.
Ezzel rendkívül sok ponton lehetne vitázni, én mégis négy dolgot emelnék ki.
Az egyik, hogy a mindenkori történelemoktatás igenis indoktrinál.
A fiatal egyszer mindenképpen megtanulja, és minimum egyszer vissza is kell adnia a bemagolt dolgokat, legalábbis érettségin.
Ami persze lehet mindenféle nyomástól mentes, meg lehet amolyan (poszt)kommer nézetformálós. Édesanyám nyolcvanban – a „reakciós” családi szóhasználat hatására – véletlenül forradalomnak nevezte ’56-ot, mire minden létező jegyéből kettest faragtak a szorgos szocialista munkásöklök. Bárkinél a környezetében, aki karrierre vágyott, azt hiszem, intő jel lehetett példája arra vonatkozólag, mit kellene gondolni dolgokról, és milyen rossz mást gondolni róluk.
Ez beég, megmarad, úgy marad. Nem mindenkinél, de épp elegeknél.
A másik, hogy szeretném megköszönni, hogy Kohán úr éppen Zsukov mondását idézte a felszabadításról („Felszabadítottuk őket, és ők ezt nekünk soha nem fogják megbocsátani”). Utóbb kiderült ugyanis, hogy marsallunk szerette a Coca-Colát, de minekutána az elvtársak körében nem vállalhatta fel a tiltott nyugati ital élvezetét, így az amerikaiak, külön neki, víztiszta színű, átlátszó italt állítottak elő, amit immár – vodkázás látszatát keltve – bármikor fogyaszthatott az irodájában is.
Ahogy Zsukov sem vált bomlasztó amerikai fiatallá a titkolt kólától, éppen így sejthető, hogy a kazah bankkártyával kitrükközött Netflix sem rajzolja át a kelleténél jobban az orosz fiatalok világképét.
A harmadik, az előbbivel összefüggő megjegyzés, hogy a jelenlegi szegényes orosz korfát figyelembe véve is, egyedül idén egymilliónál több orosz fiatal fogja tanulni (újra) a szovjet „igazságot” térségünkről, miszerint az elvtársak csak jószolgálati nagykövetként voltak jelen a hálátlan (és fasiszta) Közép-Európában. S ha a télen Djed Moroz-Télapó a trojkáján meghozza a pravdát (igazságot) a többi lelkes nebulónak az ígért tankönyvekben, akkor ez a szám könnyedén felszökik öt-nyolcmillióra is.
Az, hogy itthon csak olyan szellemi munkásököl-hagyományőrző szellemi héroszok vallják magukénak a fentebb vázolt bornírt ostobaságokat, mint Krausz Tamás, ne tévesszen meg minket; odaát hülyének sem kell lenni ehhez, elég fiatalnak lenni a tér- és időnélküli posztszovjet propagandauralta világban, hogy ez legyen a kiindulási pont.
Negyedszer: megjegyezném, nem igaz, hogy a dermesztően magyarellenes történelemoktatás az exkisantant-államokban sem eredményezett magyarellenes agressziót.
Nem hasraütés-szerűen beszélek: Olay Ferenc a harmincas években elég jól összegyűjtötte az alsóbbrendű, karikalábú, emberevő magyar-mongolokról és saját népük mindenekfelett álló ősi és civilizált jellegéről szóló román, szerb és csehszlovák történelemtankönyvekben sorjázó, habzó szájú nacionalista uszításokat, amelyek a mai napig visszaköszönnek mindenhol. Az Észak-Erdélybe visszatérő román nacionalista horda még szovjeteket is elborzasztó mészárlásaitól a marosvásárhelyi pogromon és a délvidéki magyarveréseken, a DAC-szurkolók szétverésén és Malina Hedvig példáján át legutóbb a kárpátaljai őslakos magyarság elleni intézkedésekig széles a skálája az erőszaknak, amelynek az egyik társadalmi bázisát mindig a hatalmi politika szolgálatába állított történelemoktatás szolgáltatta. Ehhez képest szelíd és kegyes hazugság a szláv vagy éppen román, állítólagos ősiséghez kapcsolódó legendák nagyra fújása az összes területszerző államban, így bizony az ukránokéban is.
Ezt is ajánljuk a témában
Mivel etették rólunk a román, jugoszláv és csehszlovák tankönyvekben a kisdiákokat a trianoni területrablás előtt és után? Olay Ferenc összeszedte!
Ennek kapcsán nem olyan régen mi is megnéztük, mi rejlik egy ukrán tankönyvben.
Természetesen az orosz tankönyvekben történt változásokat nehéz lenne másra fogni, mint a háborús helyzetre. A Mátyás által említett, bizonyára létező ruszofil körök most minden bizonnyal azzal mentegetik ’56 hőseinek gyalázását, hogy „háború van”.
Ez a mentegetés nem sokban különbözik azokétól, akik aktuálisan azzal keresnek mentséget az ukrán kormányzat magyarellenes lépéseire, hogy meg kell érteni, hogy az orosz agresszió közepette minden kisebbség gyanús nekik.
Sőt, a két narratíva kísértetiesen hasonló.
Kísértetiesen szovjet.
(Nyitókép: szovjet tank 1956-ban; Lázár Árpád/Kemenes Tamás/Mandiner)