Olasz lap: kezdetét vette a nagy verseny – Orbán és Macron között dől el Európa sorsa
A francia elnök is elkezdett mozgolódni.
Párizsban és több francia nagyvárosban is példátlan méretet öltöttek a zavargások, rendőrök tízezrei küzdenek az utcákon. Összefoglalónk!
Továbbra sem csillapodnak a kedélyek Franciaországban, Gerald Darmanin belügyminiszter becslései szerint tegnap este közel 1000 zavargót tartóztattak le, mert részt vettek az elmúlt évek legerőszakosabb tüntetéseiben, amelyek miatt még Emmanuel Macron francia elnöknek is haza kellett utaznia az EU-csúcsról.
Az elmúlt időszakban a francia helyzettől volt hangos a világsajtó. Franciaország történetének egyik legerőszakosabb zavargássorozatának oka, hogy Nanterre-ben – Párizs egyik elővárosában – egy közlekedési ellenőrzés közben
aki nem volt hajlandó a rendőr utasítására megállni az autójával.
Mint arról lapunk is beszámolt, az incidenst követően lángba borult Franciaország, a hatóságok 45 ezer rendőrt vezényeltek az utcákra.
Az észak-franciaországi Mons-en-Barœulban például még a városházát is lángba borították. A helyi polgármester szerint az épület egyes részei teljesen megsemmisültek. Ráadásul nem ez volt az egyetlen épületeket is érintő tűz a zavargások során. A legutóbb napvilágot látott felvételek szerint a csütörtök esti zavarágsok során a francia rendőrség teljesen elvesztette az irányítást a nagyvárosok felett.
A felvételek szerint Párizs Aubervilliers nevű elővárosában a zavargások során egy autóbuszgarázst is felgyújtottak. A Twitteren megosztott egyik videón látható is, ahogy óriási lángokkal égnek a buszok a garázs udvarán.
Egy másik felvételen pedig a tűz következményei láthatók, a buszokból csak a vázuk maradt hátra.
Erről ide kattintva olvashat bővebben. A lángoló Franciaországról készült galériánkat pedig itt tekintheti meg.
***
***
A francia elnök pénteken tárcaközi válságtanácskozást tartott a francia Belügyminisztériumban, a tanácskozást követően a zavargásokat indokolatlannak minősítette és nyugalomra intett, valamint felhívta a figyelmet a szülők felelősségére is. Macron hozzátette, hogy az internetes közösségi oldalak meghatározó szerepet játszanak az elmúlt napok történéseiben.
„Időnként az az érzésünk, hogy egyesek az utcán folytatják a videójátékokat, amelyektől megrészegültek” – tette hozzá. Jelezte továbbá, hogy a hatóságok kötelezik a szolgáltatókat a zavargásokról készült felvételek törlésére és a felhasználók azonosítására. Rendőrségi források szerint a péntekre virradóra előállított 875 rendbontó háromnegyede kiskorú, a zavargók átlagéletkora 17 év. Erről itt írtunk bővebben.
Eric Dupond-Moretti, Franciaország igazságügyi minisztere ugyanakkor arról beszélt, hogy „az igazságszolgáltatás nem a tévében vagy a közösségi médiában történik”. Hangsúlyozta továbbá, hogy aki a rendőrség, vagy az igazságszolgáltatási rendszerre támad, az cinkosa mindennek, ami a zavargások során történik. Mint fogalmazott: megérti a tüntetők heves érzelmeit, hiszen egy fiatal életét vesztette, de elmondta azt is: a zvargások következtében egy rendőr például majdnem elevenen elégett, valamint a tárcavezető is nyugalomra intette a francia lakosságot.
A francia zavargások első halálos áldozata egy 19 éves férfi volt, aki fosztogatás közben zuhant le egy Lidl tetejéről. Erről itt írtunk bővebben.
A francia elnök és az igazságügyi miniszter kijelentései csöppet sem alaptalanok, hiszen Franciaország két legnagyobb rendőrtiszteket képviselő szakszervezete pénteken közös nyilatkozatot adott ki, amelyben hangsúlyozták, hogy a jogállamot „minden eszközzel (...) a lehető leggyorsabban” helyre kell állítani. Az ALLIANCE és az UNSA névre hallgató,
a francia rendőröket képviselő szakszervezetek szerint a „nyugodt kérések” már nem elegendők, a rendet most már „ki kell kényszeríteni”.
Erről ide kattintva olvashat bővebben.
A lengyel miniszterelnök egy a lengyel és a francia „hétköznapokat” összehasonlító videót tett közzé a Twitter-oldalán. A videóban a jelenleg is zajló, migráns hátterű párizsi zavargásokról készült felvételek láthatók: felgyújtott autók, barikádok és a rohamrendőrség páncélozott járművei, valamint olyan képsorok, amelyeken a boltok kifosztása látható.
A zavargásokra még Kylian Mbappe, francia futballsztár is reagált. „Az erőszak nem old meg semmit” – fogalmazott, valamint azt kérte követőitől, hogy azt inkább a „gyász, párbeszéd és újjáépítés” váltsa fel. Erről itt olvashat részletesebben.
Nyitókép: Gauthier Bedrignans / HANS LUCAS.Gauthier Bedrignans / Hans Lucas / Hans Lucas via AFP