Még egy remek hely a harmadik világháború kirobbantására – igencsak forrósodik a helyzet az Északi-sarkon
Nukleáris elrettentés, flották és bombázók – ez az a hely, ahol a Nyugat igazán tarthat Oroszországtól, mutatjuk, miért!
„Putyin nem Hitler, inkább dosztojevszkiji figura, aki tele van ki nem elégített aspirációkkal” – jelentette ki a veterán diplomata, aki arról is beszélt: „Az Egyesült Államok és Kína a szakadék szélén áll, és együtt kell visszalépniük”.
Nem valószínű, hogy Putyin túlélheti Ukrajna győzelmét – nyilatkozta Henry Kissinger a Bloombergnek.
„Putyin nem Hitler, inkább dosztojevszkiji figura, aki tele van ki nem elégített aspirációkkal, de nem az absztrakt hatalom embere. Tudja használni ezt a hatalmat, de vissza is tud élni vele. Ezt látjuk most Ukrajnában. Vlagyimir Putyin mindig el akarta kerülni, hogy szülővárosa, Szentpétervár vagy Moszkva könnyen elérhető legyen a NATO számára, és olykor szinte irracionálisan reagált erre” – foglalta össze véleményét Putyinnal kapcsolatban.
A két politikus a kilencvenes években Szentpéterváron személyesen is találkozott egymással. Kissinger szerint az egész orosz társadalomra rányomta a bélyegét, hogy a második világháború után a lakosság csaknem fele éhen halt. Éppen ezért Putyinnak el kell fogadnia, hogy szüksége van a mihamarabbi békére Európával.
Hozzátette azt is, hogy
Szerinte az amerikai diplomáciának a békén kéne munkálkodnia. „Az USA és szövetségesei helyesen cselekedtek, amikor ellenálltak Oroszország agressziójának Ukrajnával szemben, most már egyre fontosabb, hogy a konfliktusban résztvevő felek mérlegeljék, hogy akarják azt diplomáciai eszközökkel lezárni” – vélekedik.
A diplomata szerint a békében fontos szerepet játszhat Kína is.
„Az események jelenlegi menete katonai konfliktushoz vezethet, de azt gondolom, hogy ezt meg lehet változtatni” – figyelmeztetett.
Washingtonban külügyi tisztviselők elmondták a sajtónak, hogy nem várnak áttörést Antony Blinken külügyminiszter pekingi látogatásától, de a párbeszéd folytatását kívánják jelezni nemcsak Kínának, de a világnak is.
„Az Egyesült Államok és Kína a szakadék szélén áll, és együtt kell visszalépniük,
hiszen egy nukleáris háborúnak nem lennének győztesei” – hangsúlyozta Kissinger, és hozzátette: „a legnagyobb fenyegetés az Egyesült Államoknak Kína, de ez megfordítva is igaz: Kínának is az USA a legnagyobb fenyegetés.”
Hozzátette, már régóta javasolta a Biden kormánynak, hogy kezdeményezzenek párbeszédet Kínával, de ez eddig nem történt meg.
Nyitókép: JOHN MACDOUGALL / AFP