A Vatikán közzétette XVI. Benedek lelki végrendeletét

2023. január 01. 07:15

Teológiai végrendeletet hagyott hátra XVI. Benedek nyugalmazott pápa, aki a hit szilárdságát emelte ki abban a dokumentumban, amelyet a Vatikán szombat este hozott nyilvánosságra.

2023. január 01. 07:15
null

Az én lelki testamentumom címet kapta a 2006. augusztus 29-i keltezésű dokumentum. XVI. Benedek valamivel több mint egy évvel azután írta, hogy 2005 áprilisában pápává választották. Az eddig ismeretlen végrendelkezést a Vatikán német és olasz nyelven közölte. Az első szám első személyben írt rendelkezés egyrészt személyes, másrészt teológiai örökségnek számít a 20. század talán legnagyobb egyháztudósának tartott Joseph Ratzinger részéről, aki 1981 és 2005 között a Hittani Kongregáció vatikáni hivatalát vezette.

A dokumentumban XVI. Benedek mindenekelőtt köszönetet mond Istennek, aki az életet ajándékozta neki, és számos zűrzavaros pillanatban irányt mutatott számára,

„mindig talpra állítva, amikor elkezdtem lecsúszni”.

Ezzel XVI. Benedek élete nehéz szakaszaira utalt, amelyeken Isten vezetésével tudott túljutni. Köszönetet mondott szüleinek, akik nehéz időkben életet adtak neki nagy áldozatokkal és szeretetükkel. Említette édesapja világos hitét, amely mindig erős maradt az ő fiatalkori tudományos nézeteivel szemben, édesanyja áhítatosságát és jóságát, valamint testvéreit, köztük fivérét, a szintén a papi szolgálatot választó Georgot, aki utat mutatott számára. Köszönetet mondott munkatársainak, tanárainak és diákjainak.

Óriás volt, mégis Isten koldusa, támadták, mégis kitartott a hit mellett - Isten Önnel, Benedek pápa!

Szombaton, 95 éves korában vatikánvárosi otthonában elhunyt XVI. Benedek emeritus pápa . Az Anyaszentegyház 265. pápája még egy egészen más Németországból érkezett Péter trónjára, hogy szent elődöket követve, nehéz időkben kormányozza az egyház hajóját - és tanítson ugyanolyan állhatatosan, ahogyan tette akkor már majdnem egy emberöltő óta.

Külön kiemelte hazáját, a bajor Alpok térségét, melynek szépsége - megfogalmazása szerint - a Teremtőt tükrözi. Köszönetet mondott hazája népének, mivel bennük újból és újból megtapasztalta a hit szépségét. Azért imádkozott, hogy a német föld megmaradjon a hitben, arra kérte szeretett honfitársait, ne engedjék magukat eltávolodni a hittől. Köszönetet mondott szolgálata összes állomáshelyének, különösen Rómának és Olaszországnak, mely második hazájává vált. Bocsánatot kért mindazoktól, akikkel bármilyen módon méltánytalanul bánt.

„És azt, amit honfitársaimnak mondtam, most mindazoknak mondom, akik az egyházban az én szolgálatomra lettek bízva: maradjatok meg szilárdan hitetekben! Ne hagyjátok megzavarni magatokat!”

– írta XVI. Benedek.

Hangsúlyozta, gyakran úgy tűnik, hogy a természettudományok éppúgy mint a történelmi kutatás képes cáfolhatatlan téziseket felmutatni a katolikus hittel szemben. Hozzátette ugyanakkor:

megéltem a természettudományok átalakulását, és volt lehetőségem megállapítani, hogy a hittel szembeállított látszólagos bizonyosságok miként foszlottak szét, bizonyítva, hogy nem tudományról van szó, hanem filozófiai értelmezésekről, melyek csak látszólagosan tartoznak a tudományhoz”.

 Megjegyezte, a természettudományokkal folytatott párbeszéd a hittani kijelentések határaira és sajátosságaira is segített rámutatni. Kitért arra is, hogy hatvan éve foglalkozik teológiával és bibliai tudományokkal, és az egymást követő generációk múlásával

„láttam, miként omlottak össze összeomolhatatlannak tűnő tézisek, melyekről kiderült, hogy egyszerű hipotézisek”.

A néhai pápa meg is nevezte a teológia generációk - liberális, egzisztencialista, marxista - képviselőit. Úgy vélte, a számos feltételezésből semmi más nem merül felszínre, mint a hit értelme, vagyis hogy „Jézus Krisztus valóban az út, az igazság és az élet, és az egyház minden elégtelenségével, valóban az ő teste”. A testamentum végén XVI. Benedek arra kérte az Urat, minden bűnével és hiányosságával együtt, fogadja be őt az örökkévalóságba.

(MTI)

Nyitókép: RIZA OZEL / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 94 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
simonvitéz
2023. január 02. 09:58
Bármely pápának ma kb annyi a befolyása a világ történéseire, mint a sarki fuszeresnek.
Bell & Sebastian
2023. január 01. 17:27
Magyarázatként még idekívánkozik, János, a keresztelő, nem gondolkozott kozmikus távlatokban, ő úgy hitte, egyek vagyunk a Földdel, ahonnan nincsen menekülés, és ha nem tartunk be bizonyos játékszabályokat, együtt pusztulunk. János többféle szent lélekben is hitt, az ezekkel valő egyesülés megkoronása volt nála a vízbe merítés szertartása, amit egy hármas próbatétel előzött meg, aminek Jézus is eleget tett. Érdekes módon János a tüzet a pokol számára tartogatta, csak Földet, Vizet és Levegőt említ, mint feltétel nélkül tiszteletben tartandó őselemek lelkét. Vagyis amikor azt mondja, hogy Szentlélekkel és Tűzzel, ez mai nyelven nagyjából azt jelenti, vagy tiszteled a Teremtőerőt, vagy mész a csúszdára.
Éva Nagy
2023. január 01. 15:59
Igen! Igaza van! Résen kell lennünk, és ha kell, ki is állni a véleményünk mellett. " még véletlenül se dőljünk be az esztelen vádaskodásoknak."
Leskelődő
2023. január 01. 13:32
A mi papunk (piarista szerzetes) mai prédikációja arról szólt, hogy XVI. Benedek fantasztikus teológus és jó ember volt, akinek a lejáratása most ismét napirendre fog kerülni a rossz szándékú ellenfeleknél. Figyelmeztetett, hogy még véletlenül se dőljünk be az esztelen vádaskodásoknak. Ajánlom szíves megfontolásra.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!