Van ugyanakkor egy másik, amerikai szempontból lényeges folyamat is, amely kedden vette kezdetét: a kongresszus ismét nekifutott a kormány jövő évi költéseit jóváhagyó törvény elfogadtatásának. A törvényhozás két szempontból is időbeli nyomás alatt áll: ha nem sikerül ezen a héten elfogadni a jogszabályt, akkor 2023 elején leállhat a teljes amerikai kormányzati gépezet, ahogy arra Donald Trump elnöksége alatt már volt példa.
De a demokratáknak azért is sietniük kell, mert január harmadikától már egy új kongresszus kezdi meg a munkát: a félidős választásokon a republikánusok elhódították a képviselőházat (a szenátusban, mint az közismert, nem sikerült többséget szerezniük), így a demokratáknak már csak a felsőházban van többségük, ilyen körülmények között pedig nehezebb lenne elfogadni a törvényt.
Az amerikaiak szeptember 30-ig 45 milliárd dollárt költenének az ukrán háborúra.
Zelenszkij tengerentúli útjának legfontosabb állomása tehát alighanem a Capitolium a legfontosabb állomása, nem is a Fehér Ház: ott most be kell biztosítani, hogy az amerikaiak továbbra is szorgalmasan öntsék a pénzt az ukránok felfegyverzésébe – ahogy azt az ukrán elnök a Netflix műsorában le is vezette.