Lélegzetét visszafogva figyel a világ: szabadulhatnak a túszok, de milyen áron?
Súlyos kritikákat kap az izraeli kormány, sokan a terror és az iszlamisták visszatérésétől félnek.
Az ukrán elnök úgy tűnik, nem tart attól, hogy az EU a szankciók miatt fizetésképtelen lesz, és nem fogja tudni tovább pénzelni Ukrajna napi működését, valamint háborús kiadásait, ahogyan eddig tette.
Erősen vitatott kérdés, hogy a háború miatt Oroszországra kivetett energiaszankciók hatásosak-e, működnek-e egyáltalán. Az ukrán külügyminisztérium és Brüsszel állítja: a szankciók az oroszoknak ártanak, nem az EU-nak, emiatt legutóbb még Szijjártó Péternek is nekimentek.
Ehhez képest
– derült ki november végén. Erről itt írtunk bővebben.
De a nemzetközi sajtó és számos szakértő is megszólalt már a szankciók ügyében. Mint a Mandiner is megírta,
Többek között azért sem, mert „ahogy Oroszország Európához fűződő régi gazdasági kapcsolatai fokozatosan felbomlanak, új szövetségek alakulnak, az áruk pedig az adatok tanúsága szerint átirányításra kerülnek más országokba” – áll az elemzés egy pontján, melyről ide kattintva olvashat bővebben.
De az MCC Budapest Summit első panelbeszélgetésén is leszögezték a szakértők: nincsen eszközünk Oroszország irányítására. Mint fogalmaztak:
Erről ide kattintva olvashat bővebben!
A szakértők iránymutatása ellenére Brüsszel továbbra is szankciókban gondolkodik. Orbán Viktor miniszterelnök pénteken közölte, Brüsszel már azt szeretné, ha az olaj után a szankciókat kiterjesztenék az atomenergiára és a gázra is. „Ez Magyarországra nézve tragikus következményekkel járna, ezt ki kell védenünk. Mentesítést kell kapnunk” – mutatott rá a miniszterelnök. Erről ide kattintva olvashat bővebben.
Pedig az eddigi szankciók miatt már ott tartunk, hogy egy brit lap gyertyafénynél, állateledelt melegítő britekről cikkezik.
És bár hazánk sikeresen tudja védeni Magyarország energiabiztonságát, és mentességet kapott az olajársapka alkalmazása alól is, úgy tűnik, még hazánkba is begyűrűzik az energiaválság, ugyanis energetikai szakértő mutatott rá, hogy lassan
Erről ide kattintva olvashat bővebben.
Nem véletlen tehát, hogy a fentiek kapcsán megütközést kelthet, hogy Volodimir Zelenszkij szombaton kijelentette: elégedetlen az EU olajársapkára vonatkozó döntésével.
Az ukrán elnök az EU azon döntését kommentálta, amely szerint az orosz nyersolaj hordónkénti felső árhatárát 60 dollárban határozták meg. „Nem nevezhető komolynak az a döntés, amely egy terrorista állam költségvetésének megfelelő korlátot szab meg. Oroszország már eddig is óriási károkat okozott a világ összes országának az energiapiac szándékos destabilizálásával. És
a világ nem tud dönteni valódi energialeszereléséről. Ez egy gyenge álláspont”
– mondta az ukrán elnök. Erről ide kattintva olvashat bővebben.
A kérdés csupán az, hogy ha az energiaválság miatt szenvedő EU-tól újabb és erősebb szankciókat vár az ukrán elnök, nem tart-e attól, hogy ezek miatt az EU egy idő után fizetésképtelen lesz, és nem fogja tudni tovább pénzelni Ukrajna napi működését, valamint háborús kiadásait, ahogyan eddig tette.
Nyitókép: Genya Savilov / POOL / AFP