Az ateisták profilképei helyett Európa valódi őrzőinek tetteire van szükség
Ma reggelre mindenki tudja már, mi történt Magdeburgban.
Öt éven belül templomai 60 százalékát bezárja az amszterdami katolikus egyházmegye. Hogyan áll manapság a holland kereszténység?
Nyitóképen: Drag queenes Pride-rendezvény egy zandvoorti protestáns templomban 2022 júliusában (EVERT ELZINGA / ANP MAG / ANP via AFP)
Öt éven belül templomai 60 százalékát bezárja az amszerdami katolikus egyházmegye – írja a The Pillar katolikus lap.
Jan Hendricks, a Haarlem-Amsterdami Egyházmegye püspöke szeptember 10-én beszélt erről a plébániai adminisztrátorok gyűlésén. Az egyházmegyének 164 temploma van, ebből 99-et tervez bezárni, a maradékot pedig felosztaná központi és kisegítő templomokra. Központi templomból 28 lenne, 37 pedig a második kategóriába tartozna – utóbbi templomokkal 5-10 évig számol az egyházmegye. Azaz évtizedes távlatban a 164 mostani templomból 28 marad az előrejelzések szerint. Először a vidéki templomok kerülhetnek sorra, némelyikbe csak 15 fő látogat el rendszeresen.
Vannak persze biztató fejlemények is, Almere városában 2021-ben nyílt meg egy új templom. De ez mégiscsak kivétel.
A templombezárásokra a templomba járó hívek drasztikus fogyása miatt kerül sor. Ebben az egyházmegyében 2013-ban még 25 ezren látogatták a templomokat, 2021-ben pedig már csak 12 ezren. Az ötvenes években még a megkeresztelt katolikusok 80 százaléka járt misére. Ma 425 ezer megkeresztelt katolikus van, de csak a 3 százalékuk jár szentmisére.
ők teszik ki a 18 milliós népesség 21,7 százalékát. Persze nem csak a misére járó száma csökkent az előző évtizedekben, hanem a katolikus egész népességhez viszonyított arányszáma is: 1970-ben még ők alkották Hollandia népességének 40 százalékát.
2003-2015 között a holland katolikus plébániák száma 1525-ről 726-ra csökkent. A 2010-es adatok szerint akkor 172 ezren jártak rendszeresen misére az egész országban. A gyermekmolesztálási botránysorozat a holland katolikus egyházat 2011-ben érte el. 2014-ben Willem Eijk holland bíboros a hírek szerint azért ellenezte Ferenc pápa látogatását az országba, mert attól tartott, hogy az érdektelenségbe fulladt volna.
Egy 2007-es kutatás szerint a formálisan katolikusoknak csak a 27 százaléka hisz a kereszténység Istenében, 55 százalékuk deista vagy agnosztikus, 17 százalékuk pedig valójában ateista. 2015-ben csak a 13 százalékuk fogadta el a mennyország létét, 17 százalékuk hitt egy személyes Istenben, és kevesebb mint a felük hitte, hogy Jézus Krisztus Isten fia. 92 százalékuk elfogadja a melegházasságot.
Még egy kép a zandvoorti protestáns templomban tartott Pride-rendezvényről (EVERT ELZINGA / ANP MAG / ANP via AFP)
A legnagyobb hollandiai keresztény felekezet az első világháború óta a katolikus, ami máig megőrizte ezt a pozícióját – még ha a protestáns többséghez képest kisebbségben is van. A két legkatolikusabb tartomány Észak-Brabant és Limburg.
A katolicizmus hanyatlása azért is érdekes Hollandiában, mert
a hatvanas években tartott II. Vatikáni Zsinat után a holland volt az egyik legliberálisabb és legújítóbb egyház
– az is a mai napig –, amitől részint a hívek megtartását remélték. Itt adták ki a Holland Katelizmust, ami számos ponton nem volt összhangban a katolikus egyház tanításával, és VI. Pál pápa bizottságot állított fel a kivizsgálására. A tanítás „fellazítása” és a errefelé nagyon erős reformszellem azonban nem vezetett eredményre (a vallásgazdaságtan szerint a konzervatívabb felekezeteknek nagyobb a megtartó erejük).
A legnagyobb protestáns egyház Hollandiában a – figyelem – Hollandia Protestáns Egyháza (PKN), ami kálvinistákat és lutheránusokat (reformátusokat és evangélikusokat) is tömörít. 2017-ben a népesség 9,1 százaléka tartozott a PKN-hez. A PKN-t 2004-ben hozták létre több protestáns egyház egyesülésével. A felmérések szerint a tagság 42 százaléka nem teista, sőt a papság egyhatoda is agnosztikus vagy ateista. A tagság évente 2,5 százalékkal csökken. Ugyanakkor számos konzervatív és kálvinista egyház van, ami nem csatlakozott a PKN-hez. A konzervatív kálvinisták a „Biblia-övezetben” vannak a legtöbben.