Heroin után ketrecharc, aztán színészet: nem mindennapi pálya ez – Dietz Gusztáv a Mandinernek
Egyáltalán nem volt törvényszerű, hogy Dietz Gusztáv eljut idáig. Jövőre a Kabul művelet című, nagyszabású katonai drámában láthatjuk. Interjúnk.
Az észt kormány a múlt héten hozott döntést arról, hogy a balti ország legfeljebb harminc afgánt fogad be.
Eva-Maria Liimets észt külügyminiszter közölte: a menekültcsaládot szállító gép éjszaka landolt a tallinni repülőtéren. A külügyminiszter megköszönte a NATO-szövetségeseknek – különösképpen Franciaországnak –, hogy segítettek a kimenekítésben. Kaja Kallas miniszterelnök elmondta, hogy
nemzetközi oltalomért folyamodtak. Kallas szerint megengedhetetlen, hogy azok az emberek, akik jelentős erőfeszítéseket tettek az oktatatásért és a nők jogaiért Afganisztánban, most saját hazájukban fenyegetve érezzék magukat a tálibok részéről.
Legfeljebb harminc menekültet fogadnak be
Az észt kormány a múlt héten hozott döntést arról, hogy a balti ország legfeljebb harminc afgánt fogad be, aki együttműködött az Afganisztánba állomásozó észt katonákkal és polgári szakértőkkel, illetve a szövetségesekkel.
Mint ismert, a tálibok közölték, hogy békés kapcsolatok fenntartására törekszenek más országokkal, tiszteletben tartják a nők jogait az iszlám törvényekkel összhangban. A tálibok ígéretei ellenére azonban sokan tartanak attól, hogy hatalomra kerülésükkel visszatérnek az 1996 és 2001 közötti hatalmuk idején életben volt szigorú iszlám törvénykezéshez (saría).
Akkor egyebek mellett megtiltották a nők munkavállalását, a bűncselekményeket pedig gyakorta kivégzéssel vagy végtaglevágással büntették.
(MTI)
A nyitókép illusztráció (WAKIL KOHSAR / AFP)