Kell is Trump cenzúraellenes hadjárata: már a Wikipedia társalapítója szerint is balos propagandát terjeszt az oldal
Nem véletlen, hogy Donald Trump hivatalba lépését követően szeretné helyre rakni a cenzúra ügyét.
A döntés arra a szabályzatra érkezett reakcióként, amely a techóriásokat – köztük a Facebookot is – arra kötelezte volna, hogy fizessenek az ausztrál médiumoktól átvett hírtartalmakért.
Az amerikai techcég közölte, hogy ezentúl ausztrál kiadók nem oszthatnak meg tartalmat közösségi oldalain. Emellett letiltotta az ausztrál közönség számára minden nemzetközi hírpiachoz való hozzáférést. Ha pedig ez még nem lenne elég, zárolták egy ideig a minisztériumok és az egészségügyi hatóságok oldalait.
Nem hajlandó betartani a törvényt
A döntés arra a decemberben előterjesztett médiakódexre vezethető vissza, amely arra kényszerítené a Google-t és a Facebookot, hogy fizessenek az ausztrál sajtóorgánumokból átvett tartalmakért, aminek elmaradása esetén pénzbírság járna.
A Facebook az esettel kapcsolatban közleményt adott ki. Mint írták: „A javasolt törvény alapvetően félreértette a platformunk és a hírtartalmakat megosztó kiadók közötti kapcsolatrendszert”. Véleményük szerint a törvény egy olyan választás elé állította őket, amelynél dönteniük kellett aközött, hogy megfeleljenek egy olyan törvénynek, ami nem törődik az előbb említett kapcsolatrendszerből fakadó tényekkel, vagy szüntesse meg a hírtartalmak engedélyezését. Mint látható, ez utóbbit választották
Mint korábban írtunk róla, a Google is előállt hasonló fenyegetéssel a médiakódexszel kapcsolatban. Akkor Scott Morrison ausztrál miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy Ausztrália saját maga alkotja meg azokat a szabályait, amelyek keretei között a technológiai cégek működhetnek az országban. Emellett hozzátette azt is: „Fenyegetésekre nem reagálunk”.
Kép forrása: AFP, Michael Reynolds