Michael Lind (*1962, Austin) amerikai közíró, a Texasi Egyetem Lyndon B. Johnson Közpolitikai Iskolájának gyakorlati professzora. Jogászként a Texasi Egyetemen, nemzetközi kapcsolatokból a Yale Egyetemen diplomázott, tanított a Harvardon és a Johns Hopkins Egyetemen, az USA Külügyminisztériuma Külpolitikai Kutatóközpontjának helyettes vezetője volt, cikkei jelentek meg a The New Yorker, a The National Interest, a The New York Times, a The Wall Street Journal, a The Atlantic, a Foreign Affairs és a Foreign Policy hasábjain. Öt könyve közül a legutóbbit az új osztályharcról írta.
A Five Crises of the American Regime című írás a Tableten jelent meg 2021. január 7-én.
***
Michael Lind
„Két Capitolium-domb esett el az elmúlt nyolc hónapban. Két sokkoló esemény jelképezi azt, ahogy Amerika kormányzó osztálya lemondott a tekintélyéről – amely lemondás némi túlzással a ma ismert Egyesült Államok lassú széteséseként is leírható” – indítja esszéjét Lind, aki a „két Capitolium-domb” alatt egyrészt Seattle tavaly júniusban baloldali lázongók által 24 napra elfoglalt Capitol Hill városrészét, másrészt a washingtoni Capitolium január 6-i, több, máig tisztázatlan sorsú halálos áldozattal járó ostromát érti.
„Sok demokrata úgy látja, hogy a republikánusok tönkreteszik a köztársaságot. Sok republikánus állítja ennek fordítottját”, állítja a szerző, aki úgy véli:
„Mindkettejüknek igaza van: mindkét párt vezetői használtak már riválisuk ellen fegyverként anarchista csőcselékeket”
– fogalmazza meg tézisét Lind, aki a helyzet gyökerét „öt krízis összefolyásában” látja: egy politikai, egy identitásbeli, egy társadalmi, egy demográfiai és egy gazdasági krízisében.
A politikai krízis
Lind a politikai krízist a következőképpen írja le: „a politikai válság a hatalom centralizációja csekély számú, ambiciózus elitcsoport és klikk körében”. Emlékeztet: a két nagy amerikai párt az 1830-as évektől az 1970-es évekig kisebb „kvázipártok” koalíciója volt, amelyek maguk is helyi és tagállami szervezetekből álltak össze.
A hatalom ilyen jellegű széttagoltsága határt szabott az elnökök, kongresszusi képviselők hatáskörének.
Amikor azonban az 1970-es években bevezetésre kerültek a párton belüli előválasztások, ez a korlát eltűnt: „Amerika politikusait ma az a maroknyi zélóta választja ki, akik elmennek szavazni a párton belüli előválasztásokra”, következésképpen a pártok már nem működő szervezetek, hanem bárki által bármire felhasználható márkanevek, melyeknek az országos vezetők, az adományozók, a spin doctorok és a „háztáji újságírók” szabnak irányvonalat.