A Down-kór legkorábbi ismert nyomára bukkantak egy 5500 éves ír sírban

2020. június 22. 16:47

Az egyik sírhely nagyjából 500 évvel régebbi, mint az angliai Stonehenge.

2020. június 22. 16:47

Ötezer éve élt vérfertőző dinasztiákra és a Down-kór legkorábbi ismert nyomára bukkantak írországi sírépítményekben.

Írországban számos hatalmas sírkamra – úgynevezett passage tomb – található, amelynél a szegélykövekkel kirakott földhalom belsejébe hosszú járat vezet. Az építmények az időszámításunk előtti 4. évezredből származnak, tehát régebbiek, mint az egyiptomi, gízai piramisok.

A leghíresebb az időszámítás előtt 3200 és 3000 között emelt, a szigetország keleti részén, Dublintól északra lévő newgrange-i sírhely, amely az UNESCO világörökségi listáján is szerepel. A mintegy 90 méter átmérőjű sírt úgy alakították ki, hogy a fény a téli napforduló idején napfelkeltekor a húsz méter hosszú járaton keresztül éppen a kamra belsejében található oltárra esik. Newgrange nagyjából 500 évvel régebbi, mint az angliai Stonehenge. A síremlékek építtetőiről eddig nagyon keveset tudtak a szakértők. Most azonban Daniel Bradley, a Trinity College Dublin genetikusa vezetésével egy kutatócsoport 42 ember különböző sírokból származó maradványainak genomját, valamint a sziget két, korábbi korokban élt lakójának örökítőanyagát elemezte.

Az eredmények szerint a sziget különböző régióinak különböző nagyméretű sírjaiban – Newgrange mellett az északnyugaton talált Carrowkeelben és Carrowmore-ban – egymással távoli rokonságban lévő embereket temettek el. „Ez egy hatalmas, szerteágazó rokoni csoportnak tűnik, amelynek legalább egy fél évszázadon át volt hozzáférése az elit temetkezési helyszínekhez a sziget több régiójában” – állapította meg Lara Cassidy, a Nature című tudományos lapban megjelent tanulmány vezető szerzője. Különösen sok információval szolgált ennek a csoportnak egy Newgrange-ben eltemetett tagja, egy férfi, akinek szülei elsőfokú rokonok voltak, tehát testvérek vagy egymás közvetlen leszármazottjai.

Az ilyen vérfertőző kapcsolatok a világban szinte mindenütt tabunak számítanak, kivéve bizonyos uralkodói dinasztiákat, ahol ily módon akarták biztosítani a család hatalmát.

Hasonló, de főként fiatalabb példákat találtak már az ókori Egyiptomban és az inkáknál is. „Ezeknek a temetkezési formáknak a presztízse szélsőséges hierarchiáról árulkodik, melyben az elit számára az egyetlen méltó partnert a családtagok jelentették” – hangsúlyozta Bradley. Az emberi maradványok izotópiás elemzései szerint a sírokban eltemetettek sok húst és állati terméket fogyasztottak, ami a kutatók szerint jólétről árulkodik. A kutatás során az Írország nyugati részén lévő poulnabrone-i sírban egy fiú maradványainál felfedezték a Down-szindróma valaha talált legkorábbi bizonyítékát. Ez a sír mintegy 5500 éves, tehát a lelet 4000 évvel régebbi, mint az eddigi legkorábbi, a 21-es triszómiára utaló lelet.

A kutatók emellett az adatok alapján arra is következtetnek, hogy a sziget korábbi lakóit, akik vadászatból és gyűjtögetésből éltek, szinte teljesen elnyomta a mintegy 6000 évvel ezelőtt érkezett földművelő populáció. Az újonnan érkezettekkel létrejött a következő évszázadokban az a hierarchikus társadalmi forma, amelyről a nagy síremlékek árulkodnak.

(MTI)

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
A teremburáját
2020. június 23. 11:48
Érdekes ez az általánosan elterjedt prekoncepció a régészetben: "A kutatók emellett az adatok alapján arra is következtetnek, hogy a sziget korábbi lakóit, akik vadászatból és gyűjtögetésből éltek, szinte teljesen elnyomta a mintegy 6000 évvel ezelőtt érkezett földművelő populáció." Mintha a bugyuta bennszülött őslakókat mindenhol a jövevények tanítják meg a "modern" életre, ők hozzák a civilizációt s minden jót! A primitiv őslakók képtelenek újítani addigi módszereiken , életükön eszerint, miközben az előző százezer évek pont az ellenkezőjét igazolják: a pattintott , majd csiszolt kőeszközeiket bezzeg képesek voltak fejleszteni..... Arról nem is szólva, hogy a jövevények őslakosként kitől kapták a tudásukat, hiszen eszerint őket is felvilágosítottak, azokat meg szintén... de kik voltak az elsők a sorban? E fáma szerint a kárpát-medenceiek is mindent másoktól vettek át: földművelést, növénytermesztést, állattenyésztést, fazekasságot, fémmegmunkálást s persze a nyelvüket is..... ÉL a gyarmatosító mentalitás ma is a fejekben! Pláne mostanában. A jövevény a szép/okos a benszülött a csúnya és buta!
A teremburáját
2020. június 23. 07:20
Ha ismernénk sírokat és benne csontvázakat több tíz- vagy százezer évről, akkor azokban is találnánk ilyeneket. Ugyanis egy genetikai betegség, kromoszóma rendellenesség. S ez nem mostanában jelentkezett először.
Volo
2020. június 22. 22:45
A "temetkezési formák presztízsének" mi köze van a DOWN kórhoz? Micsoda baromság ez az egész így összehozva? Olvasni kellene, mielőtt hülyeségeket irogat az MTI ! Akár itt is lehetne kezdeni: https://gendiagnosztika.hu/down-kor/ Vagy netán bármi mást is! Egyáltalán, mielőtt írsz, olvass! S ez vonatkozik,minden szófosásból élő egyedre!
EMM195
2020. június 22. 20:07
Az írek között viszonylag feltűnő mennyiségben van Down-kóros arcvonású még ma is. Ezt teszi a belterjesség.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!