Irán bekérette a külügyminisztériumba a teheráni brit nagykövetet, miután csütörtökön a Gibraltári-szorosban „törvényellenesen megállítottak" egy iráni kőolajszállító hajót – közölte a teheráni külügyminisztérium.
A Spanyolország déli csücskénél fekvő Gibraltár brit terület hatóságai átvizsgáltak és lefoglaltak egy tankhajót, amelyet azzal gyanúsítottak, hogy a Damaszkusz ellen az Egyesült Államok kérésére bevezetett európai uniós szankciók ellenére nyersolajat szállít Szíriába – közölte korábban Spanyolország. Josep Borrell spanyol ügyvivő külügyminiszter közlése szerint a szupertankert az Egyesült Államok kérésére állították meg a brit hatóságok.
Feszült viszony
Irán és az Egyesült Államok között rendkívül feszült a viszony, amióta Donald Trump amerikai elnök 2018-ban kiléptette országát a 2015-ben Irán és hat nagyhatalom között megkötött szerződésből, amelyben Teherán vállalta, hogy a nemzetközi szankciók feloldásáért cserébe korlátozza atomprogramját, és újból elrendelte az Irán elleni – elsősorban a kőolajexportot sújtó – büntetőintézkedéseket.
A brit tengerészeti kereskedelmi hivatal szerint a Grace 1 nevű olajszállító május 13-án hajózott ki az Egyesült Arab Emírségekből, a Perzsa(Arab)-öbölből kihajózva megkerülte Afrikát, ahelyett, hogy a Suezi-csatornán át haladt volna.
Az iráni külügyminisztérium bekérette a brit nagykövetet, hogy hogy tiltakozzanak a hajó „törvénytelen és elfogadhatatlan” lefoglalása ellen. A diplomáciai lépés semmi kétséget nem hagyott afelől, hogy panamai zászló alatt hajózó és egy szingapúri cég által üzemeltetett hajó iráni tulajdonban van.
Szankciók
A Reuters brit hírügynökség által ellenőrzött hajózási adatok szerint az iráni kőolajat szállító tankhajó az iráni partoktól hajózott ki, bár az iratai szerint az olaj a szomszédos Irakból származik. Az Európai Unió 2011 óta tiltja a kőolajszállítást Szíriának, de eddig egyetlen hajót sem foglaltak le a tengeren. Az Egyesült Államokkal ellentétben az EU nem alkalmaz súlyos szankciókat Iránnal szemben.