Venezuela csaknem egésze sötétségbe borult egy újabb áramkimaradás során, az ország területének 88 százalékán, 23 államból 18-ban tapasztaltak áramkimaradást – közölte az NTN24 dél-amerikai műsorszolgáltató és a NetBlocks internetes megfigyelő.
Hétfőn kétszer is áramkimaradás volt, az első kora délután, míg a második este, körülbelül két órával az után, hogy helyreállították a szolgáltatást.
Az országos áramszünetre tekintettel a hatóságok kedden munkaszüneti napot hirdettek, és az iskolákban is oktatási szünetet rendeltek el. Helyszíni beszámolók szerint Caracas utcái elnéptelenedtek, bár a reggeli órákban sokan dolgozni indultak, nem tudván a kormányzat Twitter közösségi portálon is közölt döntéséről.
A nap folyamán a fővárosban az üzletek zárva tartottak, s a caracasi nemzetközi repülőtér is sötétségbe borult, ami miatt az utasok a légi kikötőben rekedtek.
Szemtanúk beszámolói szerint Caracas mellett a nyugati fekvésű városokban, köztük Maracaibóban és Barquisimetóban, de az ország közepén található Valenciában sem volt áramszolgáltatás kedden.
A kormány az előző alkalomhoz hasonlóan az Egyesült Államokat tette felelőssé a történtekért. Televíziós beszédében Delcy Rodríguez venezuelai alelnök Marco Rubio amerikai szenátort, John Bolton nemzetbiztonsági tanácsadót és Mike Pompeo külügyminisztert bírálta, a „balszerencse, a romlottság és a bűn hármasának” nevezve őket. Rodríguez szerint a szóban forgó amerikai tisztségviselők tervet dolgoztak ki, hogy miképp árthatnának a venezuelaiaknak.
Jorge Rodríguez kommunikációs miniszter azt mondta, hogy a világ legnagyobb vízerőműveinek egyikét, a Venezuelában található Guri-gátat érte támadás. A tárcavezető biztosította a lakosságot: a kormány mindent megtesz, hogy győzzön az áramháborúban, és nyugalmat, illetve bizalmat kért a venezuelaiaktól.
Juan Guaidó, az ellenzéki többségű, hatalmától megfosztott parlament vezetője, aki januárban az ország ideiglenes elnökévé kiáltotta ki magát, Nicolás Maduro államfő rezsimjét okolta a történtekért.