Donald Trump: Hiszek benne, hogy Grönland a miénk lesz
Az amerikai elnök úgy véli, az Egyesült Államok hamarosan átveheti az autonóm dán terület feletti ellenőrzést.
Szombaton tartották New Yorkban az Amerikai Magyar Iskolák Találkozóját, amely az Egyesült Államokban működő, hétvégi magyar iskolák éves összejövetele. A találkozón Kumin Ferenc New York-i főkonzul elmondta: az amerikai magyar élet felívelőben van.
Továbbképzés és workshop keretében rendezték meg szombaton Magyarország New York-i Főkonzulátusán az Amerikai Magyar Iskolák Találkozóját (AMIT).
Az Egyesült Államokban működő magyar nyelvű hétvégi iskolák fontos rendezvényén a magyar származású gyerekekkel foglalkozó pedagógusok kapcsolatot építhetnek, megoszthatják tapasztalataikat és elsajátíthatják a fiatalok képzéséhez nélkülözhetetlen legújabb szakmai ismereteket – tájékoztatta a New York-i Főkonzulátus az MTI-t.
Kumin Ferenc főkonzul a mintegy félszáz pedagógus előtt elmondott megnyitóbeszédében kiemelte a Magyar Házak hálózatának, a magyar nyelvű hitéletnek és a magyar iskoláknak a fontosságát az Egyesült Államokban. Mint fogalmazott, ezek azok az intézmények, amelyek kiemelkedő szerepet játszanak az amerikai magyarság identitásának megtartásában, és ezek közül is különösen nagy feladat hárul a magyar iskolákra, amelyek a fiatal generációkkal foglalkoznak.
A főkonzul hangsúlyozta, a mostani találkozóra abban az időszakban kerül sor, amikor az amerikai magyar közösség helyzete felfelé ívelő szakaszban van, egyre többen iratkoznak be a magyar nyelvű tanintézményekbe.
Szakács Imre, a New York-i Főkonzulátus magyar közösséggel foglalkozó diplomatája a rendezvény előtt hangsúlyozta, hogy a diaszpóraközösségek megmaradásának és jövőbeni fejlődésének a kulcskérdése, hogy a másod-, harmadgenerációs fiatalok mennyire sajátítják el a magyar nyelvet, és kapnak ismereteket a magyar kultúráról, történelemről, népzenéről. A cserkészet és az egyházak mellett a hétvégi magyar iskoláknak van ebben fontos szerepe, ezért ezen iskolák és a szakmai összefogásukra létrejött Amerikai Magyar Iskolák Találkozójának támogatása Magyarország részéről fontos feladat – tette hozzá.
A megnyitón Kumin Ferenc elismerő oklevelet adott át Gagon Eszter és Marshall Tamás pedagógusoknak, iskolai szakembereknek.
Az Amerikai Magyar Iskolák Találkozója (AMIT) 2013-ban jött létre a New York-i Arany János Magyar Iskola és az American Hungarian Collegium szervezésében. Az AMIT hálózatába eddig 19 intézmény kapcsolódott be. A fórum célja, az észak-amerikai hétvégi magyar iskolák közötti együttműködés erősítése. E program keretén belül az AMIT a New York-i Magyar Főkonzulátuson évente pedagógus-továbbképzést szervez, amelyet hagyományosan június második szombatján rendeznek meg, célja az eszmecsere, a kapcsolatépítés a környező iskolák és óvodák között, valamint a szakmai továbbképzés.
Az idei rendezvényt Mindenki iskolája címmel rendezték, és arra összpontosított, hogy a pedagógusok miként foglalkozzanak egyszerre az első- és másod-, harmadgenerációs tanulókkal a külföldi magyar iskolában. Az egész napos eszmecsere keretében a tengerentúli magyar pedagógusok olyan területeken mélyíthették el tudásukat, mint a népművészetek, néphagyományok, a magyar népmese, vagy a földrajz szerepe az oktatásban, és megismerkedhettek a szókincsfejlesztő játékokkal, vagy a Balassi Intézet diaszpóra magyarságnak szánt ösztöndíjas képzéseivel is.
(MTI)