A párhuzamos világegyetemeket kutatta Hawking halála előtt

2018. március 20. 08:29

Stephen Hawking utolsó tanulmánya a világ végéről is értekezik.

2018. március 20. 08:29

Stephen Hawking napokkal a halála előtt publikálta utolsó akadémiai munkáját, melyben volt egy úttörő matematikai magyarázat, ami lehetővé teszi az emberiség számára, hogy más univerzumok létezését tesztelje – írja a Euronews.

Egy olyan matematikai képletet állítottak fel, melynek segítségével egy olyan szondát lehet építeni, ami bizonyítékokat találhat a „multiverzumok” létezésére – mondta Thomas Hertog, a Kilépés az inflációs elméletből? című cikk társszerzője, a Leuveni Katolikus Egyetem elméletifizika-professzora.

A multiverzum a kozmológusok definíciója szerint az a jelenség, amikor több univerzum létezik egymással párhuzamosan – a tanulmány kínál egy bizonyítási módot arra, hogy az ősrobbanás egy multiverzumot hozott létre, és a mi univerzumunk is csak egy a sokból.

A euronews cikkéből kiderül, hogy Stephen Hawking 1983-ban James Hartle fizikus segítségével alkotott egy modellt az ősrobbanásról, feltételezésük az volt, hogy a világegyetem határfeltétele az, hogy nincs határa. Hertog szerint ennek a fejlesztett változatát dolgozták ki.

Sok éven át nem volt világos, hogy milyen típusú univerzum jött létre az Ősrobbanásban, de a fizikusok fokozatosan ráébredtek arra, hogy a modell nem egy, hanem végtelenül sok univerzumot ír le.

Hawking nem volt megelégedve a feloldatlan ellentmondással. „Próbáljuk meg megszelídíteni a multiverzumot” – mondta egy évvel ezelőtt Hertognak.

A páros nekilátott, hogy kifejlesszen egy módszert, ami átalakítja az ötletet egy koherens, tesztelhető tudományos szerkezetté.

„Ebben a dolgozatban, Stephen eredeti »határ nélküli« modelljét szilárdabb matematikai alapokra helyeztük. Úgy találjuk, hogy ez láthatólag leszűkíti a multiverzumot kezelhető véges mennyiségű univerzumra, ezáltal lesz tesztelhető a modell.”

Néhány kozmológus arra alapozva vitatta a párhuzamos világegyetemekről szóló elméletet, hogy nem lehet tesztelni. Eközben az új model azt mutatja, hogy a mi világegyetemünkben végzett megfigyelések erős bizonyítékokat nyújthatnak más világegyetemek létezéséről – állítja Hertog professzor.

Hawking utolsó elmélete nemcsak másik világegyetem létezéséről szóló bizonyíték megtalálásának kilátását tartalmazza, sötét jóslat is van benne, mely szerint a világegyetem végül sötétségbe fog borulni, ahogy a csillagok elégetik az összes energiaforrásukat.

Egyes kutatók azt állítják, hogy ha Hawking még élt volna, mikor kiadják a tanulmányt, akkor megkaphatta volna érte a Nobel-díjat. Több alkalommal is jelölték, de nem kapta meg az elismerést.

A tanulmány épp bírálat alatt van, és hamarosan megjelentetik egy vezető tudományos folyóiratban.

Véleményem szerint Hawkingnak már régen oda kellett volna ítélni a Nobel-díjat – mondta Hertog, utalva a fizikus híres kutatásaira a fekete lyukakról és a relativitás elméletről, melyek forradalmasították, hogy miként tekintünk a világegyetemre.

Stephen Hawking 76 éves korában hunyt el Cambridge-i otthonában.

 

Összesen 57 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Nemaztmondták Feri!
2018. március 21. 15:54
A valószínűség, a véletlen, a találgatás nem Nobel-díj kompatibilis. A fantázia az, de csak irodalmi Nobelt ér.
navis praetoria
2018. március 21. 10:22
Hawking azért próbált egy nagyszámú, de véges univerzum teóriát kidolgozni és létezését tesztelhetővé tenni, mert a végtelen univerzum feltételezése - ami a jelenlegi modellből következik - abszurdum. Tesztelhetőség nélkül pedig még a véges univerzumok létezése sem falszifikálható, tehát ugyanolyan hit kérdése, mint Isten létezése. Egyébkét saját világunk létezése is közel abszurdum, olyan kicsi a valószinűsége. Minden olyan finomra van hangolva, hogy annak véletlenszerű létrejötte - életről és értelmes lényekről még nem is beszélve - gyakorlatilag kizárt. A közel végtelen számú multiverzum formailag megoldhatja ezt a problémát.
navis praetoria
2018. március 21. 10:11
A fősodratú elmélet szerint a big banggal jött létre az idő meg a tér is. Ha nem volt idő, akkor nem igazán értelmezhető az, hogy mi volt előtte? Hawking pár éve ezt is revideálta és azt gondolta, az univerzum pulzál. Kitágul és aztán összeroskad, végtelenül. De jelenleg még azt sem igazán tudni, miből áll az univerzum nagy része ("fekete anyag", "fekete energia"). Egyébként valóhában egy pont sem létezik. A jelenleg uralkodó felfogás szerint a tér "szemcsés", "kvantum hab" jellegű. A Planck hosszúságon belül a dolgok értelmezhetetlenné válnak. Egyébként az idő sem egy kontinuum, hanem diszkrét.
Peter8811
2018. március 20. 20:35
A Párhuzamos világegyetemeket kutatta, de csak Soros világ egyetemet talált pl. CEU.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!