Számos menedékvárosban, például Los Angelesben illegális bevándorlók alkotják a bűnbandák tagságának 60 százalékát. Az emberöléssel gyanúsítottak 95 százaléka illegális.
Az ilyen nyilván populistának minősülő dumán túl probléma a kettős mérce is: mi az, hogy az illegális bevándorlókra nem alkalmazzák úgy a törvényeket, ahogy az amerikai állampolgárokra? Hogy rájuk a Law Light vonatkozik? Kérem, nem kötelező illegálisan túltartózkodni, s az Egyesült Államok nem köteles megoldani senki magánéleti problémáit saját határain kívül, akármilyen szívszorító történetekről is van szó.
Az illegális bevándorlókkal kapcsolatos, elnéző bánásmód igen hatásvadász, szentimentális indoklása a nehéz életre, érzelmi problémákra, szegénységre és hasonlókra való hivatkozás. Amit nevezhetünk érzelmi manipulációnak, érzelmi zsarolásnak is. Ha van, ami populizmus, akkor ez az.
Érzelmi zsarolás és lopás
Az is zsarolás, hogy az illegális bevándorlók advokátorai arra játszanak, hogy kész tények elé állítják a hatóságokat és a népet. Fait accompli. Itt van, kezdeni kell vele valamit. Miért is kellene kezdenie a városnak, a hatóságoknak valamit valakivel, aki illegálisan érkezett vagy tartózkodik az országban? Már a rendészeti intézkedéseken túl. Megeshet rajtuk persze a szívünk, meg is esik – na de ha a szentimentalizmusból rendszert csinálunk, márpedig a menedékvárosok így járnak el, azzal meghívólevelet nyújtanak mások számára is.
Itt lehet illegálisan, elkövetünk mindent, hogy maradhass, ugyan valószínű pocsék melód lesz, de adót nem kell fizetned, sem a munkáltatódnak utánad, viszont akkor már megpróbálunk integrálni, és rád költünk egy csomó közpénzt városi szívjóságból, hogy beilleszkedj: nyelvtanfolyam, oktatás, ilyesmik. Az illegális bevándorlót ígyis-úgyis ellátják a közkórház sürgősségijén, akkor is, ha nincs biztosítása, s kis okossággal csomó szociális támogatást meg tud csípni. Ugyan a kispénzűeknek szánt szövetségi egészségügyi biztosításra (Medicaid) csak a jogosan az országban tartózkodók vehetik igénybe, New York városa a saját, 82 milliárd dolláros büdzséjéből 2,5 milliárd dollárt költ évente az illegális bevándorlók egészségügyi ellátására, s akkor még a beiskolázásról nem is beszéltünk.
S ugyanúgy használja a közjavakat, az utat, tömegközlekedést, satöbbi, mint az adófizető állampolgár. Sőt, az illegális bevándorló gyerekének könnyebb lesz felsőoktatási támogatást megcsípnie, mivel hátrányos helyzetűnek számít majd. (Minderről itt egy könnyen érthető magyarázat.)
Az illegális bevándorlók jelentős része természetesen hanem ugyanolyan ember, mint bármelyikünk (s rengeteg közöttük a magyar), aki dolgozik, próbálja eltartani a családját, ha van neki, eljár bulizni, hazalátogatni nem tud, mert nem engednék vissza, s semmilyen veszélyt nem jelent másokra. Nem az emberi kvalitásokkal van baj elsősorban tehát (azért gyakran azzal is). Hanem pusztán azzal az objektív ténnyel, hogy nem kérte felvételét az illető az amerikai politikai közösségbe, miközben nem oda született. Akármilyen jófej, dolgos ember valaki, azért ez nehezen magyarázható ki.
Nem az a kérdés, hogy jobb-e az illegálisok életszínvonala: a városban, ahol élnek, valószínűleg a szegényebbek közé fognak tartozni, a vidéki Amerika lerobbant tájain lakókkal viszont lehet, hogy felveszik a versenyt. A probléma az, hogy adófizetés nélkül használják mindazt, amit az adófizető állampolgárok pénzéből tartanak fent, és a velük szembeni hivatalos szentimentalizmus következtében még a törvényeket sem hajtják rajtuk úgy be, mint az állampolgárokon. Ettől még persze stresszes az illegális lét, de hát mit várunk, mi más lenne?
Nem hiába illegalitás ez. Persze a menedékvárosok szeretnék elkenni a különbséget illegális és legális között, hiszen milyen sértő, ha valaki személyét „illegálisnak” nevezik. Illegális ember nem létezik! Csakhogy az „illegális emberek”, pontosabban illegális helyzetű emberek maguk kormányozták magukat illegális helyzetbe, s nem kötelező benne maradniuk sem. Az a csúsztató szöveg, hogy „nincs illegális ember”, a politikai közösségek egyik legalapvetőbb jogát vonja kétségbe, magyarán hogy meghatározhatják, kit engednek be és kit nem. Nem létezik korlátlan jog a szabad mozgáshoz. Rendezett bevándorlás oké, menedékvárosi mismásolás nem oké: ehhez nem kell elborult nativistának sem lenni. Csak használni kell a józan eszünket.