Pokoli nehéz időszak vár Macronra: újabb tüntetés rázta meg Franciaországot
Nem javult a helyzet a tavalyi demonstrációk óta.
A franciaországi szélsőjobboldaliak kevésbé azonosulnak az antiszemitizmussal, mint a muszlimok, akik között a vallásgyakorlók nagyobb arányban zsidóellenesek. Ezt közölte a párizsi ISGAP intézet kilenc országra kiterjedő kutatását összefoglaló tanulmánya – írja a Szombat.
A 21. századi európai antiszemitizmusnak újra jelentős szereplői a muszlimok – írja a Szombat című zsidó magazin cikke, amely a párizsi ISGAP (Institute for the Study of Global Antisemitism and Policy) intézet igazgatójának 9 országra kiterjedő kutatását ismerteti.
Günther Jikeli a kutatásban felhasználta a Rágalmazás Elleni Liga (ADL) 2014-es felmérését, amely azt mérte, hogy különböző válaszadói csoportok körében hányan értenek egyet a velük ismertetett antiszemita állításokkal. A vallás és az antiszemitizmus összefüggésének ilyetén elemzésénél Franciaországban arra jutottak, hogy a vallásukat gyakorló muszlimok 60 százaléka fogadott el hatból legalább négy zsidóellenes kijelentést, míg a nem hívő muszlim származásúaknál ez az arány 30 százalék.
A muszlimok vagy a szélsőjobboldaliak antiszemitábbak?
A szélsőjobboldali Nemzeti Front hívei kisebb arányban fogadták el a vizsgálatban szereplő antiszemita kijelentéseket, mint a muszlim származású megkérdezettek – állítja a tanulmány. A kutatás szerint továbbá valamivel nagyobb arányban értenek egyet az antiszemita mondatokkal azok, akiknek egyáltalán nincs zsidó ismerősük, mint akinek van.
Becslések szerint az elmúlt évtizedben Franciaországban és Nagy-Britanniában történt antiszemita bűncselekmények elkövetőinek körében aránytalanul nagy volt a muszlim származásúak száma – tér ki rá az összefoglaló, hozzátéve: erről nincs hivatalos statisztika.