Irak egysége mellett állt ki a német külügyminiszter

2014. augusztus 17. 13:36

Frank-Walter Steinmeier szerint támogatni kell az iszlamisták ellen küzdő kurd hadsereget, ugyanakkor Kurdisztán kiválása Irakból tovább gyengítené a közel-keleti térség stabilitását.

2014. augusztus 17. 13:36

A német külügyminiszter szerint egy önálló kurd állam létrehozása tovább gyengítené a közel-keleti térség stabilitását, ezért az Iszlám Állam (IÁ) nevű szélsőséges szunnita fegyveres szervezet ellen küzdő kurdok támogatása mellett Irak egységének megóvására is törekedni kell. 

Frank-Walter Steinmeier a Bild am Sonntag című vasárnapi német lapban megjelent interjúban hangsúlyozta, hogy „az iraki állam egyben tartásának talán a legutolsó esélyét jelenti” a kormányalakítással hétfőn megbízott Haider al-Ábádi vezette új kormány, amelyben megfelelő képviseletet szerez valamennyi iraki régió és vallás, és amely hatékonyan védekezik az IÁ támadása ellen.

A német külügyminiszter szombaton Erbílben és Bagdadban, az IÁ által fenyegetett észak-iraki Kurdisztán autonóm tartomány fővárosában, illetve az iraki fővárosban folytatott tárgyalásokat. Ő az első nyugati vezető, aki az IÁ előretörése miatt keletkezett válság kezdete óta Irakba látogatott. 

Az út során készült interjúban kiemelte, hogy „egy független kurd állam még inkább csökkentené a régió stabilitását és új feszültségek kialakulásához vezetne, talán még Irak és a szomszédos államok között is”. 

Frank-Walter Steinmeier hozzátette, hogy az „IÁ terroristái elképzelhetetlen brutalitással lépnek fel”, és „kétségtelen, hogy megpróbálják más térségekbe, így Európába is elvinni a terrort”. Ezért „Európa érdeke az IÁ feltartóztatása Irakban”, és ez sikerülhet is, ha a bagdadi és erbíli vezetők minden erőt mozgósítanak és támogatást kapnak a nemzetközi közösségtől.

Hasonlóan vélekedett Maszúd Barzani, Kurdisztán tartomány elnöke is a Bild am Sonntagnak adott interjúban, hangsúlyozva, hogy az IÁ megjelenésével „fordulóponthoz érkezett a terrorizmus elleni küzdelem”, és a kurdok „a szabad világ képviseletében” harcolnak a terrorizmus ellen. „Aki meg akarja védeni Európát a terrorizmustól, annak most Kurdisztánt kell megvédenie” – mondta Barzani. Hozzátette, hogy a kurd erőknek korszerű és hatékony fegyverekre van szükségük a nemzetközi közösségtől, így Németországtól is. 

Az esetleges német fegyverszállításokkal kapcsolatban Frank-Walter Steinmeier nem foglalt állást egyértelműen az iraki látogatásán. Az ARD közszolgálati televíziónak adott nyilatkozatában azt mondta, hogy a német kormány „a jogi és politikai lehetőségek határáig” elmegy.

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
khomeini
2014. augusztus 18. 00:52
a németek végülis már túlvannak az országegyesítésen - innentől minden más nép hasonló törekvése szimpla nacionalizmus német szemmel, bravó.
kilah P
2014. augusztus 17. 15:55
A független Kurdisztán már az első öböl háború óta létezik (de csak a kurdok lakta területek egy kis töredékén jött létre - viszont azóta egyre nagyobb területre terjed ki fokozatosan -ld. Piemont - Olaszország). Ezt el nem ismerni szimpla képmutatás.
Kvasztics Fedor
2014. augusztus 17. 15:09
A 40 millió kurdnak vajon miért nem lehet önálló állama? A koszovóiaknak meg miért lehetett?
Öreg
2014. augusztus 17. 14:47
Csak semmi változást! A kurdokat hülyére vennék, csak vérezzenek, de ne saját magukért. A német külpolitika a semmittevés külpolitikája!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!