A brüsszeli migrációs és integrációs politika csődje nap mint nap életeket veszélyeztet
Magyarországon ilyen nem fordulhat elő.
Az Egyesült Államok hazugsággal vádolta Moszkvát az ENSZ Biztonsági Tanácsának az ukrajnai helyzet súlyosbodása miatt összehívott rendkívüli ülésén, Oroszország képviselője pedig szemrehányást tett Washingtonnak, amiért az ukrán erőket amerikai tanácsadók támogatják.
Samantha Power amerikai nagykövet szerint Oroszország, amely új frontot nyitott Ukrajnában, manipulált, zavart próbált kelteni, mi több, „leplezetlenül hazudott”, amikor letagadta a kelet-ukrajnai harcokban játszott szerepét, holott katonákkal, tankokkal és légvédelemmel támogatja a szakadárokat. Power emlékeztetett arra, hogy a világszervezet legfontosabb biztonságpolitikai testülete immár 24. alkalommal ült össze, hogy megpróbálja megállítani Oroszország agresszív fellépését. Oroszország a Biztonsági Tanács öt állandó tagjának egyike, és mint ilyennek vétójoga van. Ezért kizárt, hogy a BT Moszkvát elítélő határozatot vagy akár csak állásfoglalást legyen képes elfogadni.
Vitalij Csurkin orosz ENSZ-nagykövet felszólította az Egyesült Államokat, hogy „hagyjon fel a szuverén államok belügyeibe való beavatkozással”, hozzátéve, hogy az ukrán kormányerőknek többtucatnyi amerikai tanácsadó nyújt segítséget. Csurkin szerint az ukrán válság oka az, hogy Kijev háborút indított a saját népe ellen. Sürgette, hogy Petro Porosenko ukrán elnök hozza nyilvánosságra annak a béketervnek a részleteit, amelyről Minszkben beszélt, amikor szerdán Vlagyimir Putyin orosz elnökkel találkozott. Csurkin szerint a terv pusztán a figyelmet hivatott elterelni az ukrán katonai műveletekről. A diplomata nem tagadta, hogy a kelet-ukrajnai harcokban orosz „önkéntesek” vesznek részt, az orosz reguláris erők jelenlétét viszont igen.
A BT néhány órával azt követően ült össze, hogy Porosenko elnök bejelentése szerint Oroszország betört Ukrajnába. Az ukrán államfő állítását a NATO légi felvételekkel bizonyította. Az ENSZ egy nemrégiben elkészített jelentése szerint a kelet-ukrajnai harcokban mintegy 2 ezer ember vesztette életét. Az ENSZ BT ülését Litvánia kérésére hívták össze.
Obama és Merkel Moszkvát hibáztatta az erőszakért
Barack Obama amerikai elnök és Angela Merkel német kancellár csütörtöki telefonbeszélgetésükben egyetértett abban, hogy Oroszország felelős a kelet-ukrajnai erőszakért. Ezt az amerikai elnök közölte a Fehér Házban tartott sajtótájékoztatóján. Rámutatott, hogy Oroszország ukrajnai beavatkozása következtében már annyira elszigetelődött, mint a hidegháború óta soha, és arra figyelmeztette Moszkvát, hogy a „folytatódó behatolásért” további árat kell majd fizetnie. Elmondta, Amerika és szövetségesei mérlegelni fogják a szankciók kiterjesztését.
Az elnök hangsúlyozta, hogy az ukrán válságnak nincs katonai megoldása. Álláspontja szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök elszalasztotta azokat az alkalmakat, amikor lehetőség volt a krízis diplomáciai úton történő rendezésére. Obama bejelentette, hogy szeptemberben a Fehér Házban fogadja Petro Porosenko ukrán elnököt. Közölte, hogy a küszöbön álló, jövő heti észtországi látogatásán és az észak-atlanti szövetségnek a szeptember 4-én és 5-én Walesben megrendezendő csúcstalálkozóján meg fogja erősíteni az Egyesült Államoknak a NATO-szövetségesek biztonsága melletti rendíthetetlen elkötelezettségét.
Az elnök elismerte, hogy az Egyesült Államoknak még nincs stratégiája az Irak és Szíria jelentős területeit az ellenőrzése alá vonó Iszlám Állam (IÁ) nevű dzsihadista erővel szemben. Ezzel lehűtötte az azzal kapcsolatos várakozásokat, hogy szíriai területen is hamarosan elrendeli az IÁ-célpontok elleni légicsapásokat. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy fő prioritásnak tartja az IÁ iraki térnyerésének visszaszorítását.
Barack Obama hangsúlyozta annak fontosságát, hogy a terrorszervezet ellen létrejöjjön egy regionális koalíció. Bejelentette, hogy ennek elősegítése érdekében a térségbe küldi tárgyalni John Kerry külügyminisztert. Egyúttal ígéretet tett arra, hogy az IÁ elleni katonai fellépés ügyében konzultálni fog a kongresszussal, amelynek tagjai a nyári szünet után, szeptemberben térnek vissza Washingtonba.
Ismét elmondta, hogy az IÁ okozta válságot nem lehet pusztán katonai eszközökkel megoldani, és hangsúlyozta annak fontosságát, hogy olyan kormány alakuljon meg Bagdadban, amely nem kirekesztő. A sajtótájékoztatót követően Obama tanácskozásra vonult vissza nemzetbiztonsági kabinetjének tagjaival.