Iraki lázadás: Amerika már Iránnal is együttműködne

2014. június 16. 08:22

Hivatalos forrásokból több amerikai médium is úgy értesült: a kormány fontolóra vette, hogy a súlyosan megromlott iraki helyzetről közvetlen eszmecserét folytasson a hosszú éveken át ellenségnek tekintett Teheránnal. Közben megerősítették a bagdadi amerikai nagykövetség fegyveres védelmét, és a diplomaták egy részét a környező országokba irányították.

2014. június 16. 08:22

Megerősítették a bagdadi amerikai nagykövetség fegyveres védelmét, a diplomáciai képviselet személyzetének egy részét pedig más térségbeli missziókra irányították át – közölte az amerikai külügyminisztérium. A CNN amerikai kormányzati forrásokból úgy értesült, hogy a képviseletre 50-100 tengerészgyalogost vezényeltek a már meglévő őrség megerősítésére. A külügyi tárca közleménye szerint a személyzet többsége az országban kialakult instabilitás ellenére is a helyén marad.

Az Iraki és Levantei Iszlám Állam (ILIÁ) elnevezésű, szélsőséges szunnita milícia az elmúlt napokban Bagdadról északra jelentős területeket vont az ellenőrzése alá. Az iraki kormány megerősítette a 7 millió lakosú főváros védelmét. Hivatalos forrásokból helyi idő szerint vasárnap éjjel több amerikai médium is úgy értesült, az amerikai kormány fontolóra vette, hogy a súlyosan megromlott iraki helyzetről közvetlen eszmecserét folytasson a hosszú éveken át ellenségnek tekintett Teheránnal. A két ország képviselői a héten Bécsben találkoznak egymással az iráni atomprogramról a Hatok csoportja és Teherán között folytatandó tárgyalásokon. 

Marie Harf, az amerikai külügyminisztérium szóvivője pénteken úgy nyilatkozott, hogy az Egyesült Államok és Irán közös érdeke az iszlamista lázadók visszaszorítása, akik nagy területet vontak az ellenőrzésük alá Irak nyugati részén. Harf akkor még úgy nyilatkozott hogy Washington és Teherán nem lépett még egymással közvetlen kapcsolatba és nem koordinálja tevékenységét az iraki kormány stabilizálása céljából. 

Lindsey Graham republikánus szenátor, a szövetségi felsőház katonai bizottságának tagja vasárnap korábban televíziós nyilatkozatokban úgy vélekedett, hogy Núri al-Máliki iraki miniszterelnök képtelen egyben tartani az országot, de egy amerikai-iráni szövetség erre képes lehet. A politikus az általa lehetségesnek tartott partnerséget az Egyesült Államok és Sztálin második világháborús, Hitler-ellenes összefogásához hasonlította.

A CNN amerikai hírtelevízió Teheránból értesülése szerint a hétvégén 500 iráni forradalmi gárdista érkezett az iraki Dijala tartományba. Az ezzel kapcsolatos jelentéseket azonban iráni tisztségviselők hivatalosan cáfolták. Chuck Hagel amerikai védelmi miniszter szombaton egy cirkáló és egy romboló kíséretében az Arab-tenger északi vizeiről a Perzsa-öbölbe vezényelte a George H.W. Bush repülőgép-hordozót. Obama elnök pénteki nyilatkozatában kizárta, hogy szárazföldi csapatokat küldjön Irakba.

Összesen 28 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
korona
2014. június 16. 15:19
A világot a Rotschild-érdekeltség vagy más néven az atlantísták szeretnék irányítani. Ezért MINDENT megtesznek. Az USA-t már régen nem a népe irányítja, hanem a zsidó bankárok.
kukagyerek
2014. június 16. 14:42
Amerikát a saját telhetetlensége viszi a pusztulásba.
duzur
2014. június 16. 13:22
Nincs ebben semmi meglepö. A közös ellenség remekül alkalmas szövetségek, többé-kevésbé tartós összehozására. Jól megfigyelhetö ez ott is amikor gyorsan összefognak halálos ellenségek, mint pld a siiták és szunniták, amikor Izraelröl van szó. De szövetkezett Amerika is a kommunista szovjettel amikor Hitler volt a közös ellenség.
bsandor
2014. június 16. 09:21
geci,rohadt,amcsik
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!