Ukrajna kopogtatására a NATO egyelőre nem nyit ajtót
2023. április 05. 15:15
Az ukrán külügyminiszter ott volt Brüsszelben, amikor Finnország ünnepélyesen a NATO tagállamává vált. Ukrajna is az szeretne lenni, de a védelmi szövetség komoly megfontolások miatt nem hallja meg a kérést.
2023. április 05. 15:15
p
5
39
85
Mentés
***
Dmitro Kuleba gratulálni jött Brüsszelbe, Ukrajna pozitív eseménynek tartja, hogy egy neutrális állam az orosz fenyegetés hatására NATO-tagságot kért, és végül kapott is. Az ukrán fődiplomata nem rejtette véka alá azt sem, útjának fő célja, hogy hazája NATO-csatlakozásáért lobbizzon.
„Nincs jobb stratégiai megoldás az euroatlanti térség stratégiai biztonságának garantálására, mint Ukrajna taggá válása” – vélekedett a NATO külügyminisztereivel való találkozója előtt Kuleba.
A keddi díszünnepségen a finn lobogó ünnepélyes felhúzásakor egy ukrán tüntető csoport azt kiabálta, hogy „Ukrajnát a NATO-ba!”, és az ukrán diplomácia is más eszközökkel ezt a finom nyomásgyakorlást alkalmazza a nyugati védelmi szervezet irányába. Bár
Ukrajna tavaly szeptemberben kérelmezte a csatlakozási folyamata elindítását, a NATO erre érdemben nem válaszolt,
és ennek oka is van.
Hova futhat ki a NATO és Ukrajna együttműködése?
Az észak-atlanti védelmi szervezet tagállamainak többsége elsősorban amerikai ösztökélésre fegyverzettel támogatja az orosz invázió ellen harcoló ukrán hadsereget – az Ukrajna melletti hosszútávú katonai és politikai kiállás eldöntött stratégia, a NATO támogatásának szilárdságával kapcsolatban Kijevnek nem lehet kételye.
Ukrajna végső politikai célja azonban a nyugati érdekszférába való integrálódás,
maximális célként az EU-hoz mint politikai szövetséghez és a NATO-hoz mint katonai szövetséghez való csatlakozás – az előző társadalmi, gazdasági előnyöket ígér, míg a másik a kollektív védelem elve alapján egy 31 tagú robusztus katonai szövetség elrettentő erejét jövőbeli fenyegetettsége esetén.
A NATO döntéshozói pontosan tisztában vannak azzal, hogy Ukrajna felvétele a NATO-ba automatikusan belehúzná a szövetséget egy Oroszországgal folytatott háborúba. Ezért a kelet-európai állam csatlakozási kérelmét pozitívan nem bírálhatja el, rövid távon nem engedheti belépni a szövetségbe. A viták arról folynak, hogy
milyen jelzéseket adhat a NATO Ukrajna számára, amely reális, pragmatikus, de egyúttal a hallgatásnál több.
A NATO-Ukrajna Bizottság hat év utáni összehívása – Magyarország blokkolta a testület összehívását – ezt a gesztust volt hivatva teljesíteni.
A NATO 2008-ban a bukaresti csúcstalálkozón tett egy elhamarkodott ígéretet, miszerint Grúzia és Ukrajna egyszer majd a védelmi szervezet tagjává válnak. Oroszország néhány hónapon belül katonailag teremtett kész helyzetet a kaukázusi államban, a grúziai háború gyorsan el is párologtatta a grúz NATO-csatlakozás illúzióját, az ukránokkal való viszonyt pedig egészen a Majdan eseménysorozatáig kezelni tudta Moszkva, utána szintén a fegyveres megoldáshoz nyúlt: a Krím annektálásával és a donbaszi konfliktus parázson tartásával, majd a 2022-es beavatkozással nyíltan jelezte, hol húzódnak szerinte az orosz befolyási övezetek határai.
Az ukrajnai háború természetesen részben okafogyottá tette a 2022 előtti megfontolásokat,
amely tabuvá tette a NATO esetleges keleti bővítésének felvetését, hiszen éppen a háború indította el azt a folyamatot, amelynek révén keddtől már Finnország is tagjává lett, és a svédek is a ratifikációra várnak. Ukrajna a katonai ellenállással bizonyította, hogy elvált az orosz érdekszférától, és képes tartani az állam szuverenitását – és mivel már eleve NATO-tagállami fegyverzettel zajlik a harc, és ugrásnak tartja, ha ezt az együttműködést egy tagsággal formalizálnák.
Egy amerikai katonai diplomata a Politico uniós portálnak névtelenül azt nyilatkozta, hogy az Egyesült Államok tartja magát a 2008-as ígérvényhez, de ez most nem aktuális, ehelyett a NATO-tagállamok és Ukrajna biztonsági helyzetének stabilizálásán van a hangsúly.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár a keddi találkozón biztosította ukrán partnerét a NATO további támogatásáról, de a csatlakozásról, illetve annak lehetséges időmenetéről nem ejtett szót. Ehelyett megemlítette, hogy az ukrán hadsereg fejlesztésében, a fegyverzet modernizálásában segítséget nyújtanak, így a közeljövőben a szovjet arzenált nyugati fegyverek válthatják fel,
a NATO és az ukrán fegyverzeti rendszer összekapcsolhatóvá válik.
A balti államok és Lengyelország – az oroszokkal való konfliktusokban történelmi tapasztalatokkal leginkább rendelkező NATO-tagállamok – azonban szorosabb kapcsolatot szeretnének a NATO és Ukrajna között, szerintük eljött az ideje, hogy a NATO egy reális menetrendet vázoljon fel Ukrajna számára a teljes jogú tagsághoz vezető folyamatról.
Ez azonban csupán egy vélemény a 31 tagú szervezetben, a csatlakozási folyamat elindításához pedig a NATO alapszerződése alapján egyhangú döntésre van szükség, ez a támogatás pedig a tagállamok között egyelőre nincs meg, Magyarország részéről a kárpátaljai magyarság jogfosztásának ügye miatt annak orvoslatáig mindenképpen függőben van.
Nyitókép: Jens Stoltenberg NATO-főtitkár üdvözli az ukrán külügyminisztert, Dmitro Kulebát a NATO-tagállamok külügyminiszteri ülését követően Brüsszelben április 4-én (forrás: Kenzo TRIBOUILLARD / AFP
Annak ellenére, hogy nem értek egyet Donald Trump belpolitikai programjával, politikai stílusával, Európát illető gazdasági elképzeléseivel, számítok arra, hogy elnökként változást hozhat az egyre elviselhetetlenebb állóháborúban.
Maráczi szabadon kezeli a tényeket: Grúzia "lerendezése" (még az eu szint is) úgy kezdődött, hogy a grúzok megtámadták Abháziát és Dél-Oszétiát, ill. az ott állomásozó orosz békefenntartókat.
(Amúgy nem ez az első a szerzőtől. Sebaj, hamarosan kap az elvtárs egy jó állást valami think-tankben.)
Igen, én tudok magyarul. De olyan szó hogy "vétótlan" nincs a magyar nyelvben.
Egyébiránt te miért használsz zsidó szlenget? Ennyire nem megy a magyar?
Szavakat használsz, aminek a jelentését magad sem tudod... Szerencsétlen...
A rabbival meg szerintem te szoktál konzultálni, majd nyilván azt is megmondja hogy erre mit válaszolj :)))))