Bardócz Zsuzsannát az indoklás szerint „félrevezető, áltudományos nézeteket terjesztő tevékenységért” jelölték, „melyet több, mint két évtizede, tudománytalan anti-GMO kampányokban való részvétellel kezdett, de az elmúlt évre kártékony munkásságát kiterjesztette a téveszmék agykárosító mikrohullámoktól világ-összeesküvéses konteókig terjedő széles spektrumára”.
Utóbbi két jelölés azért is érdekes, mert olyan kérdésben foglal állást velük egyértelmű módon a Szkeptikus Társaság, amiről tudományos vita zajlik a mai napig.
Máté Gábor műveiben hangsúlyozza, hogy amit állít, arról még nincs sok adat, tehát kevéssé kutatott terület. Ezzel együtt áltudományosnak minősíteni kissé erős, akárcsak a GMO-ellenességet. Utóbbi ráadásul egyáltalán nem pusztán tudomány kérdése, hanem politikai kérdés is, mivel két külön szemlélet jelenik meg benne.
A társaság határozottan GMO-pártinak tűnik, habár Vágó István korábbi, úgyszintén GMO-párti elnök egyszer hangsúlyozta, hogy a társaság „nem feltétlenül GMO-párti”.
A GMO-pártiság mellett a társaság sajátja az ateizmus is. A valláskritika viszont kikerült hivatalos tevékenységi körei közül, miután Vizi E. Szilveszter korábbi MTA-elnököt 2007-ben megkritizálták egy tanúságtételért, és ezért ők is bőven kaptak kritikát. A társaság ezzel együtt a militáns ateista Richard Dawkins munkásságának propagátora. Dawkins nem pusztán természettudományos munkákat tett le az asztalra, hanem amatőr érvelésekkel is előállt az ateizmus mellett, amelyeket a filozófia tudományos köreiben nem igazán vesznek komolyan.
A „tudományos szocializmust” idéző forradalmi hevület ideológiai gyökerei tehát ismertek.
A kép teljességéhez érdemes hozzátenni, hogy emellett számos hasznos kezdeményezést is folytattak – a homeopátia és más álgyógymódok ellen –, csak éppen a fenti doktriner haladárságból fakadóan egyenlőségjelet tettek a tudományellenes, áltudományos átverések, és azon nézetek közé, amelyek ateista-progresszív világnézetükkel nem találkoznak.
Utóbbiba tartozik a gender témaköre is, amelynek számos aspektusa van: nem lehet kijelenteni, hogy gender-ügyben a tudomány igazolta volna a progresszívek vonatkozó álláspontjait. Debra Soh, egy malajziai kínai származású kanadai neurológus-szexológus például A gender vége címmel írt egy olyan könyvet, amelyben progresszív gendermítoszokat cáfol tudományosan (a kötetről itt írtunk). A kötet akár a Szkeptikus Társaság tematikájába és beleillene, csak hát itt a progresszió mítoszainak cáfolatáról van szó. A társaság szkepticizmusa viszont minden jel szerint átideologizált kérdésekben meglehetősen egyoldalú.