Von der Leyen levelet kapott Magyarországról – kényes kérdésekre kell választ adnia
Lánczi Tamás, a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke levélben tette fel a kérdést: mely részjelentést készítette a Transparency International Magyarország?
Saját követői fogalmaztak meg erőteljes kritikát az aktivista fenegyerek ellen, miután úgy állt látványosan a botrányba keveredett Amnesty International Magyarország mellé, hogy elhallgatta a személyi összefüggéseket csapata, családja és az AI között.
„A szembenézés azt jelenti, hogy felismerjük és elfogadjuk a problémákat, amik a munkahelyi környezetben jelentkeznek. Gyakran nehéz ezekkel szembenézni, mert kellemetlen helyzeteket/érzéseket okozhatnak. Azonban csak akkor lehet hatékonyan megoldani a problémákat, ha először felismerjük és elfogadjuk őket. (...) Jó azt látni, hogy vannak szervezetek, akik nem az eltussolást és a csendben maradást alkalmazzák. Amikor az Amnesty négy volt munkavállalója panaszt tett, a szervezet ezeket a vádakat több körben, alaposan kivizsgálta, de egyik ilyen vizsgálat sem talált bizonyítékot arra, hogy a panaszban foglaltak megalapozottak lettek volna.”
A fenti gondolatokat Molnár Áron NoÁr adta közre közösségi oldalán a minap, megosztva mellé egy Telex-cikket is, amely az Amnesty ügyével foglalkozott. A liberális szervezetet mindennemű felelősség alól felmenteni igyekvő bejegyzés azonban több ponton is döccenni látszik.
Mint ismert, az Amnesty International magyarországi fiókszervezeténél januárban robbant a bomba: volt munkatársai nemi megkülönböztetéssel vádolták a szervezetet. Az ügy pikantériája volt, hogy az esetet a szintén a Soros-birodalomhoz tartozó Open Democracy tárta a széles nyilvánosság elé. Cikkükben akkor arról írtak, hogy
Az Amnesty International felső vezetése nyomást gyakorolt egy alkalmazottra, hogy hagyjon fel a szoptatással, és másokat szisztematikus verbális és pszichológiai bántalmazásnak vetett alá – mondta el az OpenDemocracy-nak több volt alkalmazott. A cikkben megemlítették, hogy szerződésekben olyanok álltak, hogy értesíteni kell az AI-t, ha terhes lesz a női munkavállaló, vagy – idézve a cikket – „reprodukciós procedúrára vállalkozik”. Az AI-nak jogában állt orvosi igazolást kérni. A cikkben említésre került az állítólagos mérgező munkakörnyezet is. A 37 éves Gere Zsófia arról beszélt, hogy nemi alapú diszkriminációt tapasztalt, amikor 2019-ben gyermekvállalás után visszatért az AI irodavezetőjeként dolgozni.
Még 2018-ban az AI két munkatársa öt héten belül öngyilkosság áldozata lett, a cikk szerint a munkahelyi nyomás hozzájárult a halálukhoz. A KonTerra által készített jelentés, amelyet az AI rendelt meg az öngyilkosságok után, azt mondta, hogy az egyik elhunyt hagyott egy üzenetet, amely szerint
A jelentés ugyanakkor nem talált bizonyítékot arra, hogy az AI szerepet játszott volna a másik alkalmazott halálában.
A fenti előzmények után az Amnesty igyekszik kommunikálni, hogy a szervezetnél minden rendben van és hasonló esetek megtörténte teljesen kizárt. A kampányt most a cikkünk elején már hosszabban idézett bejegyzéssel támogatta meg a baloldali-kormányellenes mozgalom kiemelkedő figurája, Molnár Áron NoÁr is.
Az aktivista ugyanakkor nem teljesen független szereplő a történetben. Sőt. A bejegyzésben ugyan elhallgatta, ám saját követői és hozzászólói felháborodva emlékeztették rá, hogy Kubik Dominik, a NoÁr mozgalom kommunikációs vezetője (így valószínűleg rálátással bír a Facebook-bejegyzésekre és azok tematikájára is) egyben éppen az Amnesty International Magyarország elnökségi tagja is.
A fentiek ismeretében már árnyaltabb képet láthatunk a bejegyzés tartalmáról és elismerő szavairól az AI irányába.
A bejegyzés alatt ennek nyomán sorjáznak a NoÁr-csapatot erős kritikával illető hozzászólások. Van, aki arra hívja fel a figyelmet, az önmagukat mindig függetlenként feltüntetők most egy belső konfliktus keretében tanulják meg, hogy csak az a független, akire ők maguk azt mondják. Egy másik hozzászóló „nyílt ömlengést” emleget, sokakhoz hasonlóan számonkérve, hogy a szoros személyi összefonódásokat elhallgatja a bejegyzés.
„Az,hogy ti nem nyíltan kommunikáltátok ezt súlyos kérdéseket vet fel. A lényeg viszont az,hogy játszi könnyedséggel és csúsztatásokkal relativizáljátok az abúzust és glorifikáljátok azt, aki bántalmazott másokat” – összegez egy másik hozzászóló.
Az Amnesty vezetésének azonban már miatt is főhet a feje. Megírtuk: a Telexnek szivárogtattak ki egy belsős levelet ismeretlenek, akik feltehetőleg azzal voltak elégedetlenek, hogy nem lett komoly következménye a jogvédő szervezetnél zajló állítólagos munkahelyi visszaéléseknek.
Nyitókép: Molnár Áron NoÁr Facebook-oldala