A karácsony ugyan a szeretet ünnepe, de a történelem és az élet erről nem mindig vesz tudomást, és tovább zajlik – hol így, hol úgy. Most időrendben villantunk föl pár jelentős, egyben érdekes mozzanatot az elmúlt századok karácsonyi időszakából.
Az első feljegyzett karácsonyi ünnepség
336. december 25., Róma – ez a pontos időpontja és helyszíne az első eseménynek, amikor és ahol a rómaiak megünnepelték Jézus születését: mindez az első keresztény császár, I. Konstantin alatt történt. Ez
a dátum egybeesett a pogány szaturnália ünnepekkel,
amelyet hagyományosan a téli napforduló idején tartottak. ilyenkor, Szaturnusz tiszteletére a rómaiak szabadságot vettek ki, gyertyákat gyújtottak és ajándékokat cseréltek. Ezeket az ősi, egykor emberáldozatokkal is járó pogány hagyományokat akkor is fenntartották, amikor a birodalom felvette a kereszténységet. És akárhogy is nézzük, a római naptár még mindig meghatározza, hogy sokan közülünk hogyan töltik a decembert.
Szent István és Nagy Károly koronázása
Több nevezetes koronázást is karácsonykor ütöttek nyélbe, számunkra természetesen Szent István királyunké a legfontosabb. Egyes források (évkönyvek) szerint 1000. december 25-én, más források (ugyancsak évkönyvek) alapján 1001. január 1-én került az egykori Vajk, majd első magyar király fejére a korona. Ami biztos, hogy a karácsonyi időszakban történt, így
a magyar történelem egyik legfontosabb eseménye rögtön biztató kezdetnek tűnik.
Bár minket kevésbé érint, volt még egy izgalmas koronázás, 800. december 25-én is, tehát Istvánunk előtt két évszázaddal. Az Európa atyjának is nevezett Nagy Károlyt, a Frank Birodalom uralkodóját ekkor koronázták „római császárrá”:. Ez Rómában, a karácsonyi misén történt, amit maga a pápa celebrált, feltámasztva így a három évszázada tetszhalott imperátori címet. Nagy Károly tette le aztán a ma ismert középkori Európa alapjait, amivel a mostani Európának is megágyazott.
Kolumbusz megérkezett Amerikába, és zátonyra futott
Az 1492-es év vége átalakította és radikálisan újraformálta az addig ismert világ képét. Kolumbusz Kristóf őszre elérte Amerika (vagyis az amerikai kontinens) partjait, és nem volt megállás: októberben már a Karib-szigeteken szállt partra, újabb és újabb területeket fedezett fel. Ugyan három hajóval indult neki Spanyolhonból az ismeretlennek, ám december végére csupán két hajója maradt: a Niña és a zászlóshajó, a Santa María, melynek Kolumbusz volt a kapitánya. A zászlóshajó aztán december 24-én zátonyra futott.