Mesterséges intelligencia által generált cikkekkel segítik Magyar Pétert
Magyar Péter megjelenésével nemcsak a hazai belpolitika, hanem az AI-újságírás is új lendületet kapott – írja a Lakmusz.
A Miniszterelnökség államtitkára az Egyenes beszédben vitatkozott a balliberális polgármesterrel. Célkeresztben a vélemény- és szólásszabadság, valamint a sajtó szabadsága.
Kedd este az ATV Egyenes beszéd c. műsorában vitázott Baranyi Krisztina (Ferencváros balliberális polgármestere) és Fürjes Balázs (miniszterhelyettes, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára). A beszélgetés apropóját a tévécsatorna múlt pénteki Szigorlat c. műsora adta, ebben Baranyi nem volt hajlandó Szalai Szilárd (PestiSrácok.hu) vendégújságíró kérdéseire reagálni.
A kerületi vezető azzal érvelt, „propagandamédiának, ócska fizetett propagandistáknak” soha nem nyilatkozik; s csodálja, hogy „ez a televízió egyáltalán beenged ide ilyen embereket,
akiknek az újságíráshoz, a szakmához nulla közük van, folyamatosan, mindenféle gátlás nélkül hazudoznak és csúsztatnak”.
Az ATV vezérigazgatója, Németh S. Szilárd az elhangzottakra, valamint az ügyre adott kommentárokra úgy reagált: a csatorna „stúdióiban a kérdezők korrekt kérdéseket tesznek fel politikusoknak, akiket nem ér atrocitás az interjúk során”. Kifejtette, személy szerint neki sem volt lehetősége az egyetemen megválogatnia a vizsgabizottságot egy szigorlaton, ennek a műsornak sem véletlenül Szigorlat a címe; de hozzátette: elfogadja a szerkesztők azon javaslatát, hogy a jövőben előre jelezzék a vendégek számára, hogy kik lesznek a kérdezők. A PestiSrácok.hu szerkesztősége pedig azt írta, álláspontjuk szerint helyesen jártak el az ATV műsorvezetői, amikor figyelmeztették a közszereplő és közmegbízatást betöltő Baranyit tettei súlyára és elutasították a Szalai szakmai becsületében és emberi méltóságában súlyosan sértő vádakat.
***
Baranyi és Fürjes eddig nyílt levelek formájában vívott szópárbajt. Ezeket ITT, ITT és ITT olvashatják.
kezdte Baranyi, aki ezúttal is leszögezte: nem tudta, hogy a PS egyik újságírója is feltesz majd neki kérdéseket. „Azt sem feltételeztem, hogy az ATV-ben itt lehetnek a Pesti Srácok munkatársai.” Az ATV műsorvezetője azonban rögötön közbe szólt, jelezve, az sem új keletű, hogy a PS újságírói bejönnek a csatorna stúdiójába. Szerkesztőik nem akarták a polgármestert kényelmetlen helyzetbe hozni, mondta a műsorvezető, mire Baranyi úgy felelt: később rá fog kérdezni nem csupán a témákra, az őt kérdező újságírók személyére is.
Az Egyenes beszédben lezajlott vita abban a pillanatban mozdult el a holtpontról, amikor Fürjes kifejtette: egyetért abban a IX. kerület vezetőjével, hogy még a politikust is megilleti a tartózkodás joga. Ez esetben az, hogy nem reagál a kérdésekre. Ám azt hangsúlyozta, hogy az újságírók, sajtómunkatársak zsűrizése nem a politikusok dolga.
„Rólunk mondhatnak véleményt, választásokon mondjanak is a választók;
az újságokról az újságolvasók, elsősorban.
Nekem abban vitám a polgármester asszonnyal, hogy rossz út, ha akár bal-, akár jobboldali politikusok azt mondják maguknak, hogy valamilyen felsőbbrendűség alapján mi dönthetnénk el, hogy X kóser, jó újságíró, Y pedig nem újságíró”.
A műsorvezető ekkor felvetette, hogy vannak olyan médiumok, amelyeknek Orbán Viktor kormányfő sem hajlandó nyilatkozni. De Gyurcsány Ferenc, a legnagyobb ellenzéki párt vezetője is nyúlt már ehhez az „eszközhöz”.
Erre a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára úgy reagált: a regnáló miniszterelnöknél gyakrabban tájékoztatást (legyen szó a saját kormányáról, vagy az általa vezetett politikai pártról) politikust nem ad; „és Orbán Viktornál gyakrabban nyílt, közvetlen, éles politikai vitákba nem megy bele politikus Magyarországon”. Elég csak a kormányinfókra, a nemzetközi sajtótájékoztatókra, vagy a parlamenti kérdésekre gondolni, fűzte hozzá.
A beszélgetés akkor kapott ismét gellert, amikor Baranyi egy táblagép segítségével bejátszotta a már megszűnt Pesti TV Politikai hobbista egy korábbi adását, amelyben becsmérlő módon beszélnek róla.
Itt közügyekről beszélnek, majd jöttek a helyreigazítási perek, amiket meg is nyertem, de mi történt? – vetette fel a balliberális városvezető.
Erre a miniszterhelyettes ismét leszögezte: ezért tartja helyénvaló lépésnek, ha egy politikus nem válaszol. „Megértem, ha ez Önt felháborítja és bántja”, hiszen az felháborító, hogy a polgármester nőiességén nevetgélnek, majd megismételte korábbi állítását, amit egyik politikai ellenfelének mondott:
Ezt követően rámutatott, a sajtó működésének egyetlen korlátja Magyarország alkotmányos rendje. Az Alkotmánybíróság 30 éve mutat rá folyamatosan, hogy a közszereplőknek többet kell tűrniük.
A műsorvezető végül, hogy tovább terelje a beszélgetést, felvetette, hogy egyes médiumok hány sajtópert veszítettek el. Erre az államtitkár felvetette: Mit is jelent ez a statisztika?
Azt pontosan, hogy működik a magyar jogállam. Hogy idehaza lehet keresni az igazságot. „Akármit gondolunk Baranyi Krisztina politikai tevékenységéről, ilyet, amit elhangzott a Politikai hobbistában, nem mondunk. Főleg nem egy hölgyről. Ugyanakkor nem szavaznék meg egy olyan parlamenti javaslatot, amely például a sajtóperek alapján számolna fel orgánumokat”, tette hozzá.
A polgármester erre előbb úgy reagált, ha és amennyiben a „szennymédia” megkérdezné a miniszterelnököt, hogy mi van például az orosz gázszerződéssel, a Fudannal, ésatöbbi, tehát valódi kérdéseket tennének fel, akkor nyilatkozna nekik. Majd bedobta a közmédia esetét, ahol állítása szerint nincs pártatlan tájékoztatás, az embereket pedig elzárják a plurális információismeretetéstől.
Fürjes Balázs erre válaszolva emlékeztetett:
Úgy részletezte: idehaza bárki hozhat nyilvánosságra tartalmakat. Orgánumokat alapíthatnak. Azt közölhetnek, amit akarnak. (Jót és rosszat). És ezek a médiumok elérhetőek. Rámutatott: a médiapiac azt mutatja, hogy elérésben a kormánykritikus médiumok járnak az élen, tehát ma mindent el lehet mondani róluk, kormánypártiakról; ezeket a tartalmakat mindenhol el is lehet érni, tette hozzá.
– összegzett Fürjes.
Nyitókép: Mandiner/Fruzsi